Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica VIII NR 6:

Rozbudowa placu zabaw dla dzieci przy ul. Tynieckiej 138A

Projekt odrzucony: Projekt zakłada rozbudowę placu zabaw przy ul. Tynieckiej. Przedmiotowy projekt został poddany ocenie merytoryczno-prawnej oraz wysłany do opinii różnych jednostek zewnętrznych. Ogródek jordanowski został zrealizowany zgodnie z dokumentacją projektową i obecnie nie ma możliwości wprowadzenia dodatkowych elementów, gdyż został on zagospodarowany kompleksowo i z maksymalnym wykorzystaniem terenu, a strefy bezpieczne nie pozwalają na wprowadzenie nowych elementów. W związku z powyższym doposażenie nie jest możliwe. Dodatkowo we wskazanej lokalizacji znajduje się ciek wodny, od którego należy zachować odpowiednie odległości i odsunięcie. W związku z powyższym projekt zostaje odrzucony.

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica VIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

130 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, Tyniecka 138A

Krótki opis projektu

W związku ze zwiększająca się populacją młodych ludzi w Kostrzu- co za tym idzie większą ilością dzieci, praktycznym byłoby rozbudowanie istniejącego już placu zabaw o kolejne atrakcje dla dzieci: huśtawki, domki ze zjeżdżalnią, karuzele, piaskownice

Opis projektu

Rozbudowa placu zabaw polegać ma na likwidacji krzewów oraz terenu zielonego wewnątrz ogrodzonego placu zabaw w celu maksymalizacji powierzchni zabudowy atrakcji dla dzieci i dołożenie co najmniej kilku sprzętów, tak aby dzieci w godzinach szczytu nie musiały czekać i się niecierpliwić aby się pobawić. Jeśli chodzi o sprzęt to z pewnością wartałoby dołożyć: 

- multifunkcyjny domek wyposażony w przejścia, zjeżdżalnie
- dodatkową podwójną huśtawkę
- 2x karuzelę obrotową, której obecnie brak na placu zabaw
- piaskownicę
 
W celu prawidłowej realizacji zadania konieczne będzie przeprowadzenie prac ziemnych, tj dostosowanie podłoża i wysypanie go specjalną korą jak obecnie, likwidacja istniejących krzewów, nasadzeń oraz dwóch hamaków i przeniesienie ich tuż poza obręb ogrodzonego placu zabaw - istnieje tam dość spory teren zielony który można zagospodarować. 
 
Ponadto przy wejściu na plac zabaw od strony ul. Tynieckiej przy przejściu dla pieszych, znajdują się schody prowadzące na plac zabaw - nie dostosowane do zjazdu wózków dziecięcych, osób niepełnosprawnych lub też rowerów. Wartałoby zrobić wybrukowany zjazd, który ułatwiłby dojście do placu zabaw dla największego potoku rodzin z dziećmi z rejonu ulicy Tynieckiej, Dąbrowy itp. 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Ciągły rozrost osiedla Kostrze oraz napływ większej ilości młodych ludzi wraz z dziećmi powoduje iż poprawiona powinna zostać również infrastruktura służąca dzieciom oraz młodym osobom chcącym aktywnie spędzić czas. W chwili obecnej plac zabaw posiada znikomą infrastrukturą w porównaniu do terenu jaki zajmuje. W celu optymalizacji zagospodarowania terenu i atrakcji koniecznym jest dołożenie kolejnych sprzętów aby dzieci mogły spędzać czas na zabawie. 

 
Obecnie na placu zabaw znajduje się: 
- mała infrastruktura w kształcie łodzi przystosowana dla najmniejszych dzieci
- duża infrastruktura ze zjeżdżalnią, przejściami "wiszącymi" przystosowana dla starszych dzieci tj w wieku 7-10 lat. 
- jedna pojedyncza huśtawka klasyczna
- jedna podwójna huśtawka wyposażona w koło oraz oponę - dla starszych dzieci
- domek oraz konik bujany
 
Jak widać na tak duże skupisko ludzi oraz powierzchnię placu zabaw infrastruktura jest zdecydowanie za mała. Ponadto brakuje infrastruktury dla dzieci w wieku 3-5 lat - które są już za duże jeśli chodzi o statek a za małe aby samodzielnie korzystać z wszystkich elementów dużej infrastruktury ze zjeżdżalnią. 
 
Ponadto koniecznym byłoby wybudowanie zjazdu dla wózków, rowerów od strony przejścia dla pieszych. Jedyny dostosowany wjazd jest praktycznie z drugiej strony placu zabaw i aby do niego dotrzeć trzeba pokonać około 200-250 metrów.. 

Galeria

powrót