Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 31:

Stop bazgrołom! Tworzymy mural profilaktyczny

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

80 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Ściana dolnej płyty Ronda Mogilska przy ciągu pieszo-rowerowym biegnącym w stronę ul. Lubicz i ul. Mikołaja Kopernika

Krótki opis projektu

Celem projektu jest stworzenie we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych na jednej ze ścian na Rondzie Mogilskim, muralu profilaktycznego zachęcającego Panie do wykonywania regularnych badań profilaktycznych.

Opis projektu

Celem projektu jest stworzenie we współpracy ze studentami i pracownikami Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na jednej ze ścian przy ciągu pieszo-rowerowym na Rondzie Mogilskim w bezpośrednim sąsiedztwie Szpitala Uniwersyteckiego, muralu profilaktycznego zachęcającego Panie do wykonywania regularnych badań profilaktycznych. Lokalizacja ściany nie jest przypadkowa, ponieważ w bliskim jej sąsiedztwie znajduje się Pracownia Mammograficzna oraz Poradnia Onkologiczna Breast Unit Szpitala Uniwersyteckiego, w której to Panie mogą wykonać badanie profilaktyczne w kierunku raka piersi. 

Zadaniem muralu profilaktycznego znajdującego się na Rondzie Mogilskim będzie zachęcanie i przypominanie kobietom o wykonywaniu regularnych badań profilaktycznych, w szczególności w kierunku raka piersi oraz raka szyjki macicy. 

Dodatkowym aspektem będzie poprawa walorów estetycznych szarych ścian znajdujących się w przestrzeni publicznej.

 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Realizacja projektu pozwoli na zwrócenie szczególnej uwagi na konieczność wykonywania badań profilaktycznych wśród Pań. Dzięki regularnym badaniom profilaktycznym możemy w wielu przypadkach wykryć chorobę w jej początkowym stadium rozwoju.

Kolejnym elementem jest poprawa walorów estetycznych szarych ścian znajdujących się na Rondzie Mogilskim i tym samym poszerzenie liczby prezentowanych muralów na jednym z największych punktów przesiadkowych w Krakowie.

 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Przeprowadzenie konkursu na wybór projektu Stworzenie ram formalnych konkursu, identyfikacja wizualna, ogłoszenie, promocja w mediach społecznościowych, zebranie i opracowanie zgłoszeń, obrady jury oraz wynagrodzenie dla jurorów, ogłoszenie laureatów 15 000,00 PLN
Nagroda dla autora zwycięskiego projektu Nagroda dla autora zwycięskiego projektu 10 000,00 PLN
Prace budowlane Odpowiednie oczyszczenie ściany zgodnie z zakresem prac, uzupełnienie ubytków w powierzchni, dylatacja 10 000,00 PLN
Realizacja muralu Wykonanie prac malarskich na ścianie 45 000,00 PLN
80 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Ogłoszenie konkursu Przeprowadzenie konkursu i wybór zwycięskiego projektu II-V 2025 r.
Prace budowlane Przeprowadzenie prac budowlanych w tym m.in. odpowiednie oczyszczenie ściany, uzupełnienie ubytków w powierzchni VI-VII 2025 r.
Realizacja muralu Wykonanie prac malarskich na ścianie VII-IX 2025 r.

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada realizację muralu profilaktycznego zachęcającego kobiety do wykonywania regularnych badań profilaktycznych, w szczególności w kierunku raka piersi oraz raka szyjki macicy. Projekt ma zostać wyłoniony w drodze konkursu, we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na jednej ze ścian w ciągu pieszo-rowerowym przy Rondzie Mogilskim w kierunku ul. Lubicz. Jest to bezpośrednie sąsiedztwo Pracowni Mammograficznej oraz Poradni Onkologicznej Breast Unit Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przy ul. Mikołaja Kopernika. Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozytywnie opiniuje projekt pn. „Stop bazgrołom! Tworzymy mural profilaktyczny” zgłoszony do Budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa 2024 (wniosek nr BO.OM.31/24) z poniższymi uwagami: 1. konkurs musi być przeprowadzony zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (Prawo zamówień publicznych), a projekt przedstawiony do zaopiniowania Zespołowi ds. Murali, zgodnie z zarządzeniem nr 580/2023 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 3 marca 2023 r. w sprawie powołania zespołu zadaniowego pod nazwą Zespół ds. Murali, trybu i zakresu jego działania oraz powinien być zgodny z obowiązującą polityką muralową w Mieście, 2. projekt muralu powinien być spójny w swojej formie oraz kolorystyce z innymi realizacjami muralowymi w obszarze Ronda Mogilskiego, oraz powinien być zabezpieczony powłoką antygraffiti jeżeli będzie taka możliwość, 3. ściana musi być odpowiednio przygotowana przed realizacją muralu, tj. należy ją oczyścić, uzupełnić ubytki w powierzchni, dylatacjach, zainiektować rysy ujawnione po oczyszczeniu ściany – program prac musi być uzgodniony z Zarządem Dróg Miasta Krakowa.
powrót