Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica IV NR 3:

Owocowy ogród miejski

Projekt odrzucony: Projekt proponuje utworzenie owocowego ogrodu miejskiego wraz z małą architekturą na terenie ogródka jordanowskiego przy ul. Banacha. Na etapie wstępnej weryfikacji przedmiotowy projekt został poddany ocenie merytoryczno-prawnej oraz wysłany do opinii do różnych jednostek m.in. do Zarządu Dróg Miasta Krakowa, Klimatu Energii Gospodarki Wodnej oraz do różnych zespołów Zarządu Zieleni Miejskiej. Przedmiotowy teren ze względu na niewielką powierzchnię oraz stosunkowo liczne (choć młode) zadrzewienie nie posiada dostatecznej przestrzeni dla lokalizacji sadu owocowego. Dodatkowo należy mieć świadomość iż słodkie, mocno dojrzałe (lub przejrzałe) owoce są atrakcyjnym pokarmem m. in. dla os, których obecność w pobliżu placu zabaw jest niepożądana. Aktualnie Zarząd Zieleni Miejskiej jest w posiadaniu dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla całego wskazanego terenu. Projekt obejmuje m.in. rozbudowę oświetlenia, wykonanie nasadzeń zieleni. Dodatkowo we wskazanym miejscu są realizowane projekty z budżetu obywatelskiego: Zarząd Zieleni Miejskiej aktualnie sporządza dokumentacje projektową dla wygranego w ubiegłym roku projektu pn.: „Budowa tężni solankowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą”, Klimat Energia Gospodarka Wodna zajmuje się projektem i budową ogrodu deszczowego, natomiast Zarząd Dróg Miasta Krakowa jest realizatorem projektu związanego z przebudową ul. Potockiego. Ze względu na liczne inwestycje w obrębie wskazanego ogródka jordanowskiego oraz brak dostatecznej przestrzeni dla nowych nasadzeń projekt został odrzucony.

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica IV Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

202 500,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Park przy ulicy Banacha, działka nr 620/2 K-29

Krótki opis projektu

Owocowy ogród miejski to propozycja uzupełnienia istniejącego terenu zielonego o drzewa i krzewy owocowe, odmiany najbardziej odporne i najmniej wymagające.

Opis projektu

Celem projektu jest utworzenie ogrodu owocowego ze starymi odmianami drzew: jabłonie, grusze, śliwy, morele, brzoskwinie, wiśnie oraz krzewów jak np. maliny, agrest, porzeczki, dereń jadalny, borówka amerykańska. Do nasadzeń powinny być wybrane odmiany najbardziej odporne i najmniej wymagające.  Przy krzewach mogą znajdować się także rośliny towarzyszące, w pobliżu mogą znajdować się pniaki do siedzenia, dodatkowe ustawione ławki i kosze na śmieci.
Owocowy ogród jest pomysłem na to, by park był zadbany i zielony, dzięki temu mieszkańcy będą mieli okazję zapoznać się ze starymi odmianami drzew i krzewów owocowych. Wszystko po to, by ta przestrzeń była jak najbardziej atrakcyjna i przyjazna obcowaniu z naturą.
Z drzew i krzewów, które będą owocować co roku, owoce zbierane byłyby przez spacerowiczów, czy też po prostu przechodniów, więc na pewno znajdą się chętni na jabłka, gruszki, śliwy, morele, agrest, porzeczki. Dodatkowo tradycyjne, niewymagające chemii odmiany będą cieszyły wszystkich gości.

Podane w projekcie gatunki roślin są propozycją, która zostanie zweryfikowana na etapie realizacji projektu w oparciu o dostępną przestrzeń na terenie ogródka jordanowskiego.

Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Ogrodnictwo miejskie staje się coraz bardziej popularne. W Krakowie pojawiły się już mini ogródki warzywno – owocowe. Teren Parku przy ulicy Banacha ma duży potencjał dla zagospodarowania go jako miejskiego Ogrodu Owocowego. Na terenie istnieją już obiekty zieleni miejskiej,  jest to miejsce chętnie odwiedzane. Miejsce to jest idealne do zagospodarowania pod owocowy ogród z uwagi na bliskość placu zabaw, a także ścieżki dla spacerowiczów. Świeże owoce uzbierane przy okazji spaceru z rodziną czy znajomymi będą wartością dodaną.
W tym miejscu dzieci bawiące się na pobliskim placu zabaw będą mogły podjadać owoce wprost z krzewów. Taki sad będzie miał walor edukacyjny. Dzieci dowiedzą się jak rosną i dojrzewają owoce na drzewach i krzewach. Zagospodarowanie terenu przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności tego miejsca, a także poprawi estetykę otoczenia.
 

powrót