Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 32:

Miejski Ogród Owocowy

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

550 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Park im. Stanisław Wyspiańskiego. Położony między ul. Łokietka, Makowskiego i Chełmońskiego.

Krótki opis projektu

Owocowy ogród miejski to propozycja uzupełniania istniejącego terenu zielonego o drzewa i krzewy owocowe, odmiany najbardziej odporne i najmniej wymagające.

Opis projektu

Owocowy ogród jest pomysłem na to, by park był zadbany i zielony, dzięki temu mieszkańcy będą mieli okazję zapoznać się ze starymi odmianami drzew i krzewów owocowych. Wszystko po to, by ta  przestrzeń była jak najbardziej atrakcyjna i przyjazna obcowaniu z naturą.
Z drzew i krzewów, które będą owocować co roku, owce zbierane byłby przez spacerowiczów, czy też po prostu przechodniów, więc na pewno znajdą się chętni na jabłka, gruszki, śliwy, morele, agrest, porzeczki. Dodatkowo tradycyjne, niewymagające chemii odmiany będą cieszyły wszystkich gości.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Ogrodnictwo miejskie staje się coraz bardziej popularne. W Krakowie pojawiły się już mini ogródki warzywno – owocowe. Teren Parku Wyspiańskiego ma duży potencjał dla zagospodarowania go jako miejskiego Ogrodu Owocowego. Na terenie istnieją już obiekty zieleni miejskiej,  jest to miejsce chętnie odwiedzane. Miejsce to jest idealne do zagospodarowania pod owocowy ogród z uwagi na ścieżki dla spacerowiczów. Świeże owoce uzbierane przy okazji spaceru z rodziną czy znajomymi będą wartością dodaną.
W tym miejscu bawiące się dzieci będą mogły podjadać owoce wprost z krzewów. Taki sad będzie miał walor edukacyjny. Dzieci dowiedzą się jak rosną i dojrzewają owoce na drzewach i krzewach. Zagospodarowanie terenu przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności tego miejsca a także poprawi estetykę otoczenia.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Wykonanie dokumentacji projektowej 100 000,00 PLN
Realizacja projektu Przygotowania terenu pod ogród, zakup i posadzenie drzew i krzewów owocowych, mała architektura 450 000,00 PLN
550 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Wykonanie dokumentacji projektowej 2025
Realizacja projektu Przygotowania terenu pod ogród, zakup i posadzenie drzew i krzewów owocowych, mała architektura 2026
powrót