Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 32:

Miejski Ogród Owocowy

Projekt odrzucony: Projekt zakłada utworzenie sadu miejskiego. W złożonej propozycji zadania jako miejsce realizacji został wskazany został Park im. Stanisława Wyspiańskiego . Na etapie wstępnej weryfikacji przedmiotowy projekt został poddany ocenie merytoryczno-prawnej oraz wysłany do opinii do różnych jednostek. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków informowało, iż: "Dla ww. terenu zostały opracowane koncepcje zagospodarowania, które Miejski Konserwator Zabytków zaakceptował pismami z 27.03.2018 r. (znak: KZ-03.4120.6.1530.2017.NP+MS), oraz z dnia 14.04.2023 (KZ-03.4120.1.144.2023.NP). W oparciu o przywołane dokumentacje zostały sporządzone i zatwierdzone przez MKZ projekty miasteczka rowerowego oraz tzw. placu rekreacyjnego dla dorosłych. Dokonano uzgodnień w zakresie nawierzchni alejek, placu zabaw w północno-wschodniej części parku oraz projektu zieleni na południe od miasteczka rowerowego. (...) Sposób zagospodarowania terenu oraz nowe nasadzenia w obrębie parku muszą zostać podporządkowane uczytelnieniu elementów związanych z fortem - jego reliktów oraz układu przestrzennego dzieła obronnego. Kategorycznie zakazuje się projektowania nasadzeń drzew oraz krzewów na reliktach fortu, ze względu na ochronę zabytkowej substancji. (...) Ważne jest, by projektowane strefy, alejki, elementy małej architektury, elementy sportowe oraz wszelkie elementy zieleni stanowiły harmonijną przestrzeń całego parku. Projektowanie fragmentów bez spójnej koncepcji całości przestrzeni jest niewłaściwe ze stanowiska konserwatorskiego. Opiniowanie pojedynczych elementów parku jest sprzeczne z logiką projektowania. Opracowanie szczegółowego projektu uczytelnienia i odtworzenia elementów fortu będzie możliwe w oparciu o wyniki badań archeologicznych, na których prowadzenie należy uzyskać pozwolenie konserwatorskie." Dodatkowo w ocenie tut. jednostki wskazany teren jest wystarczająco intensywnie zagospodarowany przez obiekty małej architektury. Nasadzenie drzew owocowych wprowadza dodatkową strefę Parku, nie współgrającą z istniejącym zagospodarowaniem. Na etapie weryfikacji zwrócono się do Wnioskodawcy z prośbą o wskazanie nowej lokalizacji. Wskazany został park im. Stanisława Wyspiańskiego . ZZM wystąpił z prośbą o ponowną opinię do Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, jednak nie otrzymał jej w terminie. Niezależnie od powyższego, w ocenie tut. Zarządu teren parku obecnie jest wystarczająco zagospodarowany. W latach ubiegłych park został częściowo zrewitalizowany. Wprowadzenie dodatkowych nasadzeń wyeliminowałoby wolne przestrzenie i łąki przeznaczone do rekreacji. Spowodowałoby to wprowadzenie dodatkowych, nieharmonijnych z pierwotnym układem, przestrzeni. Mając na względzie powyższe, projekt zostaje odrzucony.

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

550 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Park im. Stanisław Wyspiańskiego. Położony między ul. Łokietka, Makowskiego i Chełmońskiego.

Krótki opis projektu

Owocowy ogród miejski to propozycja uzupełniania istniejącego terenu zielonego o drzewa i krzewy owocowe, odmiany najbardziej odporne i najmniej wymagające.

Opis projektu

Owocowy ogród jest pomysłem na to, by park był zadbany i zielony, dzięki temu mieszkańcy będą mieli okazję zapoznać się ze starymi odmianami drzew i krzewów owocowych. Wszystko po to, by ta  przestrzeń była jak najbardziej atrakcyjna i przyjazna obcowaniu z naturą.
Z drzew i krzewów, które będą owocować co roku, owce zbierane byłby przez spacerowiczów, czy też po prostu przechodniów, więc na pewno znajdą się chętni na jabłka, gruszki, śliwy, morele, agrest, porzeczki. Dodatkowo tradycyjne, niewymagające chemii odmiany będą cieszyły wszystkich gości.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Ogrodnictwo miejskie staje się coraz bardziej popularne. W Krakowie pojawiły się już mini ogródki warzywno – owocowe. Teren Parku Wyspiańskiego ma duży potencjał dla zagospodarowania go jako miejskiego Ogrodu Owocowego. Na terenie istnieją już obiekty zieleni miejskiej,  jest to miejsce chętnie odwiedzane. Miejsce to jest idealne do zagospodarowania pod owocowy ogród z uwagi na ścieżki dla spacerowiczów. Świeże owoce uzbierane przy okazji spaceru z rodziną czy znajomymi będą wartością dodaną.
W tym miejscu bawiące się dzieci będą mogły podjadać owoce wprost z krzewów. Taki sad będzie miał walor edukacyjny. Dzieci dowiedzą się jak rosną i dojrzewają owoce na drzewach i krzewach. Zagospodarowanie terenu przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności tego miejsca a także poprawi estetykę otoczenia.
 

powrót