Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XVIII NR 4:

Kwitnąca Nowa Huta: Zielony Plan Naprawczy dla Nowej Huty

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XVIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

162 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Nowa Huta

Krótki opis projektu

Zachęcamy wszystkich mieszkańców Nowej Huty do wsparcia projektu, który ma na celu obsadzenie podwórek, skwerów i ciągów komunikacyjnych pięknymi roślinami cebulowymi i kwitnącymi krzewami. Przywróćmy razem blask i naturalne piękno naszej dzielnicy!

Opis projektu

Zachęcamy wszystkich mieszkańców Nowej Huty do wsparcia naszego projektu, który ma na celu obsadzenie naszych podwórek, skwerów i ciągów komunikacyjnych pięknymi roślinami cebulowymi i kwitnącymi krzewami. Przywróćmy razem blask i naturalne piękno naszej dzielnicy!

Wiosna to czas odrodzenia i nowych początków, a nic nie oddaje tego lepiej niż rozkwitające rośliny. Nasz projekt przewiduje wykorzystanie roślin cebulowych, które co roku będą nas cieszyć swoim pięknem, oraz kwitnących krzewów, które nie tylko będą dekoracją, ale również przyczynią się do poprawy mikroklimatu i różnorodności biologicznej w mieście.

Zagłosuj na nasz projekt, aby Nowa Huta rozkwitła wiosną tysiącem kolorów, stając się przyjemniejszym miejscem do życia, wypoczynku i codziennych spacerów. Niech każdy kąt naszej dzielnicy tętni życiem i barwami! To prosta zmiana, która może mieć wielki wpływ na nasze otoczenie i samopoczucie.

Twoje wsparcie jest kluczowe, abyśmy mogli rozpocząć działania. Głosując na "
Kwitnąca Nowa Huta: Zielony Plan Naprawczy dla Nowej Huty", inwestujesz w estetykę, ekologię i społeczność. Dajemy mieszkańcom możliwość bycia częścią zmian, które sprawią, że nasza dzielnica stanie się jeszcze piękniejsza. Razem możemy sprawić, że Nowa Huta stanie się wzorem zielonej transformacji miejskiej przestrzeni. Niech wiosna przyniesie odnowę nie tylko w przyrodzie, ale i w naszych sercach – zagłosuj i zazieleniaj Nową Hutę razem z nami!

 
 
Propozycje lokalizacji:

1. ul. Struga - od strony oś. Szkolnego 

                - rośliny cebulowe w pasie zieleni pomiędzy drogą a chodnikiem / pomiędzy drzewami

                - krzewy ozdobne w pasie zieleni pomiędzy chodnikiem a blokiem

2. ul. Wojciechowskiego - od strony oś. Szkolnego /

                - rośliny cebulowe w pasie zieleni pomiędzy drogą a chodnikiem 

3. ul. Struga od skrzyżowania z ul. Rydza-Śmigłego a ul. Wojciechowskiego - od strony oś. Słonecznego 

                - rośliny cebulowe i krzewy ozdobne w pasie zieleni pomiędzy drogą a chodnikiem

4. ul. Żeromskiego - od strony oś. Zielonego  

                - rośliny cebulowe w pasie zieleni pomiędzy drogą a chodnikiem / pomiędzy drzewami

                - krzewy ozdobne w pasie zieleni pomiędzy chodnikiem a blokiem

5. ul. Żeromskiego - od strony oś. Słonecznego  

                - rośliny cebulowe w pasie zieleni pomiędzy drogą a chodnikiem 

6. Skwery na os. Zielonym / os. Szkolnym i os. Słonecznym przy skrzyżowaniu ul. Struga, ul. Wojciechowskiego i ul. Żeromskiego

7. podwórka osiedla Szkolnego.

Są to wytypowane działki nr: NH-45, 43/2, 108, 57/1, 86/6, 43/2
 
Realizacja zakresu projektu BO będzie realizowany do wysokości środków finansowych. Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie BO, które spełniłyby jego podstawowe założenia.
 
Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Projekt nasadzeń wczesnowiosennych roślin cebulowych i krzewów kwitnących w Nowej Hucie jest odpowiedzią na potrzebę wprowadzenia naturalnego piękna i ożywienia do miejskiej przestrzeni po zimowych miesiącach. Wiosenne kwiaty cebulowe takie jak krokusy, żonkile, tulipany, są symbolem odrodzenia natury, a ich barwny rozkwit zwiastuje nadejście nowego cyklu życia. Te radosne oznaki wiosny wprowadzają mieszkańców w pozytywny nastrój, dodając energii i optymizmu po szarości zimowych dni.

Sadzenie roślin cebulowych jest prostym i niewymagającym procesem, który przynosi długofalowe korzyści. Te rośliny nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, a ich naturalny cykl życia idealnie wpisuje się w ekosystem miejski. Możliwość kreatywnego aranżowania roślin w geometryczne wzory i różnorodność kolorów dodatkowo pozwala na estetyczne wzbogacenie miejskich skwerów i podwórek, nadając im unikalny charakter.

Kwitnące wiosną krzewy takie jak forsycje, jaśminowce, derenie i bzy są cennym dodatkiem do miejskiej fauny i flory. Służą jako źródło pokarmu dla owadów oraz schronienie dla ptaków, wspierając tym samym bioróżnorodność w mieście. Ich historyczna popularność w Nowej Hucie świadczy o głęboko zakorzenionej tradycji i potrzebie utrzymania tych pięknych gatunków w miejskiej przestrzeni.

Przykładem pozytywnego wpływu takich nasadzeń jest Plac Centralny, który dzięki roślinom cebulowym stał się miejscem wiosennych rodzinnych spacerów. "Polowanie na ukwiecony Plac Centralny" przekształciło się w coroczne wydarzenie, które cieszy oko mieszkańców i przyciąga społeczność do wspólnego podziwiania tego naturalnego spektaklu.

Wprowadzenie nasadzeń wczesnowiosennych do Nowej Huty to nie tylko kwestia estetyczna, ale również ważny element poprawy jakości życia mieszkańców. Zieleń i kwiaty mają udowodniony wpływ na dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne, co czyni ten projekt nie tylko inwestycją w przestrzeń, ale przede wszystkim inwestycją w mieszkańców. Dlatego apelujemy o wsparcie tego projektu, aby Nowa Huta mogła rozkwitnąć pełnią wiosennych barw i stać się jeszcze bardziej przyjazna dla swoich mieszkańców.

 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Pielęgnacja Pielęgnacja nasadzeń 12 000,00 PLN
Dokumentacja projektowa Opracowanie dokumentacji projektowej 20 000,00 PLN
Nasadzenia Realizacja nasadzeń 130 000,00 PLN
162 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Dokumentacja projektowa Opracowanie dokumentacji projektowej I połowa 2025
Nasadzenia Realizacja nasadzeń II połowa 2025
Pielęgnacja Pielęgnacja nasadzeń 2026

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada obsadzenie wiosennymi roślinami cebulowymi i kwitnącymi krzewami nowohuckich podwórek na terenie Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Zwiększy to atrakcyjność dzielnicy a nowo nasadzone kwiaty będą dodatkowym pokarmem dla owadów. Działania zawarte w projekcie mają także powiększyć łączną powierzchnie roślin kwitnących w Krakowie i poprawić estetykę Dzielnicy XVIII.
powrót