Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica IV NR 5:

Ogród Deszczowy pod estakadą na Jasnogórskiej!

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica IV Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

650 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Teren zielony wokół Ronda im. hetmana Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego, pod estakadą w ciągu ul. Jasnogórskiej.

Krótki opis projektu

Ogród deszczowy pod estakadą, w miejscu gdzie obecnie jest brzydka trawa i pył, poprawi nam samopoczucie i pomoże magazynować nadmiar wody spływającej z ulicy w czasie burz. Będzie domem dla owadów i nie wymaga koszenia więc jest tani w utrzymaniu.

Opis projektu

Ogród deszczowy to proste rozwiązanie, która ograniczy odpływ wód opadowych z ulicy do kanalizacji, a równocześnie pomoże dbać o glebę i jej nawodnienie w trakcie suszy. Będzie on zasilany wodą deszczową spływającą z ronda pod estakadą w ciągu ul. Jasnogórskiej. Obecnie tworzą się tam kałuże, a tą wodę można wykorzystac w lepszy sposób. Ogród zbudowany jest z kilku warstw: żwiru, piasku, ziemi i kamieni, które pełnią rolę stabilizującą. Dzięki ogrodom deszczowym mniej wody spływa do kanalizacji (a ostatecznie do Sudołu - zmniejszy się ryzyko zalewania okolic tej rzeki) ponieważ zostaje zatrzymana w warstwach filtracyjnych, a następnie wykorzystana przez rośliny lub odparowana.


W centralnej części sadzone są specjalnie rośliny "wodolubne", które dodatkowo oczyszczają deszczówkę, dzięki czemu poprawia się jakość wód gruntowych i powierzchniowych. Korzenie i kłącza roślin hydrofitowych wychwytują z wody zanieczyszczenia takie jak metale ciężkie czy związki biogenne. W polskich warunkach klimatycznych dobrze sprawdzają się turzyce, sity czy nasze rodzime paprocie. Nie jest konieczne obsadzanie całego ogrodu hydrofitami, jednak zaleca się dobranie takich roślin, które znoszą okresy suszy i zalewania. Ostateczny projekt ogrodu będzie przygotowany przez architektów krajobrazu, wybranych drodze krótkiego konkursu.
 
Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. W przypadku nie uzyskania odpowiedniej ilości wody (na podstawie wyliczeń) autor projektu dopuszcza realizację na fragmentach ogrodu trawiastego-sucholubnego, odpornego na długotrwałe okresy suszy. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu ogrodu, wyłoniony zostanie w jednoetapowym realizacyjnym konkursie architektonicznym.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Ogród deszczowy na Jasnogórskiej to projekt, który idealnie wpisuje się założenia Planu Adaptacji do zmian klimatu miasta Krakowa. Jednym z głównych priorytetów Planu Adaptacji jest:
 - zwiększenie odporności Miasta na występowania deszczy nawalnych oraz powodzi nagłych/ miejskich,
 - zwiększania naturalnej retencji (stosowanie nawierzchni przepuszczalnych, ograniczanie i opóźnianie odpływu do zlewni),
 - działania informacyjno - edukacyjne w zakresie promocji działań na rzecz zwiększenia retencji (naturalnej i sztucznej).
Warto podkreślić, że z punktu widzenia interesów Krakowa, niezwykle korzystne byłoby podjęcie działań mających na celu sukcesywną poprawę retencyjności miasta.  Należy dążyć do ograniczenia powierzchni terenów uszczelnionych o asfaltowych i brukowanych nawierzchniach, zwiększając ilość obszarów biologicznie czynnych - zielonych. Zamiast odprowadzać wodę opadową do systemu kanalizacji i rzek, warto zagospodarować ją w miejscu powstawania. MA to szczególne znaczenie w przypadku rzeki Sudół, która zbiera wodę m. in. z tego ronda i ul. Jasnogórskiej, co przyczynia się do jej zanieczyszczenia i wylewania w dalszym biegu. 

 
Zmieniający się klimat, sprawia, że coraz częściej jesteśmy świadkami ekstremalnych zjawisk pogodowych. Szczególnie w okresie letnim obserwujemy ulewne deszcze, które przyczyniają się do tworzenia lokalnych podtopień i powodzi. Z drugiej strony długotrwałe susze generują problemy nadmiernego nagrzewania, burz pyłowych oraz braku wody dla roślin. Rozbudowa miasta, powstawanie nowych budynków, dróg i chodników, powoduje, że coraz mniej wody wsiąka w ziemię. Tym samym miasto musi inwestować w kolejne to systemy i sieci kanalizacyjne odprowadzające deszczówkę, które w naszej okolicy już nie dają rady. Taki ogród będzie nie tylko miły dla oka, ale też poprawi jakość powietrza wychwytując pyły i zwiększając jego wilgotność. Poza tym nie wymaga koszenia ani podlewania, więc jest tani w utrzymaniu, a zadłużonemu miastu powinno zależeć na tego rodzaju minimalizacji kosztów.
 
Zalety ogrodów deszczowych:
 - zmniejszają ilość wód deszczowych spływających do kanalizacji,
 - poprawiają jakość odprowadzanych wód opadowych,
 - poprawiają estetykę otoczenia, korzystnie wpływają na wartość nieruchomości,
 - zwiększają bioróżnorodność.

Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem niskiej retencji wód opadowych na Prądniku Białym oraz wykorzystanie potencjału terenu zielonego pod estakadą. Ponadto projekt pomoże spopularyzować tego typu rozwiązanie w Krakowie i przekona mieszkańców do większego zaangażowania w zapobieganie skutkom katastrofy klimatycznej. Zaplanowane działania wpłyną na wykształcenie postaw proekologicznych i większe zrozumienie procesów natury. Projekt poprawi jakość środowiska zbudowanego i estetykę tej części miasta, zamieniając ją z komunikacyjnego ścieku w trochę bardziej ludzkie miejsce. Miejsce z tożsamością w którym miło jest czekać na autobus i spacerować.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Koszt realizacji projektu Wykonanie dokumentacji projektowej, przetarg i budowa ogrodu: prace ziemne, zakup i nasadzenia roślin, materiały itp. 650 000,00 PLN
650 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Otwarty konkurs na koncepcję ogrodu deszczowego. Przeprowadzenie jednoetapowego konkursu dla studentów i architektów krajobrazu na koncepcję ogrodu. Kryteria oceny prac: rozwiązania techniczne służące wykonaniu i utrzymaniu, kompozycja roślinności, estetyka, zdolność retencji i oczyszczania wody. Najlepszą pracę wyłoni kapituła złożona z przedstawiciela ZZM, wykładowców Wydziału Architektury Krajobrazu PK, radnych dzielnicy i autora projektu. Wysokość nagrody i szczegółowy regulamin zostaną ustalone z kapitułą w późniejszym terminie. 2025
Wykonanie ogrodu deszczowego. Wykonanie ogrodu pod nadzorem autorów wybranego w konkursie projektu, oraz z pomocą ZZM 2026

Galeria

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Inwestycja pozwoli na zatrzymanie i podczyszczanie spływów wody opadowej z przyległych ciągów pieszo-jezdnych. W czasie opadów ograniczy odpływ wody do przeciążonych systemów kanalizacyjnych. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem niskiej retencji wód opadowych na Prądniku Białym oraz wykorzystanie potencjału terenu zielonego pod estakadą. Ponadto, projekt pomoże spopularyzować tego typu rozwiązanie w Krakowie i przekona mieszkańców do większego zaangażowania w zapobieganie skutkom katastrofy klimatycznej. Zaplanowane działania wpłyną na wykształcenie postaw proekologicznych i większe zrozumienie procesów natury.
powrót