Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica III NR 8:

Podziel się żywnością! Lodówki pełne dobra

Projekt odrzucony: Zdaniem zespołu weryfikującego projekt wymaga współpracy instytucjonalnej podmiotów zewnętrznych. Wnioskodawca prowadził korespondencję z podmiotami zewnętrznymi, ale nie uzyskał deklaracji współpracy i tym samym nie przedstawił zgody instytucji potwierdzających chęć współpracy przy realizacji projektu. Jednocześnie zwrócił się o wykreślenie Banku Żywności jako partnera. Ustalono, że zarówno lokalizacja wskazanych przez Wnioskodawcę miejsc realizacji zadania, jak i istniejąca infrastruktura, nie zapewnia wystarczających warunków dla posadowienia lodówki/ lodówek społecznych w sposób, który zapewni zachowanie bezpieczeństwa w ruchu pieszych. Lokalizacja lodówki przy ul. Mirosława Dzielskiego to jest w obrębie działki nr 845, obr. 4 jedn. Ewid. Śródmieście oraz przy ul. Jana Woronicza 10 działka nr 714, obr. 22 jedn. ewid. Śródmieście nie spełnia wymogów w zakresie konieczności zachowania minimalnej szerokości chodnika pozwalającego na swobodne przejście. Tym samym posadowienie w ww. lokalizacjach lodówki społecznej stanowiłoby naruszenie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym. Lokalizacja lodówki przy ul. Pawła Włodkowica to jest w obrębie działki miejskiej nr 202/68 obręb 4 jedn. ewid. Śródmieście stwarza ryzyko naruszenia praw osób trzecich przy realizacji zadania w tej lokalizacji. Lokalizacja lodówki społecznej na terenie budynku nr 5 przy ul. Gdańskiej lub w obrębie przylegającego do budynku terenu nie jest możliwa, ponieważ teren ten jest własnością osoby fizycznej, a umowa najmu obejmuje wyłącznie lokal w budynku przy ul. Gdańskiej 5. Zatem stan prawny ww. nieruchomości uniemożliwia posadowienie lodówki społecznej w ramach zadania realizowanego ze środków budżetu obywatelskiego.

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica III Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

34 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Dzielnica III Prądnik Czerwony - ul. Gdańska 5 (przed wejściem do Krakowskiego Centrum Seniora) - ul. Woronicza 10 (przed wejściem do Sanktuarium Ecce Homo) - ul. Pawła Włodkowica 7A (przed wejściem do Placówki wsparcia dziennego „Promyczek”) - ul. Dzielskiego (w okolicy Kościoła Najświętszego Imienia Maryi Panny) (Wskazanie dodatkowej lokalizacji było celowe, z uwagi na konieczność wykluczenia którejś lokalizacji)

Krótki opis projektu

Celem projektu jest zakup i bieżące utrzymanie 3 lodówek społecznych. Zadaniem lodówek będzie szerzenie idei "foodsharingu", czyli przeciwdziałanie marnowaniu żywności wśród mieszkańców naszej dzielnicy oraz dzielenia się jedzeniem z potrzebującymi.

Opis projektu

W Polsce co roku według dostępnych danych marnuje się blisko 5 mln ton żywności. Z tego aż 60% trafia do kosza w naszych domach. Z jednej strony wyrzucamy dobre jedzenie, a z drugiej wiele osób cierpi z powodu niedożywienia.

 
Aby zapobiec szerzeniu się temu zjawisku, projekt zakłada we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krakowie zakup i bieżące utrzymanie 3 lodówek społecznych, potocznie nazywanymi w naszym mieście "Lodówkami pełnymi dobra".
 
Lodówki społeczne propagują ideę „foodsharingu”, zgodnie z którą mieszkańcy nie marnują żywności, ale mają możliwość podzielenia się jedzeniem głównie z osobami potrzebującymi, a takich w naszym najbliższym sąsiedztwie nie brakuje.
 
W przypadku pozostawiania jedzenia w lodówkach obowiązuje podstawowa zasada: dzielimy się produktami, które sami chcielibyśmy zjeść i otrzymać. W lodówkach będziemy mogli zostawić warzywa, owoce, ciasta, opakowanie chleba, przetwory, a nawet słoik z zupą, której ugotowaliśmy zbyt dużo. Produkty własnego wyrobu będzie trzeba przed ich pozostawieniem opisać z czego się składają i kiedy zostały przygotowane. Nie będzie można zostawiać surowego mięsa, produktów zawierających surowe jaja, artykułów nadpsutych i alkoholu. 
 
Konkretne lokalizacje 3 lodówek społecznych na terenie Dzielnicy III Prądnik Czerwony zostaną ustalone we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krakowie.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Dzielnica III Prądnik Czerwony, zwłaszcza rejony Wieczystej czy Olszy zamieszkiwane są w głównej mierze przez osoby starsze, w wielu przypadkach potrzebujących pomocy. Lodówki społeczne będą miejscami, z których będą mogli zabrać żywność nadającą się jeszcze do spożycia, podarowaną przez innych mieszkańców.
 
Według danych Szlachetnej Paczki zawartych w "Raport o biedzie w Polsce" około 1,8 mln Polaków w 2022 roku żyło w skrajnym ubóstwie. W tej grupie jest niemal 400 tys. dzieci oraz 290 tys. seniorów.
 

Wyrzucanie jedzenia to nie tylko marnowanie pieniędzy, ale także cennych zasobów planety. Do produkcji żywności niezbędna jest energia, woda i paliwo do transportu, a to wszystko generuje ślad węglowy. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa podaje, że marnowanie żywności odpowiada za 8 proc. gazów cieplarnianych wyemitowanych na skutek działalności człowieka.

Galeria

powrót