Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XVIII NR 19:

4 czerwca - Święto Demokracji

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XVIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

116 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Scena i plac pod NCK + Skwer Budowniczych Nowej Huty

Krótki opis projektu

Organizacja obchodów Święta Wolności czyli 36 rocznicy Wyborów 4 czerwca 1989. W dniu 7 czerwca 2025 (sobota) koncert i emisja filmu dokumentalnego. Namioty NGO.

Opis projektu

W dniu 7 czerwca 2025 od godz. 12.00 do 21:00 zorganizowanie obchodów Święta Wolności czyli 36 rocznicy pierwszych w Polsce powojennej częściowo-wolnych wyborów do Parlamentu. Zorganizowanie koncertu o charakterze nawiązującym do lat 80-tych. Wspomnienia uczestników tych wydarzeń w formie filmów dokumentalnych oraz wywiadów na żywo. Przygotowanie i instalacja w dniach 2-16.06.2025 wystawy zdjęć z wydarzeń w Hucie Lenina, Okrągłego Stołu i Wyborów 1989r. Przewidziane miejsce dla namiotów NGO, które szerzą idee demokratyczne i walkę o prawa człowieka.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Kultywowanie Święta Wolności (4 czerwca) jest bardzo istotne dla podtrzymywania świadomości społecznej w zakresie wolności i demokracji. Pomaga kształtować świadome postawy społeczne. Edukacja w kwestii naszej najnowszej historii to sprawa istotna dla polskiej racji stanu. Za każdym razem jest to rocznica zwycięstwa dobra nad złem, demokracji nad dyktaturą, wolności nad zniewoleniem. 

Jest to też przypomnienie, że Polska jako pierwsza zrzuciła jarzmo komunizmu, zanim jeszcze upadł mur Berliński a Nowa Huta i Kraków znacznie się do tego przyczyniły. Powinniśmy być z tego dumni.
 
Przedstawienie faktów historycznych, podkreślenie roli jaką odegrali w tych wydarzeniach lokalni działacze Solidarności, zainteresowanie mieszkańców najnowszą historią, zmotywowanie do aktywności społecznej (np. poprzez namioty różnych organizacji społecznych). Zaangażowanie w obchodach organizacji NGO pozwoli na szerzenie idei aktywności, niezbędnej dla budowy społeczeństwa obywatelskiego.
Dłuższa ekspozycja prezenterów w dniach 2-16 czerwca 2025 zawierających zdjęcia i teksty o historii wydarzeń z 1989 r. pozwoli tym, którzy nie będą mogli wziąć udziału w obchodach w dniu 7 czerwca na zapoznanie się z wydarzeniami z końca lat 80-tych. 
Zdarzyło się w Polsce wspaniałe (bo bezkrwawe) zwycięstwo demokracji i wszystkie kolejne pokolenia Polaków powinny to wiedzieć i doceniać. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
przygotowanie emisji filmu ekran, rzutnik, prawa autorskie, krzesła 15 000,00 PLN
ZAIKS do koncertu opłata za prawa autorskie 10 000,00 PLN
Promocja plakaty, reklama internetowa 10 000,00 PLN
organizacja koncertu zaproszenie do występu na letniej scenie NCK zespołów, których utwory nawiązują do lat 80-tych. oświetlenie, dźwięk i konferansjer. 60 000,00 PLN
zabezpieczenie koncertu ochrona, sprzątanie itp. 15 000,00 PLN
wystawa zdjęć na prezenterach wydruki i płyty do prezenterów 6 000,00 PLN
116 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
opracowanie programu koncertu program artystyczny koncertu: występy zespołów i indywidualnych artystów przeplatane wywiadami z uczestnikami wydarzeń. listopad 2024
podpisanie umów z firmą eventową zabezpieczenie koncertu, oświetlenie, nagłośnienie itp. styczeń 2025
organizacje NGO zaproszenie organizacji NGO i organizacja namiotów luty 2025
Promocja koncertu i przygotowanie prezenterów ze zdjęciami Opracowanie plakatów, i informacja w mediach przygotowanie prezenterów ze zdjęciami kwiecień 2025
przygotowania do wydarzenia bezpośrednie przygotowania do koncertu maj 2025
koncert wydarzenie 7 czerwca 2025
Charakterystyka długoterminowych skutków: Nowohuckie Centrum Kultury akceptuje zaproponowane zadanie. Wpisuje się ono w zakres działalności NCK, jest możliwe do przeprowadzenia pod względem wymagań organizacyjnych. Ewentualna realizacja zadania przyczyni się do wzbogacenia oferty kulturalnej Krakowa.
powrót