Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 57:

Zaułek Czartoryskich - miejsce odpoczynku w cieniu baszt

Projekt odrzucony: Zadanie odrzucone na podstawie § 2 oraz § 17.1 pkt.2 Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa. Wykonanie propozycji zadania ,,Zaułek Czartoryskich – miejsce odpoczynku w cieniu baszt” nie będzie możliwe w trybie dwuletnim. Zaułek Książąt Czartoryskich znajduje się na terenie układu urbanistycznego miasta Krakowa wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A-1 decyzją z dnia 22.05.1933r. Obszar ten jest również objęty zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polski z dnia 08.09.1994r. jako pomnik historii „Kraków – historyczny zespół miasta”. W związku z tym podlega ochronie prawnej na mocy przepisów ustawy z dnia 23.07.2003r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Zadanie inwestycyjne będzie wymagało uzyskania wytycznych, jak i pozwolenia konserwatorskiego. Biorąc pod uwagę inne inwestycje Gminne, realizowane przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa, wynika że uzyskiwanie wytycznych konserwatorskich oraz decyzji administracyjnych przed Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków jest procesem długotrwałym. Przeciętnie uzyskanie wytycznych konserwatorskich może zająć od 2 miesięcy do 4 miesięcy. Natomiast uzyskanie pozwolenia konserwatorskiego od 4 miesięcy do 8 miesięcy. W toku prac projektowych może wystąpić konieczność uzyskania jeszcze innych uzgodnień np. z gestorami sieci gazowej, elektroenergetycznej (których sieci również znajdują się w tym obszarze). Ponadto ustawa z dnia 07.07.1994r. prawo budowlane określa, że dla obszarów objętych wpisami do rejestrów zabytku należy uzyskać zgłoszenie robót budowlanych lub pozwolenie na budowę (w zależności od zakresu prac). Zatem do czasu niezbędnego do przygotowania inwestycji należy uwzględnić również uzyskanie zgód administracyjnych przed organem administracji architektoniczno-budowlanej. Wykonanie propozycji zadania nie będzie możliwe w ramach środków przewidzianych dla zadań ogólnomiejskich, tj. koszt nie może przekroczyć kwoty 1 520 000 zł. Natomiast szacunkowy koszt wykonania przebudowy Zaułku Książąt Czartoryskich wynosi ok. 2.250.000 zł. Biorąc pod uwagę powyższe wnioskowany zakres inwestycji opiniuje się negatywnie.

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

87 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Zaułek Czartoryskich, ul. Pijarska 6-8

Krótki opis projektu

Zadanie dotyczy przeprojektowania Zaułka Czartoryskich, który obecnie jest głównie placem dla jeżdżących na deskorolkach zamiast stanowić miejsce odpoczynku oraz estetyczne dopełnienie architektury Muzeum Czartoryskich i perspektywy ulicy Pijarskiej.

Opis projektu

Zaułek Czartoryskich został zaprojektowany jako rozszerzenie ulicy Pijarskiej przy Muzeum Czartoryskich i miał stanowić przestrzeń dla odpoczynku. W tym celu zamontowano tu duże kamienne ławy, tak aby turyści mogli kontemplować jeden z najładniejszych krakowskich widoków: mury obronne z Bramą Floriańską, miejsce tuż przy wejściu w obszar Starego Miasta, barwne dzięki malarzom sprzedającym tu swoje obrazy a latem rozbrzmiewające gwarem turystów i muzyką. Zaułek jest naturalną widownią dla tej przestrzeni. Obecnie zastosowane oszczędne i nowoczesne formy małej architektury okazały się sprzyjać wyłącznie rozwojowi ruchu deskorolkarzy a sam Zaułek nie spełnia swojej funkcji, nie zachęca swoim wyglądem do zatrzymania się i odpoczynku. 
Proponowane zadanie obejmuje przeprojektowanie Zaułka tak, aby stał się faktyczną i bezpieczną przestrzenią odpoczynku. W tym celu należy zamienić nieestetyczne, brudne i niewygodne kamienne ławy na mniejsze, dostosowane formą do historycznej aury miejsca, wprowadzić elementy zieleni i przy okazji wyrównać poziom płyt na placu niwelując nierówności zapadających się płyt przy wejściu do budynku Klasztorka. Dobór roślinności powinien korelować z otoczeniem, nie dominując zabytkowej architektury. Istotną kwestią jest też zniwelowanie stopnia podwyższenia placu, który uniemożliwia dotarcie do bramy Muzeum osobom na wózkach inwalidzkich.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Zasadność wniosku wynika z codziennej, wieloletniej obserwacji pracownika Muzeum Czartoryskich i jest wspólnym naszym głosem o poprawę bezpieczeństwa i zadbanie o estetykę przestrzeni przed niedawno wyremontowanymi fasadami Arsenału i Klasztorka, tuż przy urokliwym zwieńczeniu przewiązką ulicy Pijarskiej i przy głównej bramie Muzeum Czartoryskich
Problemem Zaułka Czartoryskich jest jego forma architektoniczna, która zapewne niezamierzenie stała się pretekstem do żywiołowej jazdy na deskorolkach i skakania na nich po ławach. Ten sport uprawiany w miejscu publicznym stanowi zagrożenie dla przechodniów i turystów, którzy przemierzają Zaułek, aby wejść do Muzeum (w bramie w Baszcie Stolarskiej znajduje się wejście do budynku Arsenału w Muzeum Czartoryskich). To turysta zatrzymuje się tu w celu przepuszczenia „sportowca” a droga do bramy wejściowej Muzeum stanowi labirynt uników. Jest to niekorzystna wizytówka dla Krakowa i realne zagrożenie bezpieczeństwa. Wielokrotne zgłoszenia zakłócenia porządku do Straży Miejskiej nie przynoszą efektów - jedna grupa odchodzi, inna przychodzi. Dodatkowo przez zamknięty układ murów i budynków zwielokrotniany jest dźwięk skoków i jazdy tworząc kakofonię trudną do zniesienia. 

Obecne ławy, ubrudzone od deskorolek, nie zachęcają do odpoczynku w tym miejscu, ponadto są niewygodne i niefunkcjonalne.
Kluczowa jest również przebudowa nawierzchni placu zgodnie z wymogami dostępności dla osób niepełnosprawnych, również w kontekście wydania znacznych środków finansowych na zapewnienie dogodnego ruchu wewnątrz trzech historycznych budynków Muzeum (windy, platformy). Obecnie dojazd na wózku inwalidzkim do bramy znajdującej się w budynku Arsenału Muzeum Czartoryskich możliwy jest wyłącznie z pomocą drugiej osoby. 
W miesiącach letnich nagrzane płyty nawierzchni, ławy i mury oddają ciepło utrzymujące się w tej niewielkiej zamkniętej przestrzeni. Wprowadzenie elementów zieleni nie tylko podniosłoby estetykę Zaułka, ale też wpłynęłoby korzystnie na klimat tego miejsca zgodnie z zasadą starożytnych Rzymian zakładania ogrodów nawet na najmniejszym dziedzińcu domu. 
Zieleń i estetyczne ławki zakomponowane na tle architektury Klasztorka i Arsenału Muzeum Czartoryskich stanowiłyby korzystne wizualne dopełnienie perspektywy ulicy Pijarskiej. Zaułek mógłby stać się miejscem odpoczynku dla turystów (w miesiącach letnich to dziennie 1000-1800 zwiedzających Muzeum) i miniaturowym zielonym akcentem w obrębie murów obronnych.   

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
1. dokumentacja projektowa 1. przygotowanie projektu koncepcyjnego i przygotowanie projektu wykonawczego 12 000,00 PLN
2. prace wykonawcze 2. wyłonienie wykonawcy i wykonanie przebudowy placu 75 000,00 PLN
87 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
1. wykonanie dokumentacji projektowej 1a. przygotowanie projektu koncepcyjnego 1b. przygotowanie projektu wykonawczego 4 kwartał 2024
2. prace wykonawcze 2a. wyłonienie wykonawcy 2b. wykonanie przebudowy placu 1 półrocze 2025

Galeria

powrót