Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica VII NR 19:

Ceramiczna ławka-rzeźba Husarskich w Przegorzałach

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica VII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

210 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Skwer Romana i Heleny Husarskich

Krótki opis projektu

Budowa ceramicznej ławki-rzeźby na skwerze im. Heleny i Romana Husarskich, upamiętniającej tych wybitnych ceramików. Inicjatywie towarzyszyć będą nieodpłatne warsztaty ceramiczne dla mieszkańców, propagujące twórczość Husarskich.

Opis projektu

Celem projektu jest budowa elementu małej architektury w Przegorzałach na skwerze imienia Heleny i Romana Husarskich, który łącząc kilka funkcji upamiętni tych wybitnych ceramików. Artystyczna ławka-rzeźba zdobiona ceramicznymi elementami nawiązującymi do charakterystycznego stylu Husarskich będzie nie tylko hołdem dla ich talentu i wkładu w polską sztukę ceramiczną, ale także miejscem rekreacji i inspiracji dla mieszkańców Krakowa.
Ścianka o wymiarach minimum 5m długości  zostanie zbudowana z pustaków i obłożona ręcznie wykonanymi płytkami ceramicznymi, nawiązującymi do charakterystycznego stylu Husarskich poprzez kolory i modułowy charakter. Będzie ona przedstawiać motywy związane z ich twórczością, a także motywy lokalne. Część ścianki zostanie obsadzona pnączami, łącząc w ten sposób sztukę z zielenią miejską. Przy ściance powinny znaleźć się również wykonane w podobnej technice miejsca siedzące pozwalające kontemplować kafle lub płytki ceramiczne, które będą składały się w formę mozaiki. Najbliższe otoczenie ścianki zostanie obsadzone pnączami, łącząc w ten sposób sztukę z zielenią miejską. Ławka będzie również miejscem czasowych wystaw rzeźbiarskich i/lub ceramicznych.
 

Wykonanie ławki-rzeźby połączone będzie z nieodpłatnymi warsztatami ceramicznymi dla mieszkańców Dzielnicy Zwierzyniec, dostępnymi dla wszystkich grup wiekowych. Warsztaty, podczas których będzie się można również zapoznać i inspirować pracami Husarskich zostaną zrealizowane w pracowni ceramicznej Klubu Kultury Przegorzały. Niektóre elementy ceramiczne wykonane przez mieszkańców podczas tych warsztatów mogą zostać wkomponowane w ławkę-rzeźbę.
 

Proponowany zakres prac:

- przygotowania koncepcji ławki-rzeźby oraz projektu wykonawczego

- budowa ławki-rzeźby warsztaty ceramiczne dla mieszkańców

- wykonanie nasadzeń zieleni

 

 
Podane obiekty małej architektury stanowią przykład elementów wyposażenia i wskazówkę dla projektantów projektu budowlanego. Konkretne typy obiektów małej architektury i ich ilości zostaną doprecyzowane na etapie uzgodnień branżowych (dostosowanie do przepisów prawa, m.in. odległości od budynków, dróg, strefy bezpieczeństwa, sieci infrastruktury technicznej). Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.
 

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.


 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Helena i Roman Husarscy byli małżeństwem ceramików, którzy mieszkali i tworzyli w krakowskich Przegorzałach. Ich prace, charakteryzujące się bogactwem form i kolorów, są znane i cenione w Polsce i na świecie. Oprócz działalności artystycznej Husarscy byli również zaangażowani w edukację i promowanie sztuki ceramicznej. Prowadzili liczne wykłady i zajęcia, a ich realizacje nadal znajdują się w licznych miastach w Polsce. Projekt ceramicznej ławki-rzeźby jest przedsięwzięciem, które ma na celu upamiętnienie wybitnych artystów i promowanie sztuki ceramicznej. 

 
Ławka-rzeźba w Przegorzałach będzie miejscem wypoczynku, edukacji i inspiracji dla mieszkańców Krakowa. Stanie się wizytówką tej części miasta Krakowa. Zostanie zbudowana w skwerze im. Heleny i Romana Husarskich w Przegorzałach. Jest to miejsce łatwo dostępne dla mieszkańców, a także turystów. Park jest miejscem spotkań i rekreacji, a ścianka ławka-rzeźba Husarskich będzie jego dodatkowym atutem.
 
Włączenie mieszkańców w wykonanie niektórych elementów ceramicznych będzie wpisywać się w ideę partycypacji i równocześnie silnie wiązać mieszkańców ze zrealizowanym projektem.  Dzięki cyklowi bezpłatnych warsztatów będzie można zachęcić do spróbowania swych sił w tworzeniu ceramicznej sztuki wszystkich chętnych, bez stawiania barier ekonomicznych.


Budowa ścianki będzie kontynuacją już zrealizowanych przedsięwzięć przypominających w przestrzeni Przegorzał o działalności  Husarskich. Do tych przedsięwzięć  należą ustanowienie przez miasto Kraków skweru imienia Heleny i Romana Husarskich w Przegorzałach, otworzenie pracowni ceramicznej w Klubie Kultury Przegorzały oraz wykonanie w tym klubie ścianki ceramicznej z krajobrazem Przegorzał.
 

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada wykonanie ceramicznej ławki- rzeźby w Przegorzałach na skwerze imienia Heleny i Romana Husarskich wraz z nasadzeniami zieleni. Budowa elementu będzie upamiętniała tych wybitnych ceramików. Dodatkowo w ramach realizacji zadania odbędą się warsztaty ceramiczne dla mieszkańców Dzielnicy VII Zwierzyniec. Realizacja zadania będzie nowym miejscem edukacji, rekreacji i wypoczynku, dodatkowo poprawi atrakcyjność i estetykę dzielnicy, jak również pozytywnie wpłynie na zawężanie się więzi społecznych poprzez udział w warsztatach.
powrót