Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XIV NR 24:

Psi wybieg w "Parku Woźniców". Zuza chce na pole!

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XIV Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

717 831,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Schody/rampa prowadząca do wybiegu (działka 111/3), Psi wybieg (działka 111/4). Obie lokalizacje na terenie obrębu NH-54.

Krótki opis projektu

Projekt ma na celu utworzenie psiego wybiegu w Parku Woźniców, zapewniającego psiakom bezpieczne, atrakcyjne warunki do zabawy oraz ćwiczeń na świeżym powietrzu, a tym samym stworzenie miejsca integracji lokalnej społeczności właścicieli czworonogów.

Opis projektu

Zadanie polega na utworzeniu na terenie wchodzącym w skład "Parku Woźniców" psiego wybiegu wraz z niezbędną infrastrukturą (obręb działek NH-54).
 
Na działkach 48/12 oraz 48/27 znajduje się droga utwardzona, do poruszania się samochodów i pieszych, prowadząca od drogi głównej przez działkę 111/3 (zbocze), bezpośrednio do działki 111/4 (Załącznik 1).
 
Na działce 111/3, której nachylenie uniemożliwia normalne zejście w tym momencie powinny zostać wykonane schody, bądź zejście w formie "rampy", aby ułatwić dojście do wybiegu osobom ze szczególnymi potrzebami. (Załącznik 2).
 
Na działce 111/4 może znajdować się psi wybieg (działka 111/4). Teren działki obejmuje 53 ary, co jest terenem wystarczającym do utworzenia wybiegu zgodnie z wytycznymi dla budowy psich wybiegów (powierzchnia psiego wybiegu winna wynosić od 0,25- 0,5ha) (Załączniki 3-7).
 
Dobrą praktyką jest podział całego wybiegu na dwie części - mniejszą oraz większa. Dzięki takiemu podziałowi, użytkownicy wchodząc na wybieg mogą zdecydować (na podstawie obserwacji przebywających tam bawiących się psów), który wybieg jest bezpieczny dla swojego pupila. W przypadku braku możliwości utworzenia dwóch wybiegów z powodu zalesienia (szczególnie zachodniej i północnej części terenu działki), przewiduje się utworzenie jednego wybiegu a na pozostałej części utworzenie alejek spacerowych.
 
Ogrodzenie psiego wybiegu powinno być wykonane z siatki, na wysokość co najmniej 160 cm.
 
Dobrą praktyką jest zrobienie wejścia na wybieg w formie "podwójnej bramki", tj. zanim pies wejdzie na właściwy wybieg, wchodzi do "przedsionka". Rozwiązanie takie zapobiega ucieczce psom będącym na wybiegu. Rozwiązanie to zastosowane jest np. na wybiegu przy ul. Stanisława Kłosowskiego 16.
 
Wybieg powinien posiadać dwa wejścia - jedno od strony drogi przy ulicy Centralnej 41A, drugie od strony "Parku Woźniców", aby przyszłościowo - w przypadku rozwoju Parku Woźniców nie było konieczne przerabianie terenu wybiegu.
 
Ze względu na lokalizację działek sąsiednich oraz dostępu mediów na działce 48/27, bezproblemowym wydaje się podciągnięcie do działki wody pitnej dla psów, czyli stworzenie tzw. "pitników" oraz zamontowanie na wybiegu oświetlenia, które umożliwiałoby korzystanie z wybiegu w godzinach wieczornych (Załączniki 8-9).
 
Na terenie wybiegu powinny być zamontowane ławki, kosze na śmieci, tablice informacyjne z regulaminem, elementy infrastruktury do zabawy zwierząt jak pochylnie, tory przeszkód itp...
 
Teren jest w większości pusty (zarośnięty krzakami, ale również niewielką ilością drzew, szczególnie po zachodniej i północnej stronie działki), w związku z tym należy przeanalizować konieczność wykonania dodatkowych nasadzeń.
 
Budowa wybiegu jest zgodna z założeniami MPZP (§ 59 Uchwały Nr LXXX/1219/13 Rady Miasta Krakowa z dnia 28 sierpnia 2013 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "CZYŻYNY - ŁĘG" - ogłoszonej w DZIENNIKU URZĘDOWYM WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO z dnia 12 września 2013 r., poz. 5502 (plan obowiązuje od dnia 13 października 2013 r.): w granicach terenów oznaczonych ZP9 (a na takim terenie leży działka 111/2) możliwe jest zlokalizowanie wybiegu dla psów).

UZASADNIENIE PROJEKTU

W poprzednich edycjach Budżetu Obywatelskiego, w ramach działań projektów o charakterze dzielnicowym, na terenie Parku Woźniców zwyciężyły dwa projekty: siłownia na wolnym powietrzu (zrealizowano na na działce 102/4) oraz pumptrack – rowerowy plac zabaw, ścieżka zdrowia oraz pola do gry w boule (do realizacji na działce 102/12).
 
W związku z powyższym, jedynym wolnym, niezagospodarowanym terenem, będącym w pełnym władaniu Gminy Miejskiej Kraków w tej okolicy, jest działka 111/4. Ponadto, poprowadzenie drogi do działki przeznaczonej na wybieg, będzie z korzyścią również dla mieszkańców Czyżyn, chcących dostać się do w/wym miejsc, sfinalizowanych w poprzednich edycjach BO, od skrzyżowania ul. Centralnej z Al. Pokoju (stacji MOL). W tym momencie, jeśli mieszkańcy chcą dostać się od tej strony do w/wym miejsc muszą albo przedzierać się przez krzaki i zarośla, pokonać zbocze lub poruszać się wąskimi chodnikami biegnącymi wzdłuż ul. Centralnej.
 
Co więcej, jak widać na załączonych zdjęciach - teren Parku Woźniców jest terenem od lat zaniedbanym, tonącym w śmieciach i każde działanie podjęte w celu jego uatrakcyjnienia i poprawy jego bezpieczeństwa (jak np. zamontowanie oświetlenia), będzie wpływać na poprawę czystości tego terenu.
 
Kolejnym plusem tej lokalizacji jest brak budynków wielorodzinnych w bezpośrednim sąsiedztwie działki 111/4, co eliminuje ryzyko skarg mieszkańców na szczekanie psów.
 
Dostępne psie wybiegi znajdują się w dość odległej dla mieszkańców tej części Czyżyn. Warto przy tym zaznaczyć, że liczba mieszkańców stale rośnie, z powodu rozbudowania w ostatnich latach rejonu ul. Sołtysowskiej/Tomickiego/Galicyjskiej. Od nowego ronda Centralna/Sołtysowska, pieszo jest najbliżej do wybiegu przy al. Jana Pawła II 232 (2.2 km) oraz przy ul. Stanisława Kłosowskiego 16 (2 km). Niestety - droga do tych wybiegów prowadzi wzdłuż głównych arterii miejskich i ciężko mieszkańcom dotrzeć ze swoimi czworonogami na te wybiegi pieszo. Często mieszkańcy korzystający z tych wybiegów dojeżdżają do nich samochodem, co powoduje dodatkową, szkodliwą emisję spalin oraz korkuje miasto.
 
Rejon ul. Sołtysowskiej/Centralnej szczególnie często narażony jest na działalność dzików. Świadczą o tym zgłoszenia mieszkańców do straży miejskiej oraz częste, liczne ślady kopyt spotykane w Parku Woźniców. Dodatkowo - teren nowego placu zabaw dla dzieci, którego gleba jest spulchniona zostaje coraz bardziej rozkopywany przez dziki. Zapach psów, choć niewyczuwalny dla człowieka, odstraszy dziki w tej okolicy, co wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo lokalnej społeczności (Załączniki 10-13).
 
Dodatkowym atutem jest bliskie sąsiedztwo, przy ul. Centralnej 41 weterynarza. W razie potrzeby jest więc możliwość udzielenia zwierzakowi natychmiastowej pomocy.
 
Psie wybiegi stanowią miejsce, gdzie właściciele psów z lokalnej społeczności spotykają się, wymieniają doświadczeniami i nawiązują nowe znajomości. Takie miejsce może pełnić rolę punktu spotkań, sprzyjając integracji mieszkańców zwłaszcza tak licznych osiedli, jak osiedla mieszkaniowe w pobliżu ul. Sołtysowskiej.
 
Posiadacze psów częściej będą korzystać z wybiegu, co sprzyja regularnym spacerom i aktywności fizycznej zarówno zwierząt jak i właścicieli.
 

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada budowę wybiegu dla psów, zgodnie z koncepcją Parku Woźniców. Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców wyprowadzających psy na spacer oraz zwiększy atrakcyjność przestrzeni publicznej na terenie Dzielnicy XIV.
powrót