Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XVI NR 5:

Kurs Samoobrony dla Kobiet - Warrior Woman

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XVI - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

19 650,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Sala gimnastyczna Straży Miejskiej Miasta Krakowa przy ul. Dobrego Pasterza 116

Krótki opis projektu

Warrior Woman - "Kiedy NIE to za mało" Kurs Samoobrony dla Kobiet, to cykl szkoleń, które mają na celu nauczenie kobiet zachowania i odparcia ataku na tle seksualnym.

Opis projektu


Program kursu składał się będzie z różnorodnych elementów, takich jak:


1. Teoria samoobrony - świadomość sytuacyjna, pętla OODA.
2. Ćwiczenia fizyczne - ćwiczenia wzmacniające siłę, koordynację i zwinność, które są kluczowe dla efektywnej samoobrony. W trakcie zajęć uczestniczki będą trenować podstawowe techniki obrony w przypadku ataku na tle seksualnym (obrona w pozycji leżącej przed przeciwnikiem stojącym, obrona przed duszeniem w leżeniu, obrona przed próbą gwałtu, przed uderzeniami w leżeniu itd.).
3. Symulacje sytuacji stresowych - treningi, w których uczestniczki będą miały okazję doświadczyć sytuacji stresowych, które mogą zaistnieć w rzeczywistych sytuacjach. Dzięki temu będą mogły przećwiczyć swoje umiejętności i zwiększyć swoją odporność psychiczną.
4. Trening w warunkach nocnych - jedno spotkanie odbędzie się w porze nocnej. W jego trakcie uczestniczki będą mogły przećwiczyć nabyte umiejętności w warunkach ograniczonej widoczności. 

Kurs prowadzony powinien być przez doświadczonych instruktorów Straży Miejskiej Miasta Krakowa, którzy posiadają wiedzę i umiejętności potrzebne do przeprowadzenia szkolenia oraz doświadczenie w prowadzeniu zajęć o podobnej tematyce, w sposób bezpieczny i skuteczny. Zajęcia oparte powinny być na prostym systemie Defendo. Wszystkie zajęcia odbywać się mają w atmosferze wzajemnego szacunku i wsparcia, co pozwoli uczestniczkom kursu na rozwijanie swoich umiejętności i budowanie pewności siebie.
 
Wymiar godzinowy kursu to ok. 12 h lekcyjnych. W ramach zgłaszanego projektu miałyby być zrealizowane 4 cykle kursu, po jednym, co kwartał.  Liczebność jednej grupy ok. 12 osób. Uczestniczki, na koniec kursu otrzymają certyfikaty uczestnictwa oraz pamiątkowe koszulki. Realizatorem projektu byłaby Straż Miejska Miasta Krakowa.

UZASADNIENIE PROJEKTU


Uzasadnienie do organizacji kursów samoobrony dla kobiet:


1. Zwiększenie bezpieczeństwa kobiet - w obecnych czasach kobiety często są narażone na różnego rodzaju zagrożenia, w tym przemoc fizyczną i werbalną. Kurs samoobrony dla kobiet może pomóc w zwiększeniu ich poczucia bezpieczeństwa i wyposażeniu w umiejętności, które mogą pomóc w uniknięciu niebezpiecznych sytuacji lub w ich efektywnym radzeniu sobie.
2. Wzmocnienie pewności siebie - uczestnictwo w kursie samoobrony dla kobiet może pomóc w zwiększeniu poczucia pewności siebie i samooceny. Dzięki nauce podstawowych technik obrony osobistej i przećwiczeniu ich w kontrolowanych warunkach, kobiety zyskują pewność, że potrafią sobie poradzić w trudnych sytuacjach.
3. Budowanie wspólnoty - kurs samoobrony dla kobiet może być również świetnym sposobem na budowanie więzi i wzmacnianie wspólnoty kobiet z Bieńczyc. Uczestniczki kursu mają okazję do spotkania innych kobiet, które również interesują się samoobroną i chcą zwiększyć swoje umiejętności. Dzięki temu mogą wymienić się doświadczeniami i wzajemnie motywować się do osiągania swoich celów.
4. Edukacja i świadomość - szkolenie z zakresu samoobrony może pomóc w zwiększeniu świadomości kobiet na temat różnego rodzaju zagrożeń oraz sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dzięki kursowi kobiety będą lepiej przygotowane do reagowania w przypadku ataku lub agresji, co może pomóc w zminimalizowaniu ryzyka szkody fizycznej i emocjonalnej.

Podobne kursy organizowane były już w przeszłości przez Straż Miejską Miasta Krakowa we współpracy m.in. z Dzielnicą III Prądnik Czerwony i cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkanek.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
1 edycja koszt przeprowadzenia jednego cyklu zajęć w wymiarze 12 godzin lekcyjnych 2 800,00 PLN
2 edycja koszt przeprowadzenia jednego cyklu zajęć w wymiarze 12 godzin lekcyjnych 2 800,00 PLN
3 edycja koszt przeprowadzenia jednego cyklu zajęć w wymiarze 12 godzin lekcyjnych 2 800,00 PLN
4 edycja koszt przeprowadzenia jednego cyklu zajęć w wymiarze 12 godzin lekcyjnych 2 800,00 PLN
certyfikaty projekt oraz wydruk certyfikatów uczestnictwa 450,00 PLN
obsługa obsługa zgłoszeń 1 000,00 PLN
pamiątki projekt oraz koszulki pamiątkowe dla uczestniczek 7 000,00 PLN
19 650,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
organizacja obsługa zgłoszeń, wykonanie niezbędnych projektów od II do XI.2025
Promocja i realizacja rozdysponowanie informacji w mediach społecznościowych oraz przeprowadzenie kursów (1-4) od II do XI.2025
Charakterystyka długoterminowych skutków: Kurs samoobrony to przede wszystkim wiedza i świadomość zagrożeń oraz umiejętności radzenia sobie z nimi. Przewidywanie, deeskalacja i mediacja to kluczowe elementy szkolenia. To wszystko zapewni większe poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie w codziennym życiu. Kurs samoobrony to nie tylko nauka technik walki – ale przede wszystkim sposób na rozwój osobisty i zwiększenie pewności siebie. Dzięki szkoleniu zyskuje się narzędzia do kontrolowania swojej przestrzeni osobistej oraz sytuacji w jakiej się znajdujemy – a to bezpośrednio przenosi się na wzrost samooceny i pewności siebie. Kursy samoobrony to budowanie bezpiecznej społeczności kobiet, która razem się uczy i wzajemnie wspiera. Szkolenie z samoobrony może być nie tylko okazją do nauki, ale również do nawiązania nowych znajomości i budowania więzi z innymi kobietami.
powrót