Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica I NR 6:

Zielony Kazimierz - Park kieszonkowy przy ul. Starowiślnej

Projekt odrzucony: Projekt zakłada stworzenie parku kieszonkowego na skrzyżowaniu ulic Starowiślnej i Miodowej (działki nr S-12 140/5 i 7/1). Na etapie wstępnej weryfikacji przedmiotowy projekt został poddany ocenie merytoryczno-prawnej oraz wysłany do opinii do różnych jednostek m.in. do Zarządu Dróg Miasta Krakowa (ZDMK), Zarządu Transportu Publicznego (ZTP) oraz Miejskiego Inżyniera Ruchu UMK (MIR). ZDMK zaopiniował wniosek projektu negatywnie. Zgodnie z treścią opinii przekazanej przez tamt. Jednostkę: „Działki wskazane we wniosku na realizację przedmiotowego zadania znajdują się na terenie objętym inwestycją ZDMK pn.: „Przebudowa torowiska tramwajowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w ciągu ul. Starowiślnej na odcinku od skrzyżowania z ul. Dietla do mostu Powstańców Śląskich. Zadanie podzielone jest na etapy (…). Dokładna zajętość terenu będzie znana po wydaniu decyzji warunkującej realizację robót budowlanych. W związku z powyższym, projekt opiniuje się negatywnie.” Dodatkowo, opinia przekazana przez ZTP wskazuje na ryzyko pogorszenia płynności i wydłużenia czasu przejazdu tramwajów oraz negatywnego wpływu na bezpieczeństwo pieszych w przypadku realizacji przedmiotowego zadania. Co więcej, w opinii przekazanej przez MIR znalazł się zapis odnośnie kolizji proponowanej lokalizacji przejścia dla pieszych z torowiskiem tramwajowym w ciągu ul. Dajwór. MIR zwrócił również uwagę, iż realizacji wnioskowanej propozycji zagospodarowania będzie wiązała się z likwidacją ok. 18 miejsc postojowych, w tym 2 stanowisk postojowych dla pojazdów zaopatrzeniowych. Z uwagi na uwarunkowania terenowe, nie ma możliwości wyznaczenia zamiennej lokalizacji. W związku z powyższym oraz zgodnie z § 17. ust. 1. pkt. 4. UCHWAŁY NR LI/1410/21 RADY MIASTA KRAKOWA z dnia 13 stycznia 2021 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa, w ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty, które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami, politykami, strategiami, programami i innymi uchwałami Rady i zarządzeniami Prezydenta, projekt wniosku został odrzucony.

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica I Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

400 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Na skrzyżowaniu ulic Starowiślnej i Miodowej, działki nr S-12 140/5 i 7/1

Krótki opis projektu

Celem projektu jest stworzenie bezpiecznego i atrakcyjnego parku kieszonkowego, pełnego kwiatów, z miejscami do odpoczynku, spacerów z psem oraz stojakami na rowery. Miejsce ma stać się przyjaznym punktem spotkań dla społeczności lokalnej.

Opis projektu

Projekt zakłada stworzenie ogólnodostępnego parku kieszonkowego na Kazimierzu, przy skrzyżowaniu ulic Starowiślnej i Miodowej (podział na działki widoczny na załączonej mapie). Celem projektu jest ulepszenie jakości życia mieszkańców, zwiększenie obszarów zielonych w zabudowanej dzielnice i redukcja hałasu na ruchliwej ulice Starowiślnej.

 
Projekt zakłada:
- Wyłączenie z ruchu fragmentu drogi między działkami nr 140/5 i 7/1, zastępując to ograniczonym dostępem, przy jednoczesnym zachowaniu istniejących torów tramwajowych.
- Ocena stanu drzew i gospodarka drzewostanem.
- Utworzenie nowych ścieżek dla pieszych z nawierzchnią przepuszczalną zgodnie z załączonym projektem koncepcyjnym.
- Wzniesienie akustycznych wałów ziemnych do 2 m wysokości, w celu naturalnego tłumienia hałasu od ulicy Starowiślnej.
- Posadzenie nowych drzew i krzewów, takich jak klon zwyczajny, bez czarny, lilaki, forsycje.
- Zasianie trawy oraz roślin takich jak firletka, tasznik pospolity, bodziszek, nachyłki.
- Ułożenie ścieżek kamiennych i drewnianych
- Zamontowanie małej architektury, takiej jak drewniane ławki, stojaki na rowery, i kosze na śmieci.
- Przeniesienie przejścia dla pieszych na ul. Starowiślnej bliżej skrzyżowania z ul. Miodową, dla ułatwienia przemieszczania się wzdłuż ulicy Miodowej.

Ma to być park naturalny, wykorzystujący ekologiczne materiały jak drewno i kamień, z zastosowaniem przepuszczalnej nawierzchni. Ma stanowić przestrzeń integracji sąsiadów i inspirację do działań społeczności, takich jak montaż karmników i domów dla owadów, czy sadzenie dodatkowych roślin.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Obecnie teren jest podzielony na dwie niezagospodarowane strefy i aby dotrzeć od ulicy Miodowej w kierunku cmentarza żydowskiego lub Wisły, trzeba przejść zygzakiem przez dwie ulice, co powoduje niebezpieczeństwo i zagrożenie dla ludzi. Zastępując ruch drogowy piesze-rowerowym z ograniczonym dostępem, łączymy dwie strefy zielone w jeden skwer z bezpiecznym poruszaniem się. Ta zmiana nie wpłynie negatywnie na dojazd do ulicy Dajwór ani na mieszkańców, gdyż nie ma tu dostępu do budynków obsługiwanych przez tę część drogi. Utworzenie ogólnodostępnej przestrzeni pozwoli na lepsze zagospodarowanie nieużywanych terenów zieleni i zintegruje lokalną społeczność. Park będzie dostępny dla wszystkich grup wiekowych i osób niepełnosprawnych, spełniając rolę miejsca wypoczynku dla licznych mieszkańców tej okolicy. Dodatkowo wały ziemne i drzewa będą pełnić rolę naturalnej bariery akustycznej od ruchliwej ulicy Starowiślnej, tworząc spokojne miejsce do spotkań sąsiedzkich, odpoczynku czy picia kawy. Warto podkreślić, że istniejące parki są oddalone od tej dzielnicy, co utrudnia dostęp do rekreacji na świeżym powietrzu.

Galeria

powrót