Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica V NR 16:

Mała retencja w małym ogródku

Projekt odrzucony: Wycofanie projektu przez Wnioskodawce. Projekt dotyczy ujęcia wody deszczowej z rynny i przekierowania jej do ogródka deszczowego. Wskazane do realizacji miejsce to działka będąca własnością osób fizycznych i Gmina Kraków. Wnioskodawcy nie udało się zebrać zgód właścicieli lokali we wspólnocie.

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica V Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

2 800,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Królewska 72

Krótki opis projektu

Projekt zakłada wykonanie obiektu małej retencji - łapacza wody deszczowej z rynny i systemu jej rozsączania do również zawartego w projekcie mini ogródka deszczowego.

Opis projektu

Projekt wpisuje się w ideę miasta-gąbki. Takie miasto chłonie wodę i nie marnuje jej. Woda deszczowa łapana z rynien jest zbierana w ziemnych zbiornikach retencyjnych, nie spływa od razu do kanalizacji deszczowej. Przez warstwę drenażu lub dreny rozsącza się powoli do kolejnych warstw gleby. Tam zasila posadzone lub istniejące rośliny. Dobrze jest posadzić takie gatunki roślin, które dodatkowo chłoną i magazynują wodę. Ogród deszczowy wchłania o 1/3 wody więcej, niż trawnik o podobnych wymiarach. Ogród deszczowy nie wymaga prawie wcale dalszej pielęgnacji.

 
 
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

W Krakowie jest za gorąco. Obumierają rośliny, zwierzęta i ludzie. Miasto-gąbka to nazwa dla idei miasta, które chłonie i magazynuje wodę, zamiast ją tracić. Woda deszczowa może podlewać mini-ogródki przy kamienicach w centrach miast. W ten sposób łagodzi skutki niekorzystnych zmian klimatycznych, ochładza miejskie wyspy ciepła, a przy okazji służy estetyce terenów zielonych. Zasilona wodą miejska zieleń odwdzięcza się, filtrując zanieczyszczenia i chłodząc. Ogrody deszczowe minimalizują też ryzyko podtopień, absorbują wodę. 

 

Galeria

powrót