Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XVII NR 15:

Kolorowe kwiaty przy Klubie Krzesławice

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XVII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

2 800,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Wańkowicza 17, działka nr 422/2 obręb 44 jednostka ewidencyjna Nowa Huta

Krótki opis projektu

Realizacja zadania zakłada wykonanie projektu oraz wstępnych nasadzeń roślinności wokół Klubu Krzesławice.
Umożliwi to w przyszłości wykonanie całościowych nasadzeń.

Opis projektu

Realizacja zadania zakłada wykonanie projektu oraz wstępnych nasadzeń roślinności wokół Klubu Krzesławice. Umożliwi to w przyszłości wykonanie całościowych nasadzeń.

Lokalizacja: Klub Krzesławice - Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, ul. Wańkowicza 17 działka nr 422/2 obręb 44 jednostka ewidencyjna Nowa Huta

Autor projektu mając na uwadze dynamicznie zmieniającą się sytuację na rynku oraz niemożliwe do przewidzenia
w dniu składania projektu wymagania organizacyjno-prawne, wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych
rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. W przypadku, jeśli
kwota dofinansowania nie wystarczy na realizację pełnego projektu, zostanie on zrealizowany do wysokości
przyznanych środków. Ostateczny zakres realizacji zadania zostanie w takim przypadku skonsultowany z autorem
projektu na etapie jego realizacji.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Chcemy, aby otoczenie Klubu stało się bardziej kolorowe i zadbane, kompozycje kwiatowe będą cieszyć oczy uczestników zajęć, a także przechodniów oraz osób czekających na autobus na pobliskim przystanku.
Prace w ogrodzie mają także działanie terapeutyczne. Istnieje nawet rodzaj terapii psychicznej, która łączy w sobie medycynę i uprawianie ogrodnictwa nazywanej hortiterpaią. Przebywanie w ogrodzie ma wspomóc redukcję przewlekłego stresu i przyczynić się do przywrócenia równowagi psychicznej. Hortiterapia może być przeprowadzana w dwojaki sposób: czynnie oraz biernie. Oba sposoby mają za zadanie pobudzić wszystkie zmysły człowieka, co z kolei jest świetnym sposobem na zajęcie myśli i zrelaksowanie się.
Dwie główne zalety terapii ogrodem to poprawa nastroju i aspekt społeczny i osobisty
Pierwsza z korzyści polega na korzyściach poznawczych wynikających z poprawy nastroju, zmniejszeniu pobudzenia i poprawieniu koncentracji; a drugi dotyczy charakteru społecznego - potrzeby współpracy ze sobą, aby osiągnąć jakiś cel końcowy.  
Zakładamy, że w przyszłości ogrodnictwo poprawi samopoczucie mieszkańców osiedla poprzez aktywność rekreacyjno-rozrywkową, który może prowadzić do poprawy procesów myślenia, pomaga w nawiązaniu nowych przyjaźni i dostarcza pozytywnych emocji. Wiemy, że zajmowanie się ogrodem daje wymierne korzyści, gdyż pozwala na uzyskanie dobrego samopoczucia, pokonywanie wielu problemów, wraz z głównymi problemami zdrowotnymi, z którymi boryka się nasze społeczeństwo w obecnej chwili, takimi jak np. otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia, nowotwory, zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie, otępienie, stres, depresja, substancji uzależniające, oraz szkodliwe zachowania związane z niektórymi z nich.
Projekt zakłada pierwszą część zadania, czyli przygotowanie planu nasadzeń oraz zakup materiału zielonego i wykonanie wstępnych nasadzeń.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
projekt nasadzeń wykonanie profesjonalnego projektu nasadzeń 2 800,00 PLN
2 800,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
wykonanie projektu nasadzeń wykonanie projektu nasadzeń I/II kwartał 2025
Charakterystyka długoterminowych skutków: Długoterminowe efekty realizacji projektu obejmują poprawę estetyki i atrakcyjności przestrzeni publicznej, co może zwiększyć liczbę odwiedzających Klub Krzesławice i okolicę. Zwiększona liczba zieleni przyczyni się do poprawy jakości powietrza, zmniejszenia hałasu i tworzenia przyjemniejszego mikroklimatu. Projekt nasadzeń będzie także sprzyjać bioróżnorodności, tworząc siedliska dla różnych gatunków owadów, ptaków i innych małych zwierząt. Ponadto, zielona przestrzeń stanie się miejscem integracji lokalnej społeczności, zachęcając mieszkańców do spędzania czasu na świeżym powietrzu, organizacji wydarzeń plenerowych i angażowania się w działania proekologiczne. Edukacyjny aspekt projektu może podnieść świadomość ekologiczną mieszkańców, promując zrównoważone praktyki ogrodnicze i troskę o środowisko.
powrót