Projekt lokalny - Dzielnica IV
NR 14:
Remont chodnika na ul. Natansona - odcinek wschodni
Projekt odrzucony:
Wnioskowane zadanie ma charakter inwestycyjny – polega na budowie chodnika, co wymaga pełnego procesu inwestycyjnego, tj. opracowania dokumentacji projektowej i wykonania robót budowlanych. Działka nr 792 obr.29 jednostka ewid. Krowodrza, na której planowana byłaby inwestycja w najwęższym miejscu posiada szerokość od ok. 1,4 m do 1,9 m, co wyklucza możliwość wykonania normatywnego chodnika, zgodnie z przepisami prawa. Na podstawie § 29 pkt. 1 i 2 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022r. w sprawie przepisów techniczno – budowlanych dotyczących dróg publicznych (Dz. U. 2022 poz. 1518), .): „Szerokość chodnika projektuje się w zależności od funkcji trasy dla pieszych oraz miarodajnego natężenia ruchu pieszych. Szerokość chodnika powinna być nie mniejsza niż 1,80 m. W trudnych warunkach dopuszcza się szerokość chodnika nie mniejszą niż 1 m, pod warunkiem zaprojektowania miejsc do wymijania się osób ze szczególnymi potrzebami, o długości nie mniejszej niż 2 m i szerokości nie mniejszej niż 1,80 m. Odległość między tymi miejscami powinna umożliwiać wzajemną widoczność osób ze szczególnymi potrzebami oraz zapewniać optymalny czas oczekiwania na wyminięcie się, wynikający w szczególności z możliwości poruszania się tych osób, pochylenia podłużnego drogi dla pieszych oraz natężenia ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch.” oraz na podstawie Standardów infrastruktury pieszej Miasta Krakowa (Zarządzenie Nr 3188/2021 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 09.11.2021r. „Ciąg główny realizuje podstawową funkcję chodnika, tj. zapewnia przestrzeń poruszania się pieszych. Minimalna szerokość pozwalająca na poruszanie się jednej osoby to 1,0 m (szerokość ta to minimum z uwzględnieniem szerokości osoby na wózku, z wózkiem, z bagażem itp.), jednak chociaż przepisy dopuszczają taką szerokość na krótkich odcinkach przy przebudowie, jest to szerokość substandardowa – nie pozwala ona na swobodne mijanie się dwóch osób. W związku z tym, przy projektowaniu chodników, których ciąg główny ma szerokość od 1,0 m do 1,8 m, należy przewidzieć zlokalizowanie miejsc mijania się o szerokości minimum 1,8 m, co najmniej co 25 m (np. wykorzystując ukształtowanie terenu, załomy fasad budynków itp.). Należy zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku realizacji chodnika konieczne jest zapewnienie ciągłości ruchu pieszego, tj. dowiązanie do istniejącego chodnika, co spowodowałoby wejście w działkę osób fizycznych. Jest to niezgodne z Regulaminem budżetu obywatelskiego.
Część działki 792 obr.29 jednostka ewid. Krowodrza, na której zawnioskowana została budowa chodnika dla pieszych to skarpa zagospodarowana zielenią stanowiącą własność prywatną, nie objętą bieżącym utrzymaniem ZZM. W opinii zarządcy terenu tj. Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie na podstawie przeprowadzonej wizji w terenie uznano, że zieleń jest w stanie dobrym i należy ją zachować. Budowa chodnika w tej lokalizacji może przyczynić się do wnioskowania usunięcia zdrowego i dojrzałego żywopłotu umacniającego skarpę tj. naturalne ukształtowanie terenu. Na wnioskowanej działce znajduje się znaczne zagęszczenie krzewów/drzew stanowiących żywopłot, dla których należy przyjąć okienka o wymiarach 1,5 m x 1,5 m i pasy zieleni o szerokości minimum 1 m. Co wynika ze „Standardów zakładania i pielęgnacji podstawowych rodzajów terenów Zieleni w Krakowie na lata 2019 – 2030” oraz procesu planowania i realizacji inwestycji, który winien być zgodny z Zarządzeniem nr 591/2024 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 26 lutego 2024 roku w sprawie wprowadzenia szczegółowych zasad ochrony drzew w inwestycjach na terenie Gminy Miejskiej Kraków i wprowadzenia zasad obliczania minimalnej liczby nasadzeń zastępczych w zamian za drzewa usuwane w związku z kolizją z inwestycjami realizowanymi przez podmioty zarządzające nieruchomościami w imieniu Gminy Miejskiej Kraków.
Z uwagi na ukształtowanie terenu, konieczność budowy muru oporowego na prawie całej długości, niewystarczającą szerokość działki nie pozwalającą na zachowanie technicznych parametrów chodnika oraz zagęszczenie zdrowej roślinności zadanie jest niemożliwe do realizacji. Dodatkowo wzdłuż chodnika winno być oświetlenie, na które również nie ma miejsca.
Z uwagi na powyższą argumentację zadanie BO.D4.14/24 pn. ,, Remont chodnika na ul. Natansona – odcinek wschodni.” opiniuje się negatywnie na podstawie § 17 ust. 1 Regulaminu budżetu obywatelskiego: W ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty: pkt 4) które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami, politykami, strategiami, programami i innymi uchwałami Rady i zarządzeniami Prezydenta oraz pkt 6) które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, w szczególności , prawa osób trzecich, w tym prawa własności.
Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica IV Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.
70 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji
Lokalizacja
Główna lokalizacja: ul. Natansona, odcinek wschodni (pieszy) pomiędzy ul. Górka Narodowa a Kuźnicy Kołłątajowskiej
Krótki opis projektu
Remont i poszerzenie chodnika na ul. Natansona w Krakowie na odcinku od ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej do ul. Górka Narodowa (odcinek wschodni). Fragment tej ulicy nie posiada jezdni i jest to tylko stary, wąski chodnik szerokości 1 płyty chodnikowej.
Opis projektu
Remont i poszerzenie 60m chodnika:
- zerwanie starych płyt chodnikowych
- przygotowanie podłoża
- ułożenie obrzeży i kostki chodnikowej
- pielęgnacja sąsiedniej zieleni
UZASADNIENIE PROJEKTU
Wlot ul. Natansona do ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej został niedawno poszerzony i zmodernizowany przez dewelopera realizującego inwestycję Kuźnicy Kołłątajowskiej 68. Dalszy pieszy odcinek tej ulicy wyłożony jest starymi, nierównymi płytami chodnikowymi (szerokości jednej płyty), co uniemożliwia wygodne przejście rodzinom z dziećmi poruszającymi się pieszo, jadącymi w wózkach lub osobom niepełnosprawnym. Wszyscy piesi ryzykują upadkiem lub ubrudzeniem ze względu na nierówności i szerokość obecnego chodnika.
Pieszy fragment ul. Natansona stanowi dogodny skrót pomiędzy ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej a ul. Górka Narodowa i osiedlami w rejonie ul. Papierni Prądnickich, Zauchy, Banacha. Jest to dojście do przystanku autobusowego "Natansona" oraz tramwajowego "Kuźnicy Kołłątajowskiej", przedszkola "Dorotka", terenów zielonych wzdłuż ul. Górka Narodowa, punktów usługowych czy paczkomatu.
Nazwa | Opis | Koszt |
---|---|---|
Projekt | Opracowanie dokumentacji projektowej na przebudowę chodnika | 30 000,00 PLN |
Przebudowa chodnika | Przebudowa chodnika wraz z obrzeżami | 40 000,00 PLN |
70 000,00 PLN |
Nazwa | Opis | Data |
---|---|---|
Projekt i pozwolenia | Przygotowanie projektu i uzyskanie niezbędnych zgód | Q1 2025 |
Przebudowa | Właściwa przebudowa chodnika | Q2 2025 |