Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XI NR 10:

Przejście dla pieszych na ul. Marcowej

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XI Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

250 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Przejście dla pieszych jest usytuowane na ul. Marcowej

Dodatkowe lokalizacje: Celem projektu jest wybudowanie przejścia dla pieszych na ul. Marcowej przy rozwidleniu dróg w Dzielnicy XI Podgórze Duchackie. Przejście zostanie wykonane na wysokości parkingu samochodowego po południowej stronie budynku nr 21 należącego do ul. Gromady Grudziąż.

Krótki opis projektu

Wybudowanie przejścia dla pieszych na ul. Marcowej przy rozwidleniu dróg w Dzielnicy XI Podgórze Duchackie. Ma ono poprawić bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych i kierowców.

Opis projektu

Projektowanie i budowa przejścia dla pieszych na ul. Marcowej ma na celu poprawę i zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców osiedla bloków przy ul. Gołaśka, ul. Gromady Grudziąż oraz osiedli domków jednorodzinnych i wielorodzinnych, zlokalizowanych na ulicach przyległych do ul. Turniejowej w północnej części Woli Duchackiej. Zwiększenie bezpieczeństwa pieszych ma być zapewnione poprzez kompleksowe wprowadzenie kilku elementów składających się na pojedyncze przejście dla pieszych:

1. Uwzględnione będzie w rejonie przejścia oświetlenie uliczne, które będzie określać charakterystykę rozsyłu strumienia świetlnego dla poszczególnych opraw w wybranej lokalizacji. Dedykowane oświetlenie przejścia dla pieszych w technologii LED zmniejsza zużycie energii, a zarazem ulepszy jakość oświetlenia. 
2. Ustawienie znaku D-6 (przejście dla pieszych), który pokryty będzie folią odblaskową, dla lepszej widoczności tego znaku przy gorszych warunkach pogodowych oraz w nocy. 
3. Namalowanie  pasów oraz oznakowanie poziomego przejścia dla pieszych (tzw. zebra), przeprowadzone zostanie przy użyciu trwałych materiałów.
4. Do realizacji zadania konieczne jest opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych oraz wykonanie robót budowlanych.
5. Należy wybudować przedłużenie chodnika przyległego do miejsc parkingowych po stronie południowej jezdni wraz z obniżonym krawężnikiem.
6. W celu zachowania bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, konieczna jest likwidacja miejsc parkingowych 10 m od stworzonego przejścia dla pieszych (ok. 3-4 miejsca parkingowe), w ich miejsce powstanie pas zieleni.
 
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Wybudowanie przejścia dla pieszych poprawi bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych i kierowców mieszkańców osiedli przy ul. Gołaśka, ul. Gromady Grudziąż oraz ulic w sąsiedztwie ul. Turniejowej. Proponowane rozwiązanie ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w kontekście zmiany przepisów o ruchu drogowym, które weszły w życie z dniem 1.06.2021 r. oraz zmiany ustawy „Prawo  o ruchu drogowym”(Dz.U. 2021 poz. 463), gdzie pojawił się nowy zapis: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.”
Zaprojektowanie przejścia wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców osiedli, przede wszystkim pieszych - zwłaszcza seniorów, matek z dziećmi oraz osób z ograniczoną możliwością ruchową (poruszających się o lasce), zmierzających w kierunku ul. Witosa, w pobliżu której znajdują się centra handlowe, kościół i dojście do Parku na pobliskim Kurdwanowie oraz węzłów komunikacyjnych. Dodatkowo zmniejszy się również ryzyko dla kierowców, którzy mogą nie zauważyć pieszego na wąskich, czy słabo oświetlonych osiedlowych ulicach. Jest to szczególnie istotne w miesiącach jesiennych i zimowych, kiedy zmrok zapada wcześniej i piesi są słabo widoczni na drodze. Folia odblaskowa umieszczona na znaku przejścia dla pieszych znacząco poprawi możliwość reakcji kierującego pojazdem i dostrzeżenie, że zbliża się do przejścia dla pieszych. Opracowanie projektowe będzie uwzględniać w rejonie przejścia oświetlenie uliczne oraz charakterystykę rozsyłu strumienia świetlnego dla poszczególnych opraw w wybranej lokalizacji. 

Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja zadania przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu. Budowa przejścia dla pieszych przy ul. Marcowej spowoduje lepsze doświetlenie jezdni oraz chodników, którymi szczególnie w godzinach szczytu porusza się duża ilość osób. Nowe przejście poprawi bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych i kierowców.
powrót