Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 62:

"Krakowskie fajfy" - integracyjne potańcówki

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

580 760,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Płyta Rynku Głównego

Krótki opis projektu

Krakowskie fajfy - cykliczne, integracyjne potańcówki dla krakowskich seniorów oraz ludzi młodych i turystów. Wydarzenia organizowane na wzór potańcówek organizowanych w miejscowościach uzdrowiskowych.

Opis projektu

Początki popularnych fajfów sięgają XVIII w. kiedy to krakowscy mieszczanie zaczęli spotykać się ze znajomymi i przyjaciółmi, w godzinach popołudniowych na niezobowiązujących kolacyjkach. Zwyczajową godziną stała się godzina 17.00, a spotkanie trwało przeciętnie około trzech godzin. Na przestrzeni lat zmieniły one swój charakter i przekształciły się w uliczne potańcówki. Odbywały się w parkach, kawiarniach i przykawiarnianych ogródkach oraz na plażach. Były to spotkania, które całkiem śmiało można określić jako integracyjne i wielopokoleniowe, gromadziły bowiem ludzi starszych i młodych. Tutaj można było spotkać się przy kawie, herbatce, porozmawiać, posłuchać muzyki. Były to też miejsca, gdzie samotni mogli niezobowiązująco spotkać się oraz nawiązywać nowe znajomości, a nic nie sprzyja lepiej poznawaniu nowych ludzi jak wspólna zabawa. Fajfy przetrwały do dzisiaj w miejscowościach uzdrowiskowych, gdzie nadal można obserwować panie "prosto od fryzjera", w pięknych sukienkach oraz elegancko ubranych i pachnących panów. Jeśli dobrze przypatrzeć się twarzom tych ludzi, to nie znajdziemy żadnej smutnej, ani zadumanej, wszyscy są pogodni i uśmiechnięci. Czasem, aż trudno uwierzyć w to, że wirujące pary mają często grupo pon ad 60 lat, a weterani ponad 80. Z pewnością można powiedzieć, że potańcówki są największą atrakcją takich miejscowości.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Korzyści zdrowotne i społeczne wynikające z aktywności fizycznej w postaci tańca. Nikogo nie trzeba przekonywać, że taniec jest najlepszą formą aktywności fizycznej:
- taniec istotnie poprawia kondycję fizyczną, ma dobroczynny wpływ na nasz dobrostan psychiczny i praktycznie nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, aby go stosować jako regularną formę aktywności,
- taniec powoduje wyrzut dużej ilości endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia, redukując skutki długotrwałego stresu. Krótko mówiąc młodniejemy i jesteśmy szczęśliwi, a to z kolei przeciwdziała depresji. Depresja z kolei dotyka ogromną część ludzi starszych i jest najczęstszym schorzeniem zaliczanym do zaburzeń psychicznych w tej grupie wiekowej.
- możliwość poznawania nowych ludzi przeciwdziała wyobcowaniu seniorów, samotności, izolacji i poczucia beznadziejności, daje możliwość tworzenia nowych więzi społecznych,
- jest to też możliwość aktywizowania męskiej części krakowskich seniorów. Jest to zdecydowanie najmniej aktywna grupa senioralna, a zarazem najbardziej zagrożona skutkami samotności.
- badania naukowe wykazały, że nie ma drugiej takiej aktywności fizycznej, która miałaby tak dobroczynny wpływ na mózg człowieka. w czasie tańca pracują niezmiernie duże obszary mózgu.
- taniec przeciwdziała rozwojowi choroby Parkinsona, Alzhaimera oraz demencji. Tańczące osoby muszą pamiętać układ kroków i figur tanecznych, wymuszając intensywną pracę tej części mózgu, która odpowiedzialna jest za pamięć (w tym za pamięć krótką) i funkcje poznawcze,
- stymulowany jest też obszar mózgu odpowiedzialny za orientację w terenie, zmysł równowagi, koncentrację i kontrolę motoryczną,
- część odpowiedzialna za wzrok i słuch, koordynację ruchową oraz zintegrowaną koordynację psychoruchową z drugą osobą,
- możliwość uczestniczenia w takich spotkaniach w perspektywie jest działaniem zmieniającym szkodliwe nawyki - siedzący tryb życia, izolowanie się od otoczenia,
podobnie jak inne formy aktywności fizycznej taniec poprawia funkcjonowanie układu krążenia, oddechowego i kostno-stawowego, zapobiega też spadkowi masy mięśniowej i jednocześnie zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej,
Reasumując, taniec redukuje skutki postępującego starzenia się oraz daje znamienne korzyści społeczne. 
 
Cykliczne "Krakowskie Fajfy" mogłyby się stać atrakcją turystyczną miasta. Chciałabym kiedyś usłyszeć, że Kraków jest miastem szczęśliwych seniorów.
 
W ramach realizacji projektu zostaną zorganizowane:
- czterdzieści potańcówek, po cztery w każdej ze wskazanych lokalizacji w okresie od połowy maja do końca września, w każdy piątek i sobotę.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Honorarium dla konferansjera 40x1000 zł 40 000,00 PLN
Honorarium zespołu/DJ 40x3000 120 000,00 PLN
Opłaty autorskie 40x369 14 760,00 PLN
Zabezpieczenie techniczne: nagłośnienie z obsługą, oświetlenie, podest 40x7000 280 000,00 PLN
Wynajem i transport saturatora, miejsc do siedzenia dla uczestników 40x1000 40 000,00 PLN
Opłata za zajęcie terenu 40x300 12 000,00 PLN
Zabezpieczenie medyczne 40x400 16 000,00 PLN
Najem toalet przenośnych 40x200 8 000,00 PLN
Koszty promocji outdoor, indoor, media społecznościowe 50 000,00 PLN
580 760,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
styczeń-maj działania organizacyjne 31.10.2025
kwiecień-październik realizacja potańcówek oraz działania promocyjne 31.10.2025
październik-grudzień rozliczenie projektu 20.12.2025
powrót