Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica VII NR 11:

Olszanica Fun Park !

Projekt odrzucony: Projekt zakłada stworzenie placu zabaw dla dzieci w różnych grupach wiekowych. Przedmiotowy projekt został poddany ocenie merytoryczno-prawnej oraz wysłany do opinii różnych jednostek zewnętrznych. Zgodnie z opinią Wydziału Skarbu Urzędu Miasta Krakowa, wskazana lokalizacja projektu objęta jest dwoma umowami o dzierżawę. Dodatkowo propozycja zadania uzyskała negatywną opinię Zarządu Dróg Miasta Krakowa, który zaznacza, że ul. Powstania Styczniowego, znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie lokalizacji projektu, ma szerokość ok. 3,0 m co uniemożliwia wykonanie manewru minięcia się pojazdów. Dodatkowo wskazana ulica nie posiada bezpiecznych ciągów pieszych, tj. chodników. W związku z powyższym w chwili obecnej nie ma zapewnionej bezpiecznej obsługi ciągu komunikacyjnego, a lokalizacja Olszanica Fun Parku we wskazanym miejscu może zagrażać zdrowiu i życiu jego użytkownikom próbującym się do niego dostać. Dodatkowo należy zaznaczyć że projekt nie uwzględnia zachowania bezpiecznej odległości od drogi i skarpy. Należy mieć również na uwadze, że dla projektu wpłynęły protesty ze strony mieszkańców. Zgodnie z zapisami uchwały nr LI/1410/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 stycznia 2021 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa § 17. 1. W ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty: 7) które są planowane do realizacji na gruntach nie należących i nie pozostających we władaniu Miasta. Mając na względzie powyższe, projekt zostaje odrzucony.

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica VII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

565 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, Dzielnica VII, Zwierzyniec, ul. Powstania Styczniowego, działka nr 72/5 (126102_9.0051.72/5) o pow. 3022 m2, obr. K-51, jednostka ewidencyjna Krowodrza.

Dodatkowe lokalizacje:

Krótki opis projektu

Olszanica Fun Park to miejsce bezpiecznej zabawy, integracji i wypoczynku dla dzieci. To jest ten moment, aby dzieci w Olszanicy zaczęły wspólnie spędzać czas na zabawie, nie tylko na własnych podwórkach, ale w miejscu przyjaznym i ogólnodostępnym.

Opis projektu

Olszanica Fun Park to plac zabaw dla dzieci w różnym wieku. W ramach projektu przewiduje się uporządkowanie terenu, który zatopiony jest w zieleni, towarzyszącej potokowi Olszanickiemu. W miarę możliwości powinno zachować się istniejącą zieleń na działce 72/5. Działka miejska przy ul. Powstania Styczniowego, zostanie zagospodarowana na plac zabaw, który będzie podzielony na 2 strefy: jedna dla dzieci od 0 do 5 lat, a druga dla dzieci starszych. Pojawią się naturalne zabawki, w tym edukacyjne, które poprawią sprawność ruchową dzieci i pobudzą wyobraźnię. 

 
Będzie też zainstalowana piaskownica. W strefie dla starszych, dzieci będą mogły korzystać z uroku przejazdu tyrolką oraz przekonać się czy kompleks wspinaczkowy jest trudny. W miarę możliwości, ze względu na konieczność zachowania wskaźnika terenu biologicznie czynnego, pojawią na placu zabaw naturalne nawierzchnie. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Podstawowym powodem do realizacji tego projektu jest potrzeba stworzenia bezpiecznego i przyjaznego miejsca do zabawy dla dzieci. To jest moment, aby dzieci zaczęły wspólnie spędzać czas na zabawie, nie tylko w domach i na własnych podwórkach, ale w miejscu ogólnodostępnym i przyjaznym. 

 
Planowany plac zabaw znajduje się obrębie zabudowy jednorodzinnej ul. Powstania Styczniowego w Krakowie Olszanicy, na terenie o przeznaczeniu w planie zagospodarowania przestrzennego „Olszanica ” jako tereny zieleni urządzonej ZPw.3 z przeznaczeniem m.in. pod place zabaw. 
 
W najbliższej odległości od planowanego miejsca placu zabaw nie ma innego miejsca, gdzie dzieci (w różnym wieku) oraz rodzice mogliby aktywnie i bezpiecznie spędzać czas. Teren placu zabaw to teren zielony, z występującą tu roślinnością towarzyszącą potokowi Olszanickiemu - dające cień w okresie letnim, co pozwoli na korzystanie z placu zabaw przez dzieci przez cały dzień, również podczas dni upalnych. Powstanie takiego miejsca stanowi miejsce spotkań dzieci, ale także rodziców, sprzyja zacieśnieniu relacji sąsiedzkich, kształtuje prawidłowe postawy społeczne wśród najmłodszych, zachęca dzieci i rodziców do wspólnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. 
 
A ogrodzone miejsce zabaw podnosi bezpieczeństwo, w tym w szczególności najmłodszych uczestników zabaw. Teren Olszanicy jest rozbudowywany, a zatem powstawanie placów zabaw dla Małych Krakowian jest uzasadnione i zgodne z oczekiwaniami lokalnej społeczności. Plac zabaw znajduje się również w tuż obok cennych przyrodniczo terenów zielonych (np. użytek ekologiczny, łąki), co pozwoliły połączyć rodzinne spacery, w ciekawym przyrodniczo miejscu wraz z zabawą na placu zabaw. Projekt ten jest niezwykle potrzebny w Olszanicy, dla rodzin tam mieszkających, a także mieszkańców z innych części Krakowa, którzy do Olszanicy przyjeżdżają. 
 
W najbliższej okolicy nie ma ogólnodostępnego placu zabaw. Planowany plac zabaw Olszanica Fun Park, odpowiada na zapotrzebowanie lokalnej społeczności, która z każdym rokiem się powiększa i poszukuje miejsc bezpiecznego wypoczynku dla swoich dzieci. Plac zabaw w tym miejscu może wspaniale współgrać z istniejącą przyrodą, zdecydowanie bardziej niż parkowany na działce miejskiej samochód ciężarowy, autobus i inne maszyny rolnicze. Plac zabaw jest bardzo istotnym punktem w rozwoju dzielnicy. Służy nie tylko zabawie ale i integracji dzieci oraz rodziców, co aktualnie, w dobie mediów społecznościowych i coraz większej izolacji społeczeństwa - jest nie do przecenienia !

Załączniki

powrót