Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 66:

Kraków mówi Stop utonięciom!

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

720 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków

Krótki opis projektu

Dzięki projektowi będą realizowane zajęcia z podstaw ratownictwa wodnego, samoratownictwa oraz pierwszej pomocy i bezpieczeństwa nad wodą dla dzieci i młodzieży. Planowana jest również organizacja webinariów z pierwszej pomocy co dwa tygodnie.

Opis projektu

Statystki utonięć w Polsce sprawiają, że coraz ważniejszym staje się temat nauki samoratownictwa i podstaw ratownictwa wodnego od najmłodszych lat

Latem w Polsce niemal każdego dnia co najmniej jedna osoba traci życie pod wodą. Tylko w czerwcu, lipcu i sierpniu 2023 roku w Polsce utonęły 204 osoby. W 2022 roku w Polsce utonęło 419 osób, w tym 212 osób podczas wakacji. Co druga ofiara utonięcia w Polsce miała ponad 50 lat, a co czwarta osoba przed utonięciem spożywała alkohol. Według statystyk WHO utonięcie to trzecia najczęstsza przyczyna nieumyślnych zgonów. Szacuje się, że rocznie na całym świecie w wyniku utonięcia umiera ok. 236 tys. osób.
 

Główny cel projektu to zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców poprzez naukę ich bezpiecznego wypoczynku, samoratownictwa,  ratownictwa wodnego oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.
 
Projekt zakłada:
 • Realizację zajęć dla  dzieci i młodzieży szkolnej z następującym programem

  Pierwsza pomoc
  RKO osoby dorosłej;
  RKO osoby po wyciągnięciu z wody;
  Użycie AED;
  Pozycja boczna bezpieczna.

  Samoratownictwo
  Nauka dryfowania, radzenia sobie ze skurczami oraz urazami;
  Nauka prawidłowego unoszenia się na wodzie;
  Pływanie z dostępnymi środkami asekuracyjnymi.

  Podstawy ratownictwa wodnego
  Holowanie osób poszkodowanych z wykorzystaniem różnych technik;
  Zabezpieczenie poszkodowanego po wyciągnięciu z wody.

  Wykorzystanie sprzętu ratowniczego
  Rzut rzutką ratowniczą;
  Holowanie poszkodowanych przy użyciu sprzętu ratowniczego.

  Akcje ratownicze
  Podejmowanie działań wobec osoby przytomnej;
  Podejmowanie działań wobec osoby nieprzytomnej;
  Podejmowanie działań przy wykorzystaniu sprzętu ratowniczego.
   
Zajęcia odbywają się w blokach 1,5 godzinnych. Zajęcia powinny być prowadzone przez kadrę szkoleniową posiadająca odpowiednie uprawnienia i umiejętności w ratownictwie wodnym.
 
 • Realizacja darmowych webinariów online raz na tydzień o tematyce: Pierwsza pomoc RKO, Pierwsza pomoc złamania, Pierwsza pomoc zakrztuszenia, Pierwsza pomoc osoby tonące, Samoratownicwo, Podstawy ratownictwa wodnego, Pierwsza pomoc u dzieci, Pierwsza pomoc u niemowląt oraz inne zagadnienia związane z ratownictwem wodnym oraz zasadami pierwszej pomocy. Zajęcia prowadzone będą przez wykwalifikowaną kadrę instruktorów.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Realizacja projektu pozwoli na podniesienie wiedzy mieszkańców miasta Krakowa na tematy związane z bezpieczeństwem nad wodą oraz zasadami udzielania pierwszej pomocy, jak również ratownictwem wodnym. Projekt pozwoli na zminimalizowanie ilości utonięć na terenie Miasta Krakowa, a nade wszystko zwiększy umiejętności samoratownictwa dzieci i młodzieży. 

 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Realizacja zajęć dla dzieci i młodzieży na basenie zajęcia na basenie - zajęcia po 1,5 h dla maks 25 osób, przy czym zakładana jest ilość przeszkolonych zgodnie ze zgłoszeniami chęci uczestnictwa przez szkoły 2500 dzieci- koszt obejmuje zajęcia wraz z kosztem najmu basenu 600 000,00 PLN
Webinaria Realizacja 20 webinariów zgodnie z opisem 20 000,00 PLN
Gadżety plus promocja Koszt obejmuje zakup gadżetów dla dzieci oraz promocję zadania 100 000,00 PLN
720 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zajęcia dla dzieci i młodzieży Realizacja cyklu zajęć 4 zajęcia po 1,5 h Cały rok 2025
powrót