Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XI NR 11:

Warsztaty Szopki Krakowskiej

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XI Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

10 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Centrum Kultury Podgórza- Klub Wola Duchacka, ul. Malborska 98 Kraków

Krótki opis projektu

Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej już od 15 lat organizuje warsztaty szopki krakowskiej, które prowadzą doświadczeni szopkarze krakowscy. Zajęcia prowadzone są bezpłatne i zapewniają fachową pomoc oraz materiały potrzebne do stworzenia szopek

Opis projektu

Warsztaty szopkarskie prowadzone są w Klubie Kultury Wola Duchacka na ul. Malborskiej 98.

Pierwsze zajęcia zaczynają się w miesiącu październiku, spotykamy się raz w tygodniu. Na zajęcia uczęszczają całe rodziny, młodzież oraz osoby starsze. Na warsztatach zapewniamy fachową pomoc oraz materiały potrzebne do powstania szopki. 
Finałem warsztatów jest konkurs na najpiękniejszą szopkę, które oceniane są w różnych kategoriach wiekowych. Wszyscy uczestnicy otrzymują dyplomy i drobne upominki. 
Szopkarstwo na Woli Duchackiej ma wieloletnią tradycję. Jesteśmy dumni z osiągnieć naszych szopkarzy, którzy stoją w czołówce Konkursu Szopek Krakowskich.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Warsztaty szopkarskie spełniają bardzo ważną rolę w życiu mieszkańców Woli Duchackiej. Pozwalają one do rozwoju planowania architektonicznego, manualnego i plastycznego. Ponadto są świetną formą spędzania czasu rodziców z dziećmi przy wspólnym tworzeniu oraz kontynuowaniu tradycji szopki krakowskiej. 

Wystawa po konkursowa szopek sprawia przyjemność mieszkańcom dzielnicy, którzy mają możliwość oglądania powstałych szopek.

Charakterystyka długoterminowych skutków: Szopkarstwo na Woli Duchackiej ma wieloletnią tradycję. Kontynuacja warsztatów i konkursu (w 2024 roku odbędzie się 16 edycja) przyczyni się do jeszcze szerszego rozpropagowania tej formy hobby, ale i kultywowania tradycji dziedzictwa niematerialnego chronionej przez UNESCO. Wspólne budowanie szopek przez rodziny jest świetną formą spędzania czasu wolnego, rozwija manualnie i plastycznie pobudzając kreatywność. Uwrażliwia na piękno zabytków Krakowa przedstawionych w zminiaturyzowanej formie szopki.
powrót