Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica III NR 32:

Odratujmy Dwór na Prądniku Czerwonym (Etap 1)

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica III Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

757 573,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Obręb S-22 Numer działki 703/2, 971

Krótki opis projektu

Projekt ma na celu przystosowanie dworu na Prądniku Czerwonym (obok ronda Barei) w ścisłej współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków do możliwości zwiedzania lub zajęć kulturalnych.

Opis projektu

Celem projektu jest przywrócenie XVIII-wiecznego dworu do użytku. Przez wiele lat dworek był używany do m.in. wyborów samorządowych. Projekt wymaga wiele pracy, dlatego został podzielony na kilka etapów, które będą realizowane w kolejnych latach. Cały projekt musi zostać skonsultowany z konserwatorem zabytków. Tegoroczny etap ma na celu przygotowanie terenu wokół dworu do możliwości oglądania go z zewnątrz oraz przygotowania do kolejnych prac. Realizacja zadania będzie się odbywać zgodnie z zaleceniami Konserwatora Zabytków oraz koncepcją zagospodarowania terenu, która jest w trakcie opracowywania przez Zarząd Zieleni Miejskiej. W zakres prac mogą wchodzić (w zależności od decyzji konserwatora):
- uporządkowanie zieleni,
- przygotowanie terenu pod prace remontowe,
- remont chodnika od strony Polsadu,
- prace konserwatorskie zewnętrzne i wewnętrzne dworku,
- budowa ścieżki od ul. Dobrego Pasterza.
 
Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Projekt zakłada rewitalizację dworu na Prądniku Czerwonym (obok ronda Barei). Realizacja zadania przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności przestrzeni wokół dworu, co poprawi także ogólną estetykę przedmiotowego obszaru na terenie Dzielnicy III i zachęci mieszkańców do odwiedzania tego miejsca.
 
Stary dwór (nr rej.: A-907 z 10.03.1992) jest coraz mniej znany nawet wśród najbliższych mieszkańców. Projekt ma na celu przywrócenie budynku do możliwości jego bezpiecznego użytkowania - zarówno w celach kulturalnych czy dydaktycznych, jak również turystycznych. Jak najszybsze otwarcie budynku dla mieszkańców pozwoli na realizację nowych projektów edukacyjnych oraz powiększy mapę krakowskich zabytków, w których można bezpiecznie prowadzić różnego rodzaju zajęcia.

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada rewitalizację dworu na Prądniku Czerwonym (obok ronda Barei). Realizacja zadania przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności przestrzeni wokół dworu, co poprawi także ogólną estetykę przedmiotowego obszaru na terenie Dzielnicy III i zachęci mieszkańców do odwiedzania tego miejsca.
powrót