Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica X NR 12:

Czytam, bo lubię - nowe książki dla bibliotek Dzielnicy X

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica X - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

51 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Główna lokalizacja: Biblioteka Kraków - Filia nr 35 ul. Chałubińskiego 47,

Dodatkowe lokalizacje: Dodatkowe lokalizacje Filia nr 36 ul. Niewodniczańskiego 123, Filia 37 ul. Sztaudyngera 5.

Krótki opis projektu

Zadanie zakłada zakup do Filii nr 35, 36 i 37 Biblioteki Kraków nowości wydawniczych: książek (również z serii Duże Litery), audiobooków, kodów do platform udostępniających książki elektroniczne i organizację wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.

Opis projektu

Filie nr 35, 36 i 37 Biblioteki Kraków obsługują przede wszystkim mieszkańców osiedli: Swoszowice, Wróblowice, Kosocice, Jugowice, Kliny, Opatkowice, Soboniowice, Zbydniowice. Aby sprostać oczekiwaniom czytelników konieczny jest systematyczny zakup nowości wydawniczych w tym m.in. książek laureatów literackich nagród i konkursów, a dla osób z dysfunkcją wzroku książek z serii „Duże Litery”. Bardzo ważna jest również wymiana zaczytanych tytułów z literatury polskiej, obcej, dziecięcej         i młodzieżowej oraz lektur szkolnych, a także aktualizacja księgozbioru popularnonaukowego, jak również zakup kodów dostępu do platformy e-booków (książki w wersji elektronicznej). Ofertę Filii nr 35 warto również uzupełnić o audiobooki, które cieszą się dużą popularnością wśród osób niedowidzących, dzieci i dorosłych. Zakupione książki w formie tradycyjnej i elektronicznej oraz audiobooki umożliwią wszechstronny rozwój zainteresowań użytkowników bibliotek. W celu zachęcenia dorosłych i dzieci do czytania biblioteka prowadzi działalność kulturalno-edukacyjną. Organizuje spotkania autorskie, przedstawienia teatralne, warsztaty plastyczne i lekcje biblioteczne. Dorośli mieszkańcy mają możliwość prezentacji swojej twórczości w organizowanych na terenie Filii nr 35 wystawach i spotkaniach. Niektóre z wymienionych zadań organizowane są w ogrodzie otaczającym          Filię nr 35.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Biblioteki są bezpłatnymi, ogólnodostępnymi instytucjami kultury. Oferują książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych w formie tradycyjnej, audiobooków i e-booków. Interesujący, systematycznie aktualizowany księgozbiór pozwala na zaspokojenie potrzeb użytkowników korzystających z bibliotek od wielu lat, ale także ułatwia pozyskanie nowych odbiorców. Z audiobooków korzystają m.in. dorośli i młodzież aktywnie spędzający czas (bieganie, spacery, jazda samochodem itp.), osoby mające problemy ze wzrokiem, małe dzieci, osoby z dysleksją. Wśród mieszkańców wzrasta zainteresowanie zajęciami kulturalno-edukacyjnymi prowadzonymi na terenie bibliotek. Atrakcyjne wydarzenia kulturalne zachęcają do wyjścia z domu i skorzystania z oferty dostarczanej przez przyjazną, działającą po sąsiedzku placówkę.
 

Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja projektu pozwoli na zaspokojenie różnorodnych potrzeb czytelniczych użytkowników Filii nr 35,36,37 Biblioteki Kraków. Poprzez dodatkowy zakup nowych pozycji wydawniczych zwiększy się atrakcyjność oferty biblioteki, co spowoduje wzrost czytelnictwa w regionie. Czytelnicy słabowidzący będą mogli skorzystać z audiobooków oraz z książek z dużą czcionką. Dla dużej grupy zainteresowanych zakupiony zostanie dostęp do kodów do platform udostępniających książki w formie elektronicznej. W ramach działalności kulturalnej i edukacyjnej prowadzone będą zajęcia o zróżnicowanej formie. Bedą to spotkania autorskie, warsztaty, przedstawienia teatralne i inne. Całość programu spowoduje zwiększenie zasobu bibliotecznego, rozszerzenie oferty kulturalno-edukacyjnej i wzrost aktywności społecznej.
powrót