Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica IV NR 73:

SZPRYCHA - warsztaty rowerowe

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica IV Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

8 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Proponowana lokalizacja: Park Wyspiańskiego, ul. Łokietka

Krótki opis projektu

Celem projektu jest realizacja dwóch lub trzech warsztatów dla kobiet w każdym wieku. Warsztaty mają na celu wzmocnienie kompetencji w zakresie obsługi i prostego serwisowania roweru. Będą prowadzone przez profesjonalnego serwisanta rowerowego.

Opis projektu

Celem warsztatów jest edukacja uczestniczek, które nauczą się podstawowej obsługi technicznej roweru, co będzie przydatną umiejętnością, zwiększającą bezpieczeństwo i poczucie sprawczości oraz wzmacniającą kompetencje, tym samym ułatwiając poruszanie się rowerem po mieście. Praktyczne warsztaty "serwisowania" będą prowadzone przez profesjonalnego serwisanta rowerowego. Mają na celu nauczenia uczestniczek, jak wymienić dętkę w trasie, założyć/sprawdzić stan klocków hamulcowych, na co zwrócić uwagę w kontekście bezpieczeństwa. Wezmą w nich udział 2 lub 3 grupy 15-sto osobowe dziewczyn i kobiet w każdym wieku - mieszkanek Krakowa. Uczestniczki - w miarę możliwości będą uczyć się na własnych rowerach, warsztaty - w miarę możliwości odbędą się na terenie Dzielnicy. Warsztaty odbędą się pod przygotowanymi namiotami. 

UZASADNIENIE PROJEKTU

W 2009 r. Kraków podpisał Kartę Brukselską, zobowiązując się do między innymi do: „zwiększenia do 15 procent udziału komunikacji rowerowej w ruchu miejskim do 2020 roku, zmniejszenia o 50 procent ryzyka wypadków rowerowych do 2020 roku, opracowania systemu parkingów rowerowych oraz polityki przeciwko kradzieży rowerów, zwiększenia wykorzystania rowerów w dojazdach do szkoły i do pracy”.

Ogólnodostępny projekt edukacyjny wzmocni kompetencje w zakresie podstawowej obsługi roweru, a co za tym idzie przyczyni się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa.
 

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zwiększy świadomość określonej grupy osób - uczestniczek warsztatów rowerowych, oraz kompetencje w zakresie obsługi i prostego serwisowania roweru. Będzie to przydatną umiejętnością, zwiększającą bezpieczeństwo i poczucie sprawczości, tym samym ułatwiając poruszanie się rowerem po mieście.
powrót