Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 114:

Oswój się ze Sztuczną Inteligencją

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

150 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków

Krótki opis projektu

Poznaj i używaj AI bez lęku o przyszłość. Wykwalifikowana kadra wskaże Ci drogę do opanowania najszybciej rozwijającej się technologii na Świecie. Rozwiązuj problemy, wspomagaj się narzędziami, przyspieszaj realizację zadań, generuj nowe pomysły z AI

Opis projektu

Zamiast narzekać na to, że automatyzacja i sztuczna inteligencja zabiorą nam pracę, obiektywnie rzecz ujmując, lepiej jest "chwycić byka za rogi" i mieć kontrolę nad tym co się wokoło dzieje: poznać te rozwiązania i nauczyć się je wykorzystywać dla swoich celów prywatnych oraz dla dobra społeczeństwa. Odpowiedzialne działania w tym zakresie mogą przynieść wszystkim wiele korzyści.


Kreuj rzeczywistość, w której narzędzia i nowe technologie pomagają nam rozwiązywać problemy (w tym medyczne) i przyspieszają realizację zadań, a nie zagrażają nam jak cyborgi lub super-maszyny w filmach z gatunku Science-Fiction...

Zajęcia, materiały edukacyjne, praktyczne warsztaty dla wszystkich grup wiekowych i społecznych, oraz dla osób wykluczonych ze społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów i osób w wieku średnim.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Aby zapobiec powstawaniu dysonansu poznawczego w społeczeństwie należy je edukować, zwłaszcza o rozwiązaniach, które kształtują aktualną rzeczywistość. Bez wątpienia najbardziej trendy i rozwijającą się grupą technologii jest AI. Do worka tego należy wrzucić wieloletnią ewolucję algorytmów, z których wyrosła współczesna maszyneria samodzielnie ucząca się lub ucząca się na danych treningowych dostarczanych przez naukowców danych (Data Scientist). Należy wyjaśnić ludziom, że w wielu dziedzinach używamy AI od dekad, a i przyzwyczailiśmy się już na co dzień do używania sztucznej inteligencji bez świadomości jej użycia, np. poprzez czat lub podczas rozmów telefonicznych z wirtualnymi asystentami, przy automatycznym tłumaczeniu tekstów pomiędzy językami, podczas skanowania odciska kciuka czy skanowania kodów kreskowych, paragonów, czy rozpoznawania twarzy, lub przechwytywania tekstów z ruchomych obrazów. Nadeszła jednak teraz era nowych odmian sztucznej inteligencji (np. GenAI - generatywna sztuczna inteligencja), danologii (ang. Data Science) i wielkich zbiorów danych (ang. Big Data). Bez odpowiedniej edukacji ludzie się gubią i tworzą wrażenie alternatywnej rzeczywistości poprzez generowanie teorii spiskowych zastępujących luki w wiedzy. Chcemy wypełnić te luki i aktywować społeczeństwo do mądrych działań z użyciem AI.

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada organizację szkoleń dotyczących sztucznej inteligencji i praktycznego wykorzystania technologii korzystających z AI. Warsztaty będą skierowane do szerokiego grona odbiorców: wszystkich grup wiekowych i społecznych oraz dla osób wykluczonych ze społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów i osób w średnim wieku. Realizacja projektu Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa podniesie świadomość mieszkańców na temat sztucznej inteligencji i narzędzi z nią związanych oraz pozwoli na poszerzenie wiedzy w tym zakresie. Spotkania warsztatowe i działania towarzyszące będą realizowane do wysokości wyznaczonych środków finansowych.
powrót