Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica VII NR 43:

Retro potańcówki w Pawilonie Okocimskim

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica VII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

30 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Centrum Edukacji Ekologicznej

Krótki opis projektu

Projekt jest wyjściem naprzeciw Waszym wspomnieniom. Pawilon Okocimski z 1936 roku niegdyś słynął z potańcówek. Często słyszymy jak seniorzy je wspominają. Przy akompaniamencie zespołu grającego muzykę lat 30., chcemy przenosić Was w czasie.

Opis projektu

Pawilon Okocimski to budynek z 1936 roku, zlokalizowany w samym sercu Lasu Wolskiego. Obecnie znajduje się tutaj Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" oraz kawiarnia "Mech Cafe". Potańcówki w Pawilonie Okocimskim to element, który towarzyszył temu miejscu od samego początku. Wiele osób, które odwiedza obecnie CEE "Symbioza" i kawiarnie Mech Cafe właśnie najchętniej i najczęściej wspomina o potańcówkach. Powiadają, iż był to czas integracji lokalnej społeczności  zawężania relacji. Chcemy, aby tak stało się ponownie, a pomysł wypływa właściwie od Was samych, od Waszych próśb, by przywrócić dawną tradycję.  

Podczas wydarzeń towarzyszyć nam będzie zespół grający muzykę lat 30, w tym szlagiery dawnego Krakowa. 
Osoby uczestniczące będą proszone o nakrycie głowy (kaszkiet, kapelusz), co pomoże nam przywołać dawne czasy i łatwiej poczuć ich niezwykły klimat. 
Będziemy prosić o dzielenie się wspomnieniami nie tylko o Pawilonie Okocimski i dawnych potańcówkach, ale również o Lesie Wolskim. Warto wykorzystać obecność świadków dawnych lat. 
Pojawią się również aktywności mające na celu uwrażliwianie na znaczenie otaczającej nas przyrody. 
W ramach projektu pojawi się również muzyka na żywo budująca inną atmosferę i skupiająca innych artystów. 
 
Proponowany harmonogram:
- potańcówki (styczeń-listopad)
-muzyka na żywo (maj-wrzesień)
 
Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem możliwości realizacji. Docelowy projekt zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Rolę potańcówek w Pawilonie Okocimskim można rozpatrzeć w różnych aspektach. Mają one na celu przede wszystkim integrację lokalnej społeczności, pobudzenie wspomnień i ich archiwizację w formie audio. Pojawia się tutaj również wymiar aktywności fizycznej, aktywizacji seniorów (to oni tak często proszą nas o przywrócenie tradycji), ekologiczny (budowa świadomości ekologicznej poprzez wplecenie elementów aktywności uwrażliwiających na piękno i istotę natury), kulturowy, artystyczny (zespół grający dawne szlagiery Krakowa). 

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada przywrócenie potańcówek w Pawilonie Okocimskim. Pawilon Okocimski to budynek powstały w 1936 roku, w sercu Lasu Wolskiego. Od samego początku temu miejscu towarzyszyło organizowanie potańcówek. Przywrócenie tego typu wydarzeń da możliwość większej integracji lokalnej społeczności oraz zawęzi ich relacje. Realizacja zadania wpłynie pozytywnie na zawiązanie więzi społecznych i międzypokoleniowych .
powrót