Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XV NR 25:

Miasta-ogrody - zielona przestrzeń na dachu budynku

Projekt odrzucony: Projekt zakłada utworzenie ogólnodostępnej, zielonej przestrzeni na dachu pawilonu handlowo-usługowego na osiedlu Tysiąclecia. Przedmiotowy projekt został poddany ocenie merytoryczno-prawnej oraz wysłany do opinii różnych jednostek zewnętrznych. Wskazana w projekcie działka pozostaje w użytkowaniu wieczystym Spółdzielni Mieszkaniowej. Zgodnie z uchwałą nr LI/1410/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 stycznia 2021 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa, § 17. 1. W ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty: 5) które wymagają współpracy instytucjonalnej, jeżeli osoby odpowiedzialne za kierowanie daną instytucją nie przedstawiły wyraźnej, pisemnej gotowości do współpracy w formie oświadczenia. Z tego powodu została przesłana prośba do Wnioskodawcy odnośnie podania nowej lokalizacji dla projektu. W związku z brakiem odpowiedzi na prośbę ZZM o podanie przez Wnioskodawcę lokalizacji zamiennej, złożona propozycja zadania nie spełnia warunków ww. Uchwały - rozdział 3. § 10. 1. Ustala się zakres informacji niezbędnych do złożenia projektu: 6) miejsce realizacji projektu. Z tego powodu Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie nie ma możliwości przeprowadzenia prawidłowej i pełnej weryfikacji merytoryczno – prawnej takiego projektu. Mając na względzie powyższe, projekt zostaje odrzucony.

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XV Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

250 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Dzielnica XV - Mistrzejowice / Pawilon handlowo-usługowy na osiedlu Tysiąclecia

Krótki opis projektu

Projekt zakłada utworzenie zielonego dachu na budynku handlowo-usługowym, dostępnego dla mieszkańców osiedla Tysiąclecia - stworzenie miejsca odpoczynku, relaksu i spotkań w otoczeniu zieleni, ograniczające uciążliwy efekt miejskiej wyspy ciepła.

Opis projektu

Projekt zakłada utworzenie ogólnodostępnej, zielonej przestrzeni na dachu pawilonu handlowo-usługowego na osiedlu Tysiąclecia. 
Dach zostanie pokryty trawą i odpornymi na przetrwanie w takich warunkach roślinami, takimi jak np: rozchodnik ostry, kaukaski, kamczacki, macierzanka piaskowa, dzwonek drobny, szafirek miękkolistny. Teren dachu zostanie zabezpieczony barierkami  i dodatkowo wyposażony o elementy tzw. małej architektury (ławki, stoliki, kosze na śmieci, ew,. parasole przeciwsłoneczne). Będzie to miejsce spotkań okolicznych mieszkańców w każdym wieku, szczególnie seniorów których wielu zamieszkuje to osiedle. W budynku, gdzie planowany jest zielony dach, na partnerze działa Centrum Aktywnego Seniora, znajduje się on w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej Mistrzejowice. 

Spółdzielnia ta aktywnie działa na rzecz środowiska naturalnego i ograniczenia emisji pochodzących z ogrzewania budynków mieszkalnych, czego dowodem jest jej udział w pilotażowym projekcie NEEST, realizowanym przez Urząd Miasta Krakowa w ramach Europejskiej misji 100 neutralnych klimatycznie i inteligentnych miast do 2030 roku.
Projektu NEEST ma na celu wypracowanie technicznych i organizacyjnych rozwiązań modernizacji budynków, schematy rewitalizacji przestrzeni między budynkami i modeli finansowania.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Inspiracją dla projektu była teoria "Miasta-Ogrodu" autorstwa Ebenezera Howarda, w myśl której tworzono pierwsze zabudowania krakowskiej dzielnicy Nowa Huta. 
Projekt wpisuje się we współczesny nurt zwiększania terenów zielonych na terenach miejskich, co przynosi korzyści dla środowiska naturalnego, poprawia jakość powietrza i wspiera bioróżnorodność. Zwiększenie obszarów zielonych ma także bezpośredni pozytywny wpływ na komfort i jakość życia mieszkańców, a także na ich zdrowie. Pomaga ograniczyć uciążliwe skutki miejskiej wyspy ciepła, przejawiające się ekstremalnymi temperaturami w miesiącach letnich a także tropikalnymi nocami, w trakcie których temperatura nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza, uniemożliwiając zdrowy cen i wypoczynek. Tworzenie miejsc, z których mogą korzystać mieszkańcy szczególnie narażeni na skutki przegrzewania się miasta jak np. seniorzy jest dobrą inicjatywą w społeczność lokalną, która zaprocentuje w przyszłości lepszym samopoczuciem i zdrowiem osób korzystających z tej infrastruktury, Jako miejsce spotkań stworzy też platformę do budowania międzysąsiedzkich więzi i być może nawet nowych, lokalnych inicjatyw obywatelskich.

powrót