Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XV NR 25:

Miasta-ogrody - zielona przestrzeń na dachu budynku

Projekt odrzucony: Projekt zakłada utworzenie ogólnodostępnej, zielonej przestrzeni na dachu pawilonu handlowo-usługowego na osiedlu Tysiąclecia. Przedmiotowy projekt został poddany ocenie merytoryczno-prawnej oraz wysłany do opinii różnych jednostek zewnętrznych. Wskazana w projekcie działka pozostaje w użytkowaniu wieczystym Spółdzielni Mieszkaniowej. Zgodnie z uchwałą nr LI/1410/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 stycznia 2021 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa, § 17. 1. W ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty: 5) które wymagają współpracy instytucjonalnej, jeżeli osoby odpowiedzialne za kierowanie daną instytucją nie przedstawiły wyraźnej, pisemnej gotowości do współpracy w formie oświadczenia. Z tego powodu została przesłana prośba do Wnioskodawcy odnośnie podania nowej lokalizacji dla projektu. W związku z brakiem odpowiedzi na prośbę ZZM o podanie przez Wnioskodawcę lokalizacji zamiennej, złożona propozycja zadania nie spełnia warunków ww. Uchwały - rozdział 3. § 10. 1. Ustala się zakres informacji niezbędnych do złożenia projektu: 6) miejsce realizacji projektu. Z tego powodu Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie nie ma możliwości przeprowadzenia prawidłowej i pełnej weryfikacji merytoryczno – prawnej takiego projektu. Mając na względzie powyższe, projekt zostaje odrzucony.

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XV Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

250 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Dzielnica XV - Mistrzejowice / Pawilon handlowo-usługowy na osiedlu Tysiąclecia

Krótki opis projektu

Projekt zakłada utworzenie zielonego dachu na budynku handlowo-usługowym, dostępnego dla mieszkańców osiedla Tysiąclecia - stworzenie miejsca odpoczynku, relaksu i spotkań w otoczeniu zieleni, ograniczające uciążliwy efekt miejskiej wyspy ciepła.

Opis projektu

Projekt zakłada utworzenie ogólnodostępnej, zielonej przestrzeni na dachu pawilonu handlowo-usługowego na osiedlu Tysiąclecia. 
Dach zostanie pokryty trawą i odpornymi na przetrwanie w takich warunkach roślinami, takimi jak np: rozchodnik ostry, kaukaski, kamczacki, macierzanka piaskowa, dzwonek drobny, szafirek miękkolistny. Teren dachu zostanie zabezpieczony barierkami  i dodatkowo wyposażony o elementy tzw. małej architektury (ławki, stoliki, kosze na śmieci, ew,. parasole przeciwsłoneczne). Będzie to miejsce spotkań okolicznych mieszkańców w każdym wieku, szczególnie seniorów których wielu zamieszkuje to osiedle. W budynku, gdzie planowany jest zielony dach, na partnerze działa Centrum Aktywnego Seniora, znajduje się on w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej Mistrzejowice. 

Spółdzielnia ta aktywnie działa na rzecz środowiska naturalnego i ograniczenia emisji pochodzących z ogrzewania budynków mieszkalnych, czego dowodem jest jej udział w pilotażowym projekcie NEEST, realizowanym przez Urząd Miasta Krakowa w ramach Europejskiej misji 100 neutralnych klimatycznie i inteligentnych miast do 2030 roku.
Projektu NEEST ma na celu wypracowanie technicznych i organizacyjnych rozwiązań modernizacji budynków, schematy rewitalizacji przestrzeni między budynkami i modeli finansowania.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Inspiracją dla projektu była teoria "Miasta-Ogrodu" autorstwa Ebenezera Howarda, w myśl której tworzono pierwsze zabudowania krakowskiej dzielnicy Nowa Huta. 
Projekt wpisuje się we współczesny nurt zwiększania terenów zielonych na terenach miejskich, co przynosi korzyści dla środowiska naturalnego, poprawia jakość powietrza i wspiera bioróżnorodność. Zwiększenie obszarów zielonych ma także bezpośredni pozytywny wpływ na komfort i jakość życia mieszkańców, a także na ich zdrowie. Pomaga ograniczyć uciążliwe skutki miejskiej wyspy ciepła, przejawiające się ekstremalnymi temperaturami w miesiącach letnich a także tropikalnymi nocami, w trakcie których temperatura nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza, uniemożliwiając zdrowy cen i wypoczynek. Tworzenie miejsc, z których mogą korzystać mieszkańcy szczególnie narażeni na skutki przegrzewania się miasta jak np. seniorzy jest dobrą inicjatywą w społeczność lokalną, która zaprocentuje w przyszłości lepszym samopoczuciem i zdrowiem osób korzystających z tej infrastruktury, Jako miejsce spotkań stworzy też platformę do budowania międzysąsiedzkich więzi i być może nawet nowych, lokalnych inicjatyw obywatelskich.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Roślinność Zakup roślin wraz z nasadzeniem i podłoża 150 000,00 PLN
Bezpieczeństwo Barierki zabezpieczające wraz ze schodkami doprowadzającymi 50 000,00 PLN
Mała infrastruktura ławki, kosze na śmieci, stoli, parasole przeciwsłoneczne 50 000,00 PLN
250 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zielony dach - zabezpieczenie dachu barierki, schodki doprowadząjące 09.2024
Nasadzenia rośliny, podłoże 04-05. 2025
Mała infrastruktura Ławki, stoliki, kosze, parasole 06.2025
powrót