Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 124:

Tablica upamiętniająca przelot Fineasza i Ferba nad Krakowem

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

49 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Rynek Główny

Krótki opis projektu

W jednym z odcinków animowanego serialu "Finesz i Ferb" bohaterowie przelecieli nad Krakowem. Chcemy upamiętnić ten fakt niewielką pamiątkową plakietką, czule wyśmiewając krakowskie umiłowanie do tablic, pomników i podniosłych uroczystości.

Opis projektu

Projekt zakłada umieszczenie w przestrzeni Rynku Głównego niewielkiej i nieingerującej w miejski krajobraz plakietki, upamiętniającej chwilę przelotu Fineasza i Ferba nad Krakowem. "Fineasz i Ferb" to znany i lubiany serial animowany dla dzieci, stworzony przez Dana Povenmire''a i Jeffa "Swampy" Marsha.

 
W odcinku "Lato to wrażeń moc" [S2E37/38] w 20 minucie i 30 sekundzie bohaterowie przelatują nad wschodnią częścią krakowskiego Rynku.
 
To absurdalnie nieistotne, fikcyjne wydarzenie zasługuje na upamiętnienie. Oto propozycja treści plakietki:
 
"Nad tym miejscem podczas swojej podróży dookoła świata Fineasz i Ferb przelecili na wielkiej kuli z gumek recepturek. Na pamiątkę tego wydarzenia, tablicę tę ufundowali Krakowianie"
 
Odsłonięcia należy dokonać w najdłuższy dzień lata - 21 czerwca, a więc w rocznicę opisywanego wydarzenia. Najlepiej z dość dużym splendorem, zapraszając do Krakowa twórców serialu.
 
Plakietka powinna zostać umieszczona w miejscu nierzucającym się w oczy. Na przykład na murku otaczającym kościół św. Wojciecha. Może też zastąpić jedną z kostek brukowych w okolicach rynsztoka.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Projekt jest humorystycznym, ale czułym komentarzem do krakowskiego umiłowania dla pamiątkowych tablic, rocznicowych wydarzeń i pomników. 

 
Dumnie kroczy ścieżką wytyczoną przez krakowskie miejsca pamięci. Spójrzmy na przykłady. Oto na ścianie kamienicy przy ulicy Loretańskiej czytamy: "Przed tą tablicą w odległości 3 metrów istniała w murze ogrodowym pałacu Wodzickich furtka, którą Tadeusz Kościuszko rano 24 marca 1794 udał się do Kaplicy Loretańskiej w celu poświęcenia pałasza". Na Rynku możemy znaleźć natomiast okazałą tablicę upamiętniającą pobyt Goethego w Krakowie (pobyt, o którym sam poeta nie raczył wspomnieć). Nie mówiąc już o pamiątce po Balzaku wmurowanej w budynek Hotelu pod Różą, w którym Balzak w życiu nie był. 
 
Plakietka będzie uroczą ciekawostką, a przy dobrych wiatrach może zapewnić miastu chwilowy rozgłos w krótkim reportażu, kończącym wieczorne wydanie telewizyjnego programu informacyjnego… Jest więc sposobem na oryginalną promocję Krakowa. 
 
Mieszkańcom natomiast da chwilę rozbawienia samym sobą. Taki śmiech ma przecież właściwości oczyszczające! Może plakietka będzie nam przypominać, że nie musimy być zawsze tak straszliwie poważni. Że warto czasem zachowywać się trochę jak dzieci...

 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt plakietki Opłacenie osoby projektującej 2 000,00 PLN
Wykonanie plakietki Opłacenie wykonawcy plakietki, materiałów, procesu odlania i umieszczenia w przestrzeni miejskiej 7 000,00 PLN
Ceremonia otwarcia Sfinansowanie podróży i pobytu zaproszonych gości. Opłacenie osób, które będą się tym zajmować. Zapewnienie odpowiedniej oprawy ceremonii. 40 000,00 PLN
49 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zaprojektowanie plakietki Stworzenie projektu plakietki, układu graficznego, ostatecznej wersji inskrypcji, ewentualne konsultacje z twórcami serialu druga połowa 2024
Wykonanie plakietki Odlanie plakietki pierwsza połowa 2025
Odsłonięcie plakietki Uroczyste odsłonięcie plakietki pamiątkowej 21.06.2025

Galeria

powrót