Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XI NR 23:

SP55 - Odczarujmy teren szkoły

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XI Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

170 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Dobczycka 20

Krótki opis projektu

Projekt obejmuje "odbetonowanie" części ogólnodostępnego terenu wokół szkoły i przekształcenie go w tereny zielone, remont chodnika na głównych ciągach komunikacyjnych oraz dodanie małej architektury na tym obszarze (stojaki, ławki, słupki, kosz).

Opis projektu

Projekt swoim zakresem obejmuje teren chodnika przyszkolnego od strony wschodniej oraz jego najbliższe otoczenie. Celem projektu jest odczarowanie betonowego klimatu płyt chodnikowych wokół szkoły poprzez "odbetonowanie" dwóch fragmentów chodnika na rzecz zieleni, remont istniejącego chodnika, który jest główną drogą komunikacji od ulicy Dobczyckiej, a pamięta czasy budowy szkoły. Projekt obejmuje również postawienie kilku elementów małej infrastruktury - słupki oddzielające parking od chodnika (przesunięcie betonowych donic w inne miejsce na terenie szkoły), dwie ławki i 10 stojaków na rowery w dwóch miejscach.
 
To już kolejny, po placu Nivea (i nie ostatni) etap redukowania przestrzeni zabetonowanej wokół szkoły.

Projekt (obszar żółty) obejmuje:
- likwidację części chodnika w dwóch miejscach (2 obszary zaznaczone na zielono)
- nasadzenia krzewów (w tym niskopiennych) w miejscach usuniętych chodników
- remont chodnika zaznaczonego (obszar zaznaczony na niebiesko)
- montaż 10 stojaków na rowery (zaznaczone na szaro)
- montaż 2 ławek bez oparć przy chodniku (fioletowo-granatowe prostokąty na rysunku)

- montaż dodatkowego kosza na śmieci pomiędzy nowymi ławkami
- wymianę istniejących słupków oddzielających chodnik od części parkingowej na wyższe oraz zastąpienie betonowych donic nowymi słupkami, które poprawią bezpieczeństwo oraz ułatwią poruszanie zarówno pieszych jak i pojazdów (niskie donice nie są widoczne przy cofaniu czy parkowaniu podobnie jak niezbyt wysokie słupki obecnie zamontowane), istniejące donice betonowe w ramach projektu zostaną przeniesione w inne, ustalone przez dyrekcję szkoły miejsce.
 
Działki:
314/4, 316/9, 317/4

UZASADNIENIE PROJEKTU

Teren szkoły od strony wschodniej w znaczącej części był i jest nadal pokryty płytkami chodnikowymi, które pamiętają czasy budowy szkoły. Budowa placu zabaw Nivea była pierwszym etapem odbetonowywania terenu i spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem, a teren zyskał nowe, znacznie lepsze przeznaczenie. W ramach tego projektu chcielibyśmy kolejne mocno i niepotrzebnie zabetonowane płytkami chodnikowymi fragmenty terenu przekształcić w enklawy zieleni z ładnymi i ciekawymi krzewami. Równocześnie istniejące ciągi komunikacyjne po tej stronie wymagają remontu i dopasowania do wyremontowanych już przez szkołę fragmentów od strony wejścia głównego. Przy okazji remontu chodnika chcemy zadbać o bezpieczeństwo tak pieszych jak i kierowców poprzez przeniesienie niskich betonowych donic w inne bardziej odpowiednie miejsce i zastąpienie ich słupkami parkingowymi znacznie lepiej widocznymi dla kierowców, którzy często muszą się mijać na centymetry na tym niewielkim prowizorycznym parkingu przy chodniku.

Liczba stojaków rowerowych dostępnych na terenie szkoły jest zbyt mała w stosunku do potrzeb uczniów i w sezonie często brakuje miejsc do ich przypięcia, w związku z czym wnioskujemy o montaż dodatkowych 10 uchwytów (7+3), które poprawią sytuację.
Produktem deficytowym wokół placu zabaw są również ławki, z których mogliby korzystac opiekunowie szczególnie młodszych dzieci, ale również sami uczniowie.
 
 
Projekt konsultowany i zaakceptowany przez Dyrekcję szkoły.

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada zmniejszenie powierzchni betonowych na rzecz terenów zielonych. Wyremontowanie głównego ciągu komunikacyjnego, wzbogacenie go w małą infrastrukturę (ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, słupki zabezpieczające) poprawi znacząco funkcjonalność i walory estetyczne tego miejsca, wpłynie też na bezpieczeństwo użytkowników. Największą korzyścią z realizacji tego zadania będzie zwiększenie powierzchni terenów zielonych w tym rejonie.
powrót