Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XIII NR 30:

Co dwie książki, to nie jedna

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XIII - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

20 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Biblioteka Kraków, Filia nr 46, ul. Limanowskiego 4, 30-500 Kraków

Krótki opis projektu

Zakup nowości wydawniczych dla dorosłych, dzieci i młodzieży, w tym audiobooków. Zakup kodów dostępu do platformy e-booków, doposażenia oraz materiałów plastycznych do zajęć do Filii nr 46 Biblioteki Kraków.

Opis projektu

Zadanie „Co dwie książki, to nie jedna” przewiduje zakup nowości książkowych. W ramach projektu zakupione zostaną książki mówione – audiobooki, stanowiące alternatywę dla tradycyjnych papierowych wydań. Pomimo wielu możliwości atrakcyjnego spędzania czasu wolnego, książki do czytania czy słuchania wciąż są doskonałą alternatywą dla innych form rozrywki. Dla młodych zakupione zostaną popularne komiksy i chętnie czytana fantastyka. Atrakcyjniejszy wygląd półek zapewnią nowe rozdzielacze alfabetyczne i działowe. Wśród zakupionych publikacji znajdą się także te z serii „Duże Litery”, w których druk jest dostosowany do potrzeb osób starszych i słabowidzących. Zostaną wymienione także zniszczone egzemplarze klasyki literatury i uzupełnione lektury szkolne.
Zakupione zostaną też kody dostępu do platformy e-booków, które umożliwiają czytanie książek na czytnikach (dostępnych do wypożyczenia w bibliotekach), tabletach czy laptopach.
Filia nr 46 prowadzi także szereg zajęć i warsztatów dla dzieci i młodzieży, dlatego niezbędne jest nabycie materiałów plastycznych, aby zwiększyć atrakcyjność zajęć i zachęcić uczestników do kreatywnych zabaw. Dla urozmaicenia prowadzonych zajęć zaplanowano także zakup zestawu do opowieści czytanych techniką kamishibai, wykorzystującą plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę (butai).
Biblioteki publiczne są ogólnodostępne i udostępniają swoje zbiory za darmo. Projekt będzie służył mieszkańcom Dzielnicy XIII, bez względu na wiek, wykształcenie, status społeczny i materialny. Zakupione książki w formie tradycyjnej, mówionej i elektronicznej (kody dostępu do platformy e-booków), umożliwią wszechstronny rozwój zainteresowań lokalnego społeczeństwa.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Poszerzenie oferty biblioteki o nowe publikacje, także w formie audiobooków, kody do platformy e-booków, pozwoli na pełniejsze zaspokojenie rosnących potrzeb czytelniczych oraz pozyskanie nowych użytkowników. Wysokie ceny publikacji książkowych zwłaszcza tych specjalnych przeznaczonych dla osób starszych i słabowidzących powodują wykluczenie czytelnicze. Biblioteki stają się więc jedynym miejscem, gdzie każdy bez względu na wiek, status społeczny i materialny może bezpłatnie dostarczyć sobie wrażeń czytelniczych. Środki z projektu zwiększą dostęp do nowości wydawniczych, również na platformie e-booków, dzięki czemu oferta biblioteki stanie się atrakcyjniejsza dla wszystkich użytkowników. Działalność edukacyjno-warsztatową urozmaicą zakupione materiały plastyczne i metodyczne. Dodatkową atrakcją będą zajęcia dla dzieci i młodzieży organizowane z wykorzystaniem zakupionego teatru ilustracji, który sam w sobie stanowi ciekawą formę działań edukacyjnych.

Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja projektu ułatwi dostęp do nowości wydawniczych, usprawni proces udostępniania zasobów bibliotecznych, pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie biblioteki oraz spełni oczekiwania lokalnego środowiska. Dzięki niemu użytkownicy biblioteki skorzystają z większej liczby nowości w wydaniu tradycyjnym, elektronicznym i audiobooków. Zbiory wzbogacą się o komiksy oraz książki z dużą czcionką, dostosowane do potrzeb osób starszych i słabowidzących. Zakup materiałów plastycznych zwiększy atrakcyjność prowadzonych w bibliotece zajęć kulturalnych i edukacyjnych dla dzieci, a zestaw do opowieści czytanych techniką kamishibai wprowadzi najmłodszych w zaczarowany świat literatury. Działania te sprzyjać będą rozwojowi postaw kreatywnych wśród młodych czytelników oraz integracji społecznej.
powrót