Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 81:

Całoroczny fortepian na terenie "Małej Chorwacji" na Bagrach

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

150 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Park Miejski Bagry Wielkie - obszar parkowy "Mała Chorwacja", miejsce główne - w rejonie tężni solankowej

Krótki opis projektu

Zakup całorocznego fortepianu zewnętrznego służyć ma szeroko rozumianej edukacji muzycznej całej społeczności (młodzieży i dorosłych) miasta Krakowa oraz otworzyć ma możliwości organizowania recitali fortepianowych i koncertów kameralnych.

Opis projektu

Zakup całorocznego fortepianu zewnętrznego służyć ma szeroko rozumianej edukacji muzycznej całej społeczności (młodzieży i dorosłych) miasta Krakowa oraz otworzyć ma możliwości organizowania recitali fortepianowych i koncertów kameralnych.Wykonany jest z betonu architektonicznego odpornego na warunki atmosferyczne oraz ewentualne zniszczenie (wandalizm). Posiada on także hermetyczną klawiaturę oraz szerokie krzesło z betonu, na którym mogą usiąść nawet dwie osoby. Korzystaniem z fortepianu, jego włączeniem i wyłączeniem a także jego głośnością można  sterować na odległość za pomocą odpowiedniej aplikacji. Fortepian działa przy temperaturach od minus 20 do plus 50 stopni Celsjusza i jest wodoodporny. Istnieje możliwość podłączenia dodatkowego nagłośnienia oraz innych instrumentów. Waży on około 450 kg, czyli tyle ile klasyczny fortepian.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Całoroczny fortepian zewnętrzny służyć ma szeroko rozumianej edukacji muzycznej całej społeczności miasta Krakowa oraz otworzyć ma możliwości organizowania małych form muzycznych jak recitali fortepianowych i koncertów kameralnych.
Realizacja tej propozycji dałaby możliwość korzystania z tego instrumentu każdemu mieszkańcowi Krakowa, kto gra na instrumentach klawiszowych, będzie grał lub będzie chciał spróbować jak gra się na takim instrumencie, niezależnie od wieku i wykształcenia.
Proponowane miejsce dla całorocznego fortepianu to obszar, na którym znajduje się tężnia solankowa, w całości ogrodzony i wyposażony w monitoring miejski, gdzie znajduje się plac wolny, utwardzony kostką brukową o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych, w kształcie prostokąta. Fortepian stanąłby na tym placu od strony altany. Daje to możliwość wykorzystania tej powierzchni do tymczasowego ustawienia miejsc siedzących na czas organizowania koncertów i recitali. W pobliżu tężni solankowej znajdują się na stałe umiejscowione ławki, z których mogą korzystać słuchacze minirecitali.
Instalacja fortepianu nie będzie wymagała żadnych inwestycji podłączeniowych, ponieważ może być on postawiony na placu utwardzonym. Bezpośrednio przy tym placu od strony altany znajduje się szafa elektryczna zasilająca, z której można podłączyć zasilanie fortepianu.
Proponowane miejsce na fortepian znajduje się z dala od zabudowań miejskich, przez co jego wykorzystanie nie będzie mogło spotkać się z argumentami, zarzutami ewentualnego hałasu pochodzącego od jego użytkowania. Proponowane miejsce znajduje się w dużej odległości od plaży, co nie powinno wzbudzać wątpliwości co do potencjalnej strefy ciszy, za jaką można traktować miejsce plażowania.
Tego typu fortepiany znajdują się już w różnych miejscach, skwerach, parkach, głównie w miastach wojewódzkich, takich jak Katowice, Rzeszów, Poznań, Warszawa, Łódź, Szczecin czy też w innych miastach, dla przykładu w Tychach, Pucku, Wejherowie, czy Zieleńcu i Dusznikach. Kraków więc byłby kolejnym miastem posiadającym tego typu, pierwszy instrument, dostępny ogółowi mieszkańców Krakowa.

 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Całoroczny fortepian zewnętrzny z krzesłem wraz z dostawą i montażem Fortepian i krzesło wykonane są betonu architektonicznego 150 000,00 PLN
150 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Dostawa i montaż Czas oczekiwania na realizację - 3 miesiące 2025

Załączniki

powrót