Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica V NR 21:

Park kieszonkowy - Wyremontujmy działkę na Lea 13!

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica V Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

290 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Juliusza Lea 13 (działka nr 295/4 obręb K-4)

Krótki opis projektu

Projekt zakłada utworzenie ogólnodostępnego parku kieszonkowego przy ulicy Juliusza Lea 13. Celem jest stworzenie wspólnej przestrzeni dla mieszkańców w każdym wieku.

Opis projektu

Propozycją jest zagospodarowanie niewyremontowanej działki, która obecnie bardzo mocno kontrastuje w negatywny sposób od zabudowań na ulicy i przerobienie jej na ogólnodostępny park kieszonkowy.
 
Plan zakłada:
1. Rewitalizację oraz przerobienie kwietnika znajdującego się pośrodku działki:
-zasadzenie dodatkowo nowych krzewów
-posadzenie kwiatów
-prace związane z wykonaniem trawnika
-prace związane z remontem muru otaczającego kwietnik
2. Remont nawierzchni oraz położenie kostki brukowej
3. Zamontowanie elementów architektonicznych (ławki będące jednocześnie częścią kwietnika/ zainstalowanie ich na murku otaczającym, 1 tablica dwustronna z nazwą ulicy/placu/skweru)

Ze względu na ochronę konserwatorską tego terenu koniecznym będzie uzgodnienie projektu u Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Podane obiekty małej architektury stanowią przykład elementów wyposażenia i wskazówkę dla projektantów projektu budowlanego. Konkretne typy obiektów małej architektury i ich ilości zostaną doprecyzowane na etapie uzgodnień branżowych (dostosowanie do przepisów prawa, m.in. odległości od budynków, dróg, strefy bezpieczeństwa, sieci infrastruktury technicznej). Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.
Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia.
Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Projekt ten ma na celu utworzenie oryginalnej, ogólnodostępnej, wspólnej przestrzeni w ściśle zabudowanym terenie. Utworzenie parku kieszonkowego w miejscu obecnej, nieatrakcyjnej działki pozwoliłoby mieszkańcom dzielnicy spędzać czas wolny w otoczeniu większej ilości zieleni. Realizacja projektu pozwoliłaby podnieść również atrakcyjność dzielnicy, przyciągnąć ludzi z innych okolic miasta. W otoczeniu działki znajdują się liczne sklepy, kawiarnie oraz restauracje, które również by zyskały na realizacji projektu nowymi, potencjalnymi klientami. Projekt ten można uznać w jakimś stopniu za edukacyjno-rozrywkowy, ponieważ będzie cieszyć osoby w każdym wieku. Rodziny z dziećmi, młodzież, która chętnie korzysta z social-mediów dzieląc się w Internecie ciekawymi miejscami, oraz skorzystaliby również na tym seniorzy, którzy bardzo cenią sobie zielone przestrzenie. Miejsce może stać się przestrzenią integracji społecznej mieszkańców. Realizacja projektu podniesie również walory estetyczne okolicy. W przyszłości, projekt można by rozwinąć uzupełniając go na przykład ciekawym oświetleniem, które tworzyłoby iluminacje świetlne. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Opracowanie projektu 50 000,00 PLN
Realizacja Wykonanie prac remontowych wraz z instalacją elementów architektonicznych 240 000,00 PLN
290 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie projektu 2025
Realizacja Wykonanie prac remontowych wraz z instalacją elementów architektonicznych 2026
Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt przewiduje zagospodarowanie terenu przy ulicy Juliusza Lea 13 poprzez utworzenie parku kieszonkowego. Celem pomysłu jest utworzenie wspólnej przestrzeni dla mieszkańców w każdym wieku. W ramach zadania przewiduje się również rewitalizację kwietnika znajdującego się pośrodku działki, wykonanie trawnika, nasadzenia zieleni, prace związane z remontem muru otaczającego kwietnik, remont istniejącej nawierzchni oraz montaż elementów małej architektury. Projekt ma na celu utworzenie oryginalnej, ogólnodostępnej, wspólnej przestrzeni, która zwiększy potencjał tego miejsca, pozwoli Mieszkańcom dzielnicy na spędzanie czasu wolnego w otoczeniu większej ilości zieleni oraz przyczyni się do utworzenia przyciągającego turystów, specyficznego miejsca na mapie Krakowa.
powrót