Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XVII NR 17:

Pilates w Klubie Krzesławice

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XVII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

3 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Klub Krzesławice ul. M. Wańkowicza 17 31-752 Kraków

Krótki opis projektu

Niektórzy mieszkańcy os. Krzesławice prowadzą bierny tryb życia nie uczestnicząc w żadnej aktywności sportowej w tygodniu, w związku z tym są zagrożeni licznymi chorobami cywilizacyjnymi. Darmowe zajęcia są motywacją do rozpoczęcia aktywności.

Opis projektu

Ćwiczenia metodą Pilates uczą prawidłowej postawy ciała i zdrowych schematów ruchowych, mobilizują kręgosłup, stanowią profilaktykę wad postawy, a przy okazji kształtują piękną sylwetkę. Dzięki powolnym i płynnym ruchom oraz zachowaniu równowagi Pilates jest odpowiedni także dla osób starszych, kobiet w ciąży i po porodzie, osób ze słabą kondycją, z siedzącym trybem życia, a także trenujących sporty wysiłkowe, którzy potrzebują zadbać o kręgosłup. Zaletą treningu Pilates jest możliwość dostosowania stopnia trudności do każdego poziomu zaawansowania ćwiczących
45-minutowe zajęcia odbywałyby się raz w tygodniu przez 3 miesiące w Klubie Krzesławice. Klub udostępni salę z lustrami, na której będą odbywać się zajęcia oraz niezbędne maty. Zakupiony zostanie też sprzęt pomocny w ćwiczeniach. W każdych zajęciach udział mogłoby wziąć do 6 osób- planowane jest utworzenie zajęć dla dwóch grup.  Dla ograniczenia liczby uczestników w pojedynczych zajęciach wprowadzone będą zapisy telefoniczne lub mailowe. 

Autor projektu mając na uwadze dynamicznie zmieniającą się sytuację na rynku oraz niemożliwe do przewidzenia w dniu składania projektu wymagania organizacyjno-prawne, wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. W przypadku, jeśli  kwota dofinansowania nie wystarczy na realizację pełnego projektu, zostanie on zrealizowany do wysokości przyznanych środków. Ostateczny zakres realizacji zadania zostanie w takim przypadku skonsultowany z autorem projektu na etapie jego realizacji.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Ruch jest ważny dla zdrowia osób w każdym wieku. Darmowe zajęcia mają szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i w ten sposób popularyzować aktywność fizyczną. 
Niektórzy mieszkańcy os. Krzesławice prowadzą bierny tryb życia nie uczestnicząc w żadnej aktywności sportowej w tygodniu, w związku z tym są zagrożeni licznymi chorobami cywilizacyjnymi. Darmowe zajęcia są zachętą i motywacją do rozpoczęcia aktywności sportowej i zmiany trybu życia na aktywny. Projekt ma na celu rozwój, doskonalenie i odnowę sprawności psychofizycznej. Wpłynie pozytywnie przede wszystkim na promowanie i upowszechnianie aktywności fizycznej potrzebnej do rozwoju i zachowania zdrowia każdego człowieka. Propozycja bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjnych umożliwi mieszkańcom, osiągnąć optymalną aktywność ruchową. Zajęcia w grupach stwarzają okazje do nawiązywania relacji oraz integracji między uczestnikami. Projekt jest szczególnie skierowany do tej grupy, która nie uczestniczy w zajęciach organizowanych w ramach karnetów klubów fitness, w których trzeba liczyć się z wysokimi kosztami.

 

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt przyniesie długoterminowe korzyści poprzez promowanie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej wśród mieszkańców osiedla Krzesławice. Poprzez regularne ćwiczenia metodą Pilates, uczestnicy będą mogli poprawić swoją kondycję fizyczną, zdrowie oraz jakość życia. Darmowe zajęcia stanowią motywację dla osób prowadzących bierny tryb życia, zachęcając do zmiany nawyków na bardziej aktywne i zdrowe. Projekt ma na celu nie tylko rozwój i doskonalenie sprawności psychofizycznej, ale również integrowanie mieszkańców oraz promowanie aktywnego trybu życia jako kluczowego elementu utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia.
powrót