Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XVIII NR 56:

Zadbajmy o jakość i bezpieczeństwo boiska przy ul. Podstawie

Projekt odrzucony: Zadanie obejmuje remont istniejącej płyty boiska piłkarskiego ( wykonanie nowej nawierzchni) i wymianę ogrodzenia wokół terenu ok. 400 mb. Wskazana kwota w projekcie jest niewystarczająca dla zakresu rzeczowego przedstawionego w projekcie. Żadna inna, dostępna w BO kwota również nie będzie wystarczająca na tego typu inwestycję. Szacuje się, że przedstawione przedsięwzięcie może wynosić 5-6 mln zł. Remont płyty boiska wymaga wykonania drenażu i systemu nawadniania, wysiewu trawy lub trawy z rolki, która wymaga wzrostu, ukorzenienia, pielęgnacji. Sama rekultywacja, lifting nawierzchni poprzez dosianie trawy nadal nie rozwiąże problemu zastojów wody na boisku. Osobnym elementem jest ogólnodostępność, gdyż utrzymanie nawierzchni nie spełni kryterium ogólnodostępności. W związku z powyższym projekt otrzymuje opinię negatywną.

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XVIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

580 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, ul. Podstawie 6a

Krótki opis projektu

Boisko ma naturalną nawierzchnie trawiastą która bardzo się ściera i jest nierówna, a boisko nie nadaje się do gry po nawet bardzo małej ilości opadów, tworzą się nierówności, kałuże i błoto oraz ogrodzenie obiektu jest mocno wyeksploatowane.

Opis projektu

Zadanie obejmuje remont istniejącej płyty boiska piłkarskiego (wykonanie nowej nawierzchni), i  wymianę ogrodzenia wokół terenu ok. 400 metrów bieżących.
Osiedle Wyciąże znajduje się w dzielnicy XVIII, która stale się rozrasta i zwiększa się̨ liczba jej mieszkańców. Brakuje tu miejsc integracji społecznej. Jedynym miejscem spotkań jest boisko sportowe. Istniejące boisko na Osiedlu Wyciąże, które jest ogólnodostępne dla mieszkańców Krakowa służy zarówno klubom sportowym jak i mieszkańcom. Oprócz funkcji sportowej, pełni także funkcję integracyjną (przykładem może być odbywający się corocznie festyn z okazji Dnia Dziecka i Święta Wyciąż). Aktywność fizyczna jest ważnym i niezbędnym elementem w procesie wychowania. Zajęcia sportowe dzieci, młodzieży i dorosłych przynoszą wymierne efekty w postaci wzrostu aktywności fizycznej, społecznej, a także wzrostu poszanowania do ogólnie obowiązujących zasad prawnych i norm społecznych. Sport uczy zasad zdrowej rywalizacji, szacunku dla konkurenta, pokory, a także wiary we własne siły - to zaś jest meritum współczesnej postawy obywatelskiej. Aktywna integracja społeczna prowadzi do poprawy jakości życia mieszkańców, do współpracy międzyśrodowiskowej i międzypokoleniowej, która zwiększa szanse na rozwój solidarności społecznej, ale także podnosi poziom obywatelskości mieszkańców oraz ich zaangażowania w sprawy osiedla. Na płycie boiska podczas opadów deszczu tworzą się kałuże i stoi woda przez długi czas. Najczęściej trzeba je pompować. Dlatego remont boiska jest niezbędny i konieczny. Remont ten będzie iskrą integrującą i motywującą mieszkańców Osiedla Wyciąże. Projekt zakłada również demontaż i wymianę starego ogrodzenia oraz bram wejściowych, które jest już wysłużone, a zarazem nie spełnia walorów funkcjonalnych oraz estetycznych na nowe. 

Zadanie obejmuje: Zakres zadania obejmie wyrównanie terenu wraz z wytyczeniem wymiarów, wymianę nawierzchni boiska piłkarskiego na powierzchni wymiaru boiska  (95x65 metrów) poprzez posianie nowej nawierzchni boiska piłkarskiego lub ułożenie trawnika z rolki, wymiana bramek i siatek piłkarskich, montaż systemu nawadniania boiska pod wytyczonym boiskiem, demontaż istniejącego ogrodzenia wraz z furtkami wejściowymi i bramą wejściową , wymiana na ogrodzenie panelowe na terenie boiska ok. 400 metrów bieżących wraz z piłkochwytami w linii ogrodzenia. W ogrodzeniu planowe są również małe bramki, celem możliwości wyjścia wzdłuż z któregoś z boków.
W poniższym kosztorysie podane ceny jednostkowe są cenami orientacyjnymi i mogą ulec zmianie, jednakże całość realizacji zadania zamknie się w łącznej sumie 580.000 zł.
Boisko którego dotyczy projekt jest ogólnodostępne dla mieszkańców, a sama  realizacja zadania ma działanie wielotorowe bo jest ono zarówno infrastrukturalne jak i zielone.
Przede wszystkim zadanie poprawi funkcjonalność obiektu, ogrodzenie spowoduje skuteczne odgrodzenie terenu i uniemożliwienie przedostania się na obiekt sportowych dzikich zwierząt, oraz ograniczenie potencjalnie wyrządzonych przez nie szkód oraz zapewni bezpieczeństwo użytkowników.
Technologia oraz forma ogrodzenia, mają wpisywać się w miejsce w jakim boisko się znajduję, a więc teren zielony i uczynić go unikatowym na tle innych obiektów sportowych w Krakowie. 


 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem realizacji projektu jest wybudowanie od podstaw boiska piłkarskiego z naturalną nawierzchnią w miejscu aktualnie istniejącego i powiększenie infrastruktury sportowej w naszym mieście.
Boisko nie było remontowane od kilkudziesięciu lat przez co jego podłoże jest zapadnięte i po opadach deszczu tworzą się na min kałuże, nawierzchnia jest zużyta i miejscami dziurawa. Projekt zakłada wymianę i wyprofilowanie podłoża.
Obecny stan boiska stwarza zagrożenie dla zdrowia jego użytkowników.
Z propozycji zadania skorzystają wszyscy mieszkańcy Krakowa, zarówno dzieci, młodzież jak i seniorzy. Piłka nożna jest najpopularniejszym sportem w Polsce dlatego tak ważne jest aby mieszkańcy mieli bezpieczne miejsce do uprawiania tego sportu. Uzasadnieniem dla realizacji zadania jest głównie poprawa funkcjonalności i bezpieczeństwa obiektu. Integracja lokalnej społeczności, budowanie wzajemnych relacji sąsiedzkich, rozrywka, wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, rozwój kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców miasta Krakowa.

 

Galeria

Załączniki

powrót