Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 110:

Kraków rusza się do góry.

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

355 200,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Hala i ścianka wspinaczkowa KS Korona Kraków 1919, ul. Kalwaryjska 9-15 30-504 Kraków

Krótki opis projektu

Bezpłatne, ogólnodostępne, cykliczne zajęcia ogólnorozwojowo-wspinaczkowe dla dzieci w wieku od 4 - 18 lat. Niezależnie od wieku wspinaczka dla początkujących poprawia sprawność fizyczną, wpływa na siłę charakteru oraz wytrwałość w dążeniu do celu.

Opis projektu

Wspinaczka na ścianie to fantastyczna forma aktywności fizycznej dla dzieci i młodzieży, oferująca wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Oto kilka zalet uprawiania tego sportu:
1. Rozwój siły i wytrzymałości. Wspinaczka na ściance angażuje wiele grup mięśniowych, co prowadzi do wzrostu siły i wytrzymałości zarówno górnej, jak i dolnej części ciała.
2. Poprawa koordynacji i równowagi. Wspinaczka wymaga precyzyjnych ruchów i utrzymania równowagi, co przyczynia się do rozwoju koordynacji ruchowej oraz równowagi ciała.
3. Rozwijanie umiejętności problem-solving. Wspinaczka na ściance to nie tylko fizyczne wyzwanie, ale również umysłowe. Dzieci i młodzież muszą planować swoje ruchy, przewidywać trasy i podejmować szybkie decyzje, co rozwija umiejętności rozwiązywania problemów.
4. Zwiększenie pewności siebie. Pokonywanie kolejnych trudności na wspinaczkowej ścianie przyczynia się do wzrostu pewności siebie i poczucia własnej wartości u dzieci i młodzieży.
5. Kształtowanie zdrowego stylu życia.  Regularna aktywność fizyczna, jaką jest wspinaczka, promuje zdrowy styl życia i może zmniejszać ryzyko otyłości oraz chorób związanych z brakiem aktywności fizycznej.
6. Rozwijanie umiejętności społecznych. Wspinaczka na ściance często odbywa się w grupach lub z partnerem, co sprzyja budowaniu relacji, współpracy oraz komunikacji między uczestnikami.
7. Źródło pozytywnej rozrywki.Wspinaczka to ekscytująca forma aktywności, która może zastąpić mniej korzystne formy rozrywki, takie jak długotrwałe siedzenie przed ekranem komputera czy telewizora. Wspinaczka  to również  doskonała alternatywa  aktywności fizycznej dla osób nie  mających predyspozycji do uprawiania sportów zespołowych.
8. Uczucie spełnienia i satysfakcji. Pokonywanie kolejnych trudności na wspinaczkowej ścianie i osiąganie nowych celów przynosi dzieciom i młodzieży ogromne poczucie spełnienia i satysfakcji.
Podsumowując, wspinaczka na ściance to nie tylko świetna zabawa, ale również doskonała forma aktywności fizycznej, która przynosi wiele korzyści dla zdrowia i rozwoju dzieci i młodzieży.
Biorąc  pod  uwagę  wyżej wymienione  zalety  oraz  fakt iż nie ma ogólnodostępnych bezpłatnych zajęć dla dzieci i młodzieży ze wspinaczki  w Krakowie chcielibyśmy aby właśnie  takie  możliwości w efekcie realizacji tego zadania powstały.
W ramach realizacji zadania planuje się prowadzić zajęcia ze wspinaczki jeden raz w tygodniu dla każdej grupy wiekowej (6 kat  wiekowych (4)5-6, 7-8, 9-11, 12-13, 14-16, 16-18). Grupy będą mieszane. Jednostka treningowa będzie trwać między 45- 60 min.
Intencją zadania jest stworzenie przestrzeni do przygody ze wspinaczką nie  tylko "starszym dzieciom" ale też najmłodszym mieszkańcom. 
Zapisy na zajęcia będą prowadzone przez system internetowy. W systemie opiekunowie będą musieli wybrać konkretny termin zajęć i zaakceptować regulamin. System będzie automatycznie przypominał o zajęciach. Pod koniec każdego semestru wszystkie uczestniczące w zajęciach dzieci zostaną nagrodzone medalami.
Planuje się, że w zadaniu weźmie udział około 300 uczestników w 6 kategoriach wiekowych.
Projekt zakłada zakup ścianki wspinaczkowej wraz z materacem zintegrowanym z resztą pomieszczenia celem utworzenia płaskiej miękkiej podłogi odpowiedniej do różnego rodzaju aktywności. Sala zostanie wyposażona w klatkę umożliwiająca powieszenie elementów do treningu, gier i zabaw. Zakupiony zostanie sprzęt do organizacji zajęć ogólnorozwojowych (maty, piłki, woreczki gimnastyczne, pachołki, tyczki, drabinki, elementy toru przeszkód, skakanki, wałki, klocki, itp..). Cześć ścianek zostanie zamontowana w sposób umożliwiający zmianę kąta nachylania, umożliwi to szybkie dopasowywanie trudności do umiejętności uczestników.
Realizacja projektu jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie wspinaczką sportową w Polsce. Bazując na wieloletnim doświadczeniu i licznych sukcesach w zakresie popularyzacji wspinaczki sportowej wnioskodawca ma świadomości jak ważną rolę odgrywa profesjonalne podejście do szkolenia dzieci w obszarze którego odnotowuje się liczne deficyty.
Częścią projektu będzie pilotażowy program innowacyjnej wizji stworzenia interaktywnej ścianki wspinaczkowej dla dzieci wykorzystującej elementy grywalizacji. Do tego celu zostanie stworzona specjalna mapa/zeszyt/kajecik treningowy w którym dzieci będą zbierały kolejne sprawności/naklejki podczas zajęć.
Zajęcia będą promowane w przedszkolach i szkołach podstawowych w całym Krakowie. 
W zajęciach wezmą udział dzieci z różnych grup społecznych oraz środowiskowych. 
Zadanie będzie realizowane od stycznia do  grudnia 2025 roku z tym, że  zajęcia  odbywać się  będą od lutego do końca listopada wraz z miesiącami letnimi.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Wspinaczka jest młodą dyscypliną olimpijską ciesząca się szybko rosnąca popularnością szczególnie wśród dzieci i młodzieży.
Rok olimpijski otwiera nowe możliwości promocji tej dyscypliny sportu. Występ Aleksandry Mirosław na Igrzyskach Olimpijskich i jej wysokie szanse medalowe są ogromnym potencjałem na promocję wspinaczki sportowej w Krakowie, również jako wiodącego ośrodka wspinaczkowego w Polsce.
Powodem  uzasadniającym potrzebę  realizacji zadania jest fakt, że nie ma w naszym mieście bezpłatnych zajęć o takim charakterze. 
Popularyzacja wspinaczki, jako atrakcyjnej formy aktywnego wypoczynku oraz propagowanie kultury fizycznej i zdrowego stylu życia daje nowe, ciekawe  formy rozwoju dla  młodego człowieka, a  biorąc  pod  uwagę fakt że w 80% oferta sportowa miasta to zajęcia  sportów zespołowych projekt ten daje szansę na aktywność fizyczną tym wszystkim którzy nie odnajdują się w drużynówkach. Bardzo ważnym elementem uzasadniającym zasadność realizacji zadania jest fakt iż zadanie to otwierania nowe horyzonty do wykorzystywania potencjału jakim dysponuje Kraków ze względu na bliskość i łatwość dostępu do skał i gór.
Każda forma aktywności  fizycznej przeciwdziała zachowaniom patologicznym oraz jest przestrzenią do stworzenia warunków do zaszczepiania walorów zdrowego trybu życia w młodym wieku.  Uczestnictwo w  zajęciach sportowych od najwcześniejszych lat to zawsze  najlepsza forma  propagowania relacji międzyludzkich opartych na wartościach sportowych i prozdrowotnym trybie życia.
Dzięki środkom pozyskanym z budżetu obywatelskiego powstanie niezbędne zaplecze do prowadzenia zajęć wspinaczkowych dla dzieci oraz wielu młodych mieszkańców Krakowa będzie miało okazję spróbować swoich sił ze wspinaczką. Tylko dzieci mogą stać się w niedalekiej przyszłości bazą do rozwoju wspinaczki sportowej w Krakowie.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup systemu do zapisów Zakup systemu i oprogramowania do zapisu na zajęcia 5 000,00 PLN
Budowa ścianek wspinaczkowych Realizacja i przygotwanie w zakresie zbudowania ścianek wspinaczkowych 90 000,00 PLN
Zakup i montaż materacy Wyposażenie sali w materace tak aby powstała jedna płaska, bezpieczna przestrzeń. 67 000,00 PLN
Zakup sprzętu do realizacji zadania. Wyposażenie sali w przyrządy do ćwiczeń takich jak maty, piłki, woreczki gimnastyczne, pachołki, tyczki, drabinki, elementy toru przeszkód, skakanki, wałki, klocki,gumy i inne, itp 30 000,00 PLN
Wynagordzenie instruktorów Opłącenie instruktorow do realizacji zadania przez okres 10 miesięcy dla 6 grup wiekowych 4 x w miesiącu. 48 000,00 PLN
Wynajem hali do zajęć. 240 jt w zadaniu ( 6 grup, średnio 4 zajęcia w miesiącu przez okres 10 miesięcy) 43 200,00 PLN
Promocja zadania Promocja zadania: grafiki promujące, przygotwanie informacji, postow, edycja mediów społecznościowych przez okres 10 miesięcy. 10 000,00 PLN
Koordynacja zadania Prace związane z koordynacją zadania - 2 osoby 20 000,00 PLN
Prace admistracyjno księgowe Prace związane z administracją i sprawami księgowo kadrowymi. 20 000,00 PLN
Projekt i wykonanie mapy i naklejek - Grywalizacja Grywalizacja plus projekt nagród i folderu informacyjnego. 10 000,00 PLN
Zakup medali i dyplomów dla uczestników zadania Zakup, zamówienie medali, dyplomów 12 000,00 PLN
355 200,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Rozpoczęcie realizacji zadania Powołanie zespołu do realizacji zadania. Zawarcie umów z osobami pracującymi przy zadaniu 1.01- 31.12.2025
Zakup i zamówienie rzeczy do realizajcji zadania Zakup i zamówienie rzeczy do realizajcji zadania - wskazanych w kosztorysie zadania 1.01-31.12.2025
Podpisanie umów związanych za realizajcją zadania Podpisanie umów mających wpływ na realizację zadania. 1.01-31.12.2025
Prace przygotowujące zakres techniczny do realizajci zadania Budowa ścianki, przygotwanie aplikacji i inne niezbędne czyności do rozpoczęcia zajęc. 1.01- 31.01.2025
Realizacja zajeć Realizcja zajęć wg harmonogramow dla kazdej z grup wiekowych. 1.02-30.11.2025
Prace raportująco podsumowujące. Przygotowanie materiałów idokumentacji do podsumowania i sprawozdawczości związanej z zadaniem 1-31.12.2025
powrót