Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 84:

MPK daje przykład - rowery do obsługi autobusów

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

115 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Całe miasto

Krótki opis projektu

Celem jest wymiana części taboru technicznego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji na rowery e-rowery i e-rowery cargo oraz promocja i popularyzacja komunikacji rowerowej, poprzez dawanie przykładu praktycznego zastosowania tego typu rozwiązań.

Opis projektu

Projekt polegać ma na zakupie zestawu rowerów, rowerów elektrycznych i elektrycznych rowerów cargo dla miejskiej spółki MPK S.A. które to rowery miałby by zastąpić część pojazdów samochodowych do zadań przewozu pracowników i materiałów, które nie wymagają przewozu samochodem.
MPK posiada flotę lekkich pojazdów dostawczych, “pogotowia technicznego” do przewozu narzędzi i części zamiennych do naprawy pojazdów w terenie oraz flotę radiowozów, na bazie samochodów osobowych.
Część zadań realizowanych przez pogotowie techniczne może być z powodzeniem realizowane przy udziale rowerów cargo. Rower taki, z powodzeniem zmieścić może na przykład kompletne koło zamienne do autobusu, podnośnik, klucz do śrub oraz inne narzędzia. Ładowność takiego roweru może wynosić 100kg i więcej. Dzięki elektrycznemu wspomaganiu jazda z ładunkiem nie wymaga nadmiernego wysiłku. W razie potrzeby drugi serwisant może drugim zwykłym rowerem lub rowerem elektrycznym a w przypadku potrzeby przewiezienia większej ilości narzędzi lub części, może jechać drugim rowerem cargo. Dodatkowo, nie trzeba każdorazowo przewozić całego wyposażenia. Wyposażenie byłoby zgromadzone w bazie a każdorazowo na wyjazd zabierane były by jedynie części i narzędzia potrzebne do konkretnej akcji.
Podobnie w przypadku radiowozów inspektorów ruchu. W przypadku cześci zadań, nie potrzeba dojazdu samochodem, rower, lub rower elektryczny może skutecznie zastąpić samochód.
Projekt zakłada zakup 3 elektrycznych rowerów cargo typu Long-john (z przestrzenią ładunkową z przodu), dwóch elektrycznych rowerów cargo typu Long-tail (z przedłużonym bagażnikiem z tyłu) z zestawem sakw bagażowych, jednego roweru elektrycznego oraz dwóch zwykłych rowerów miejskich.
Jako że nie ma złej pogody na rower, jedynie złe ubranie, projekt zakłada również zakup 8 zestawów odzieży na deszcz i 8 zestawów rowerowej odzieży zimowej, oraz 8 kasków rowerowych.
Zakupy miałyby być przeprowadzone na zasadzie konkursu ofert, lub przetargu.
Ze względu na duże zamówienie, istnieje szansa uzyskania atrakcyjnej oferty.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Wraz z postępem cywilizacyjnym, rozwojem e-mobilności i  mikro mobilności, ważnym jest, aby miejskie spółki zaczęły same dawać przykład i dołożyły działań w celu popularyzacji tego typu rozwiązań.
Dodatkowo częściowe przejście na rowery pozwoli zwiększyć sprawność działania w MPK, obniży koszty operacyjne, wpłynie pozytywnie na zdrowie i kondycję pracowników, pozwoli zastąpić część pracowników osobami o niższych kwalifikacjach (bez prawa jazdy), pozwoli zwolnić miejsce zajmowane dotąd przez parkujące samochody. Na koniec powinno zachęcić to przedsiębiorstwo, do wymiany kolejnych pojazdów na rowery.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
3x Rower elektryczny cargo long-john Elektryczny rower cargo typu long-john (z przestrzenią ładunkową z przodu) 3 sztuki 60 000,00 PLN
2x Rower elektryczny cargo long-john Elektryczny rower cargo typu long-tail (z przestrzenią ładunkową z tyłu) 2 sztuki 40 000,00 PLN
1x Elektryczny rower miejski Elektryczny rower miejski 5 000,00 PLN
2x Rower miejski rower miejski z bagażnikiem i sakwami 2 sztuki 5 000,00 PLN
8x Kask rowerowy Atestowany kask rowerowy x8 1 600,00 PLN
8x odzież zimowa Odzież zimowa na rower (kurtka + spodnie) x8 2 800,00 PLN
8x odzież na deszcz Odzież na deszcz (spodnie + peleryna) x8 600,00 PLN
115 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wprowadzenie rowerów do eksploatacji Zakup rowerów, wprowadzenie na stan MPK, zastąpienie pojazdów samochodowych 01.02.2025

Załączniki

powrót