Pochylnie do Awiteksu i Stylowej
Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XVIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.
Lokalizacja
Główna lokalizacja: Nowa Huta, aleja Róż os. Centrum B 3 i os. Centrum C3. Inwestycja obejmuje teren w układzie urbanistycznym Nowej Huty, który jest wpisany do rejestru zabytków pod nr A-1132 decyzją z 30.12.2004 r.
Krótki opis projektu
Projekt zakłada poszerzenie najazdów/pochylni od strony północnej i południowej na całej szerokości podestów.
Opis projektu
Projekt zakłada poszerzenie najazdów/pochylni od strony północnej i południowej na całej szerokości „podestów” w przestrzeni przed kawiarnią i sklepem Awiteks os. Centrum B3 i przed Restauracją "Stylowa" os. Centrum C3. Pozostały uskok równoległy do fasady budynku zabezpieczony zostanie donicami z nasadzeniami. Projekt nie obejmuje przebudowy stopni znajdujących się bezpośrednio przy wejściach do lokali użytkowych, służących do „obsługi’ budynku.
7 lipca 2023 r. otwarta ukończone zostało rozbetonowanie alei Róż w ramach zwycięskiego projektu w Budżecie Obywatelskim miasta Krakowa z 2019 r. W zaproponowanych przez stronę społeczną zmianach uwzględniono pochylnie przy blokach os. Centrum B3 i os. Centrum C3 od strony południowej i północnej. W trakcie użytkowania okazało się, że są one niefunkcjonalne, tzn. osoby na wózkach nie mogą z nich skorzystać, są zbyt wąskie i źle usytuowane względem stopni bezpośrednio przy budynkach. A z drugiej strony stanowią element potykania się pieszych.
UZASADNIENIE PROJEKTU
Propozycja zadania wpisuje się w Standardy Dostępności dla Gminy Miejskiej Kraków, które zostały przyjęte Zarządzeniem Prezydenta Miasta Krakowa nr 1163 z dnia 28.04.2023 r. Dokument jest zbiorem wytycznych ujednolicających rozwiązania techniczne i przestrzenne opracowane z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, osobach starszych i opiekunach z dziećmi w wózkach. Każda przestrzeń oraz obiekt użyteczności publicznej powinny umożliwiać różnym grupom społecznym maksymalnie samodzielne i pełne użytkowanie. Kraków każdego roku staje się coraz bardziej dostępny i otwarty dla mieszkańców ze szczególnymi potrzebami. Nowe standardy pozwalają na ujednolicenie działań różnych podmiotów, które partycypują w kształtowaniu przestrzeni miasta, na przykład w zakresie między innymi dróg, chodników, parków, instytucji kultury czy nowych inwestycji. Założeniem Standardów Dostępności dla Gminy Miejskiej Kraków jest wskazanie rozwiązań zmierzających do poprawy funkcjonowania osób ze specjalnymi potrzebami. Standardy dostępności, jako zbiór wytycznych technicznych i przestrzennych, zostały opracowane zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.
Jednymi z inicjatorów powstania dokumentu byli radna Alicja Szczepańska i radny Artur Buszek.
Odnosząc się do obowiązujących przepisów, wskazują najbardziej preferowane rozwiązania mające osobom z niepełnosprawnościami, starszym mieszkańcom i turystom czy opiekunom z dziećmi w wózkach ułatwić funkcjonowanie w przestrzeni Krakowa. Kraków należy do tych miast metropolitalnych, gdzie odsetek mieszkańców z niepełnosprawnościami i osób w wieku senioralnym jest największy. Bierzemy to pod uwagę w realizowaniu różnych działań i kształtowaniu polityk miasta, także tych związanych z inwestycjami. Nie działamy w próżni – jest cały szereg aktów prawnych dotyczących kwestii dostępności, ale często mają one rozproszony charakter, czasem znajdziemy w nich sprzeczności. Dlatego chcieliśmy stworzyć nasz wewnętrzny akt, który odnosząc się do obowiązujących przepisów wskaże, co konkretnie należy zrobić, aby trafnie odpowiedzieć na określone potrzeby wynikające z charakteru różnych niepełnosprawności – tłumaczy Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami.
Przyjęcie standardów oraz wdrożenie ich do procedur planowania i realizacji inwestycji przez poszczególne wydziały i jednostki miasta pozwoli zwiększać dostępność przestrzeni publicznej oraz obiektów budowlanych dla osób ze szczególnymi potrzebami. W dokumencie znalazły się wytyczne ujednolicające rozwiązania techniczne i przestrzenne. Dotyczą one ciągów pieszych, przystanków komunikacji miejskiej, terenów rekreacyjnych, placów zabaw oraz budynków i ich najbliższego otoczenia.
Wprowadzenie tych rozwiązań stworzy warunki do samodzielnego i niezależnego funkcjonowania osób ze specjalnymi potrzebami, pozwoli zwiększyć aktywność osób z niepełnosprawnościami, ułatwi integrację wszystkich mieszkańców, wpłynie na podniesienie jakości życia. Dokument można znaleźć tutaj.
Wsparcie zespołu doradczo-konsultacyjnego
Równocześnie został powołany Zespół Doradczo-Konsultacyjny ds. Dostępności Architektonicznej Przestrzeni Publicznej oraz Obiektów Budowlanych dla Osób Ze Szczególnymi Potrzebami na czele z Bogdanem Dąsalem, pełnomocnikiem prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami i koordynatorem ds. dostępności.
Członkami zespołu, poza reprezentantami miasta, są przedstawiciele instytucji i fundacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz integracji. Do ich zadań należy rozpatrywanie i wydawanie opinii dotyczących zastosowanych w przestrzeni publicznej lub obiektach budowlanych rozwiązań alternatywnych zapewniających dostępność architektoniczną dla osób ze szczególnymi potrzebami. Zespół będzie też merytorycznie wspierał wydziały i jednostki miasta w działaniach z tego zakresu.
− Kiedyś budowano drogi pod dorożki, dziś duży samochód zajmuje całą szerokość jezdni, mamy inne potrzeby. Trudno jest dostosować pewne rzeczy do dzisiejszych czasów. Właśnie dlatego zespół zaangażowany w działania związane z wdrożeniem standardów ma proporcje 3:1 – trzech przedstawicieli urzędu miasta i dziewięć osób reprezentujący organizacje pozarządowe zajmujące się różnymi niepełnosprawnościami − podkreśla Paweł Wójtowicz, przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych
Dostępność i integracja
Kraków realizuje szereg działań mających na celu zwiększanie i promowanie rozwiązań z zakresu dostępności oraz integracji – informacje o tych przedsięwzięciach można śledzić na stronie Kraków bez Barier.
https://www.krakow.pl/aktualnosci/271412,202,komunikat,miasto_wdraza_standardy_dostepnosci_dla_osob_z_niepelnosprawnosciami.html?fbclid=I-wAR0wv1meDCB8gPRcLzfUukjidx2Vq77uY9wOrmO9wKbGEmZ8yPBRfL-1Hic
Nazwa | Opis | Koszt |
---|---|---|
Projekt | Opracowanie dokumentacji projektowej na poszerzenie pochylni i posadowienie donic wraz z wymaganymi uzgodnieniami/pozwoleniami | 30 000,00 PLN |
Roboty budowlane | Realizacja zadania w terenie | 100 000,00 PLN |
130 000,00 PLN |
Nazwa | Opis | Data |
---|---|---|
Projekt | Opracowanie dokumentacji projektowej na poszerzenie pochylni i posadowienie donic wraz z wymaganymi uzgodnieniami i pozwoleniami | 2025 |
Roboty budowlane | Realizacja zadania w terenie | 2026 |