Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica I NR 31:

Esperanto – Zielony skwer Kazimierza – Skwer na styku kultur

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica I Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

618 467,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: ul. Wąska / ul. Józefa (działki S-15, 103, 113)

Krótki opis projektu

Ideą projektu jest rearanżacja zaniedbanej przestrzeni śródmiejskiej zlokalizowanej w ścisłym centrum Krakowskiego Kazimierza. Zamierzenie realizacyjne ma prowadzić do współtworzenia przestrzeni przez wszystkich zainteresowanych, przestrzeni dostępnej, dedykowanej i wykorzystywanej przez mieszkańców, uwzględniając zarówno aspekt historyczny miejsca jak również aspekt kulturotwórczy.

Opis projektu

Ideą projektu jest re-aranżacja obecnego zaniedbanego parkingu na zielony śródmiejski skwer, z przewodnim motywem ponadkulturowości, głównego dziedzictwa Kazimierza – części dzielnicy I, dający możliwość wytchnienia na co dzień, a w swoim zamierzeniu starający się łączyć społeczność, zarówno
mieszkańców jak i wszystkich odwiedzających to miejsce.

Projekt obejmujący swoim zakresem nasadzenia drzew, montaż elementów małej architektury, stworzenie przestrzeni dla małych form artystycznych, wprowadzenie wody w tą przestrzeń, montaż lekkiej formy oświetlenia oraz likwidacja części miejsc parkingowych, wykorzystywanych głównie przez pojazdy nieuprawnione do wjazdu w Strefę Ograniczonego Ruchu.


Rewitalizacja placu przy ul. Józefa jest również zgodna z Gminnym Programem rewitalizacji Miasta Krakowa z 2024 r.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Plac przy ul. Józefa - pełniący na dzień dzisiejszy rolę ogólnodostępnego parkingu, wg opisu Google Maps – parkingu miejskiego koniecznie potrzebuje oddechu, dokładnie tego samego czego pragną mieszkańcy dzielnicy I – chwili spokoju, wytchnienia, odpoczynku. Miejsca refleksji na styku kultur, języków i religii. Propozycja rewitalizacji placu ma przede wszystkim na celu integrację lokalnej społeczności - mieszkańców Dzielnicy I, zarówno seniorów jak i młodzież, a także uczniów sąsiadującej szkoły. W związku z sąsiadującym z tym miejscem VI Liceum Ogólnokształcącym – liceum o profilu językowym, realizacji projektu przyświeca również idea, aby ambasadorem tego miejsca został Ludwik Zamenhof, a w zasadzie język, który został przez niego stworzony – język ESPERANTO i zasadnicza kwestia, która wpłynęła na jego powstanie – uniwersalizm, zamierzenie łączące kultury, rasy, religie, a przede wszystkim ludzi.


Idea Zielonego Skweru ESPERANTO zlokalizowanego w sercu Kazimierza to reakcja na potrzeby zarówno mieszkańców jak i turystów, dzieci, dorosłych i emerytów, wszystkich osób które korzystając z uroków miasta - spacerując, pracując, bawiąc się z dziećmi, poszukują miejsc do odpoczynku z dala od ruchliwych ulic czy zatłoczonych wybrukowanych placów. Miejsc, w postaci parków kieszonkowych, brakuje, a dostępne wyasfaltowane place, które bardzo często poprzez duży ruch turystyczny, zaparkowane samochody, brak odpowiedniej infrastruktury (ławeczki, podesty) oraz brak nasadzeń w postaci drzew nie spełniają swoich funkcji. W miejscach tych nie można się zatrzymać i odpocząć, można je tylko ominąć szybkim krokiem - szczególnie doskwiera to w ciepłe i upalne dni, gdy chęć odpoczynku z powodu braku infrastruktury / małej architektury prowadzi każdego z nas do domu lub w oddalone miejsca w innych częściach miasta. Cienie drzew, roślinność i woda spowodują chęć i radość spędzania czasu na zewnątrz, chęć złapania oddechu jednocześnie w zielonym jak i staromiejskim mikroklimacie. Realizacja projektu mogłaby również spowodować podobne inicjatywy w innych częściach Starego Miasta, Podgórza oraz pozostałych dzielnicach, wszędzie tam, gdzie brakuje miejsc do odpoczynku pomiędzy miejskimi murami i gdzie występuje potrzeba współdziałania w sprawach lokalnych.

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada rearanżację parkingu przy ul. Józefa na zielony skwer. Realizacja zadania przyczyni się do zwiększenia terenów zielonych i powierzchni biologicznie czynnych w ścisłym centrum miasta. Nowy teren rekreacyjny poprawi jakość przestrzeni publicznej na terenie Dzielnicy I.
powrót