Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 185:

CENTRUM AKTYWNOŚCI i DZIEDZICTWA SPORTOWEGO - CRACOVIA

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

974 160,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, Polska – Stadion Klubu Sportowego CRACOVIA, ul. Kałuży 1 w Krakowie

Krótki opis projektu

Utworzenie w ramach istniejącej infrastruktury centrum aktywności i dziedzictwa sportowego Cracovia, które to będzie w sobie integrować wiele aktywności związanych nie tylko ze społecznością sympatyków klubu, ale także całego miasta Krakowa.

Opis projektu

Naszym celem jest kontynuacja promocji sportu i aktywności fizycznej jako stałego elementu życia mieszkańców, nie tylko w kontekście wydarzeń okolicznościowych, ale również poprzez stałe zaangażowanie w codzienne aktywności. Kraków cieszy się długą tradycją sportową, a Cracovia odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu kultury sportowej w tym regionie. Dążymy do wykorzystania bogatego dorobku klubu w promocji wartości sportowych oraz stworzenia miejsca, gdzie społeczność może aktywnie uczestniczyć w różnorodnych formach aktywności fizycznej, edukacji sportowej oraz pielęgnowaniu dziedzictwa sportowego. Naszym celem jest zapewnienie dostępu do Centrum dla wszystkich, niezależnie od wieku czy umiejętności fizycznych, aby mogli korzystać z różnorodnych ofert i inspiracji wynikających z historii i osiągnięć klubu, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju lokalnej społeczności Krakowa.

Centrum będzie pełniło rolę promowania i aktywizacji społeczności poprzez inspirujące i edukacyjne przykłady własnych osiągnięć, zachęcając do udziału w zorganizowanych aktywnościach fizycznych. Poprzez udostępnienie infrastruktury oraz stworzenie przestrzeni na wydarzenia i spotkania. Centrum będzie integralną częścią życia sportowego, uzupełniając pomiędzy imprezami sportowymi. Projekt zakłada także powiązanie działań Centrum z promocją kultury fizycznej i sportu poprzez budowanie świadomości marki, jej znaczenia w długoterminowej perspektywie oraz roli w rozwoju tradycji sportowych nie tylko w Krakowie, ale również na skalę krajową i międzynarodową.

Centrum zostanie podzielone na cztery główne strefy, które będą mogły być realizowane etapowo.
Pierwszą z nich będzie Sala Dziedzictwa, która będzie stanowiła wstępne zaproszenie i prezentację różnych dyscyplin sportowych poprzez eksponaty i artefakty z nimi związane. Ta sala będzie ukazywała dziedzictwo sportowe w kontekście historii całego miasta i lokalnego ruchu sportowego w Krakowie. Jej celem będzie wprowadzenie gości w świat sportu oraz pokazanie, jak pasja do sportu i współzawodnictwo prowadzą do osiągnięć i integrowania lokalnej społeczności wokół sukcesów sportowych. Sekcje w tej sali będą ułożone chronologicznie, prezentując historię sportu w sposób przemyślany i logiczny.
Dodatkowo, sala będzie zawierała stanowiska, które ilustrują znaczenie sportu w życiu człowieka, wykorzystując przykłady najważniejszych postaci związanych z Krakowem lub osobistości, dla których Kraków był istotnym miejscem. Te osobowości historyczne nie tylko osiągnęły sukcesy w sporcie, ale również zmieniły świat i rzeczywistość poprzez swoje osiągnięcia poza sferą sportową. To podejście pozwoli na wyeksponowanie edukacyjnego i stymulującego charakteru Centrum, który zawsze stanowi kluczowy element dziedzictwa, inspirując odwiedzających do refleksji nad znaczeniem sportu w życiu oraz jego wpływem na rozwój osobisty i społeczny.
Następną strefą będzie Strefa Wartości Sportowych, której celem będzie przekazanie istoty sportu i kultury fizycznej, niezależnie od tego, czy jest to ruch społeczny, sport amatorski czy zawodowy. Ta strefa będzie skupiona na wyrażaniu najważniejszych wartości związanych ze sportem oraz zwróceniu uwagi na istotną rolę wsparcia sympatyków i kibiców w motywowaniu do osiągania coraz lepszych wyników. W tej części Centrum będziemy prezentować emocje towarzyszące wielu wydarzeniom sportowym, zarówno w chwilach sukcesu, jak i porażki, aby ukazać pełen zakres doświadczeń emocjonalnych związanych ze sportem.
Kolejną strefą będzie miejsce spotkań społeczności, gdzie jako wspólnota będziemy mieli okazję zajrzeć za kulisy wielkich wydarzeń sportowych. Ta część Centrum będzie zapewniała możliwość zbliżenia się do procesu organizacyjnego i emocjonalnego zaangażowania, które towarzyszy najważniejszym sportowym wydarzeniom.
Dodatkowo, istniejąca sala konferencyjna, zwykle używana do wywiadów, konferencji prasowych i relacji z głównych imprez sportowych, zostanie przekształcona w miejsce warsztatowe. Będzie to miejsce, gdzie będziemy mogli pogłębiać naszą wiedzę, organizować prezentacje, wydarzenia i prowadzić warsztaty dla różnych grup społecznych. Sala ta będzie także dostępna dla organizowania eventów związanych z aktywnością fizyczną spoza głównego nurty działalności klubu. Dzięki elastycznej aranżacji i wyposażeniu, zarówno najmłodsi, jak i najstarsi goście Centrum będą mogli aktywnie uczestniczyć w działaniach.
Integralną częścią Sali konferencyjnej będzie przylegająca sala gier i zabaw sportowych oraz współzawodnictwa. To tutaj będziemy mogli doświadczyć zdrowej rywalizacji, nauczyć się jej zasad praktycznie, po wcześniejszym zapoznaniu się z teorią i praktyką w innych częściach obiektu. Nowoczesne i interaktywne formy tej strefy, otoczone trofeami i przykładami sukcesów z historii klubu i krakowskiego sportu, będą idealnym otoczeniem do wykorzystania wiedzy zdobytej z poprzednich stref.
Dodatkowo, w tej strefie będzie również przewidziane miejsce na zaplecze cateringowe oraz możliwość zastosowania rozwiązań multimedialnych w szerszym zakresie.
Ważne jest również, że przestrzeń ta będzie dostosowana dla osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej sprawności, a wszystkie pomieszczenia do adaptacji znajdują się na parterze z bezpośrednim dostępem z zewnątrz. Planowana aranżacja oraz rozwiązania spełnią dyrektywy dostępności obiektów, co przyczyni się do większej integracji społecznej i dostępności dla osób z różnymi ograniczeniami.
Dodatkowo, ciągi komunikacyjne i korytarze będą tematycznie zaaranżowane, aby harmonijnie łączyć się z tematyką poszczególnych stref i tworzyć spójną całość z pozostałymi częściami obiektu.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Cel i potrzeba:
Nadrzędnym celem projektu jest stymulacja i aktywizacja lokalnej społeczności poprzez integrację, edukację sportową i prezentację dziedzictwa sportowego. Chcemy zachować, utrwalić i promować wartości rywalizacji sportowej oraz kultury fizycznej, jednocześnie edukując społeczność w zakresie historii i kultury sportowej. Naszym celem jest również usuwanie barier i wykluczenia społecznego poprzez wykorzystanie istniejących elementów infrastruktury w celu obniżenia oddziaływania środowiskowego.
Wpływ realizacji projektu:
Realizacja projektu przyczyni się do budowania relacji i zachowań społecznych, zwiększenia świadomości osiągnięć sportowych i dziedzictwa historycznego oraz kulturowego. Poprzez edukację sportową, projekt ma na celu budowanie wiedzy i świadomości aktywności fizycznej w każdej grupie wiekowej, a także tworzenie więzi społecznych poprzez wspólne wartości współzawodnictwa. Eliminacja wykluczenia ze względu na niepełnosprawności oraz szersza promocja kultury fizycznej będą również istotnymi efektami realizacji projektu.
Ważne jest również, że w ramach projektu będziemy korzystać z materiałów ekologicznych (biodegradowalnych), które pochodzą przynajmniej w 10% z recyklingu, oraz stosować rozwiązania energooszczędne, co przyczyni się do redukcji negatywnego wpływu na środowisko.

Atrakcyjność projektu:
Brak podobnego miejsca w Krakowie o tak szerokim zakresie oddziaływania i tematyce sprawi, że Centrum stanie się ważnym, potrzebnym i interesującym punktem na mapie nie tylko dla mieszkańców miasta, ale również dla wszystkich odwiedzających Kraków, którzy mają zainteresowanie promowaniem aktywności fizycznej i rywalizacji sportowej. Będzie to miejsce, które nie tylko obsłuży wybraną grupę ludzi, ale będzie dostępne dla całej społeczności i wszystkich osób zainteresowanych. Stanowić będzie także ważny punkt podczas różnorodnych wydarzeń odbywających się w obiekcie lub w jego pobliżu na krakowskich Błoniach, które są popularnym terenem aktywności fizycznych na świeżym powietrzu dla mieszkańców Krakowa.

Długoterminowe skutki projektu obejmują aspekty prospołeczne, integracyjne, aktywizacyjne oraz pośredni wpływ na zdrowie, a także trwałość, możliwości ciągłego rozwoju i rozbudowy, tematykę, wydarzenia i zajęcia edukacyjne, sportowe i społeczne, zasięg oddziaływania oraz relatywnie niskie roczne koszty utrzymania obiektu.
Kontekst prospołeczny i integracyjny projektu polega na tworzeniu miejsca, które będzie służyć jako punkt spotkań dla społeczności, integrując różne grupy społeczne i umożliwiając udział osób z różnymi niepełnosprawnościami. Aktywizacja społeczna będzie promowana poprzez organizację wydarzeń, zajęć i aktywności, które angażują osoby w różnym wieku i zainteresowaniach, co przyczyni się do poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego społeczności.
Projekt zapewni trwałość poprzez ciągły rozwój i rozbudowę, dostosowując ofertę do potrzeb społeczności oraz promując różnorodność tematyczną, edukacyjną i sportową. Dzięki temu Centrum będzie atrakcyjne dla osób w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach, co przyczyni się do długotrwałego oddziaływania na społeczność.
Skala oddziaływania projektu obejmie nie tylko Kraków, ale także cały kraj i nawet Europę, co przyczyni się do promocji kultury fizycznej i sportu na szerszą skalę oraz wzmacniania integracji społecznej na różnych poziomach.
Relatywnie niskie roczne koszty utrzymania obiektu będą możliwe dzięki efektywnemu wykorzystaniu istniejącej infrastruktury oraz minimalnym nakładom na adaptację pomieszczeń na cele Centrum. Dzięki założonemu sponsoringowi możliwe jest nawet pokrycie tych kosztów bez dodatkowych nakładów ze strony budżetu projektu.

 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt wykonawczy Projekty zabudów naściennych, projekty gablot, infografiki, sprzęt multimedialny itp.. (kwota brutto) 24 600,00 PLN
Wykonanie prac elektrycznych Doprowadzenie niezbędnej infrastruktury elektrycznej wymaganej projektem wykonawczym (kwota brutto) 18 450,00 PLN
Wykonanie prac budowalnych Dostosowanie do elementów wyposażenia (kwota brutto) 24 600,00 PLN
Strefa 1 - Strefa wejściowa - wykonanie zabudów - dostosowanie istniejących i wykonanie nowych gablot - wykonanie, zakup i dostawa wyposażenia (kwota brutto) 172 200,00 PLN
Strefa 2 - Strefa mieszana - wykonanie zabudów - wykonanie nowych gablot - wykonanie, zakup i dostawa wyposażenia (kwota brutto) 282 900,00 PLN
Strefa 3 - Sala konferencyjna - wykonanie zabudów - wykonanie nowych gablot - wykonanie, zakup i dostawa wyposażenia (kwota brutto) 98 400,00 PLN
Strefa 4 - Pomieszczenie prasowe - wykonanie zabudów - wykonanie nowych gablot - wykonanie, zakup i dostawa wyposażenia - dostawa i montaż urządzeń multimedialnych (kwota brutto) 147 600,00 PLN
Korytarz - wykonanie aranżacji ścian (kwota brutto) 27 060,00 PLN
Dostawa i montaż oznakowania dla niepełnosprawnych tablice tyflograficzne, podpisy Braila itp. (kwota brutto) 36 900,00 PLN
Etalaże do eksponatów (kwota brutto) 18 450,00 PLN
Opracowanie treści edukacyjnych (kwota brutto) 24 600,00 PLN
Wykonanie treści multimedialnych Aplikacje interaktywne, filmy i wizualizacje (kwota brutto) 12 300,00 PLN
Wykonanie treści graficznych Wydruki, nadruki oraz infografiki, plansze (kwota brutto) 61 500,00 PLN
Koszty uruchomienia obiektu Początkowy rozruch (kwota brutto) 24 600,00 PLN
974 160,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Opracowanie scenariusza centrum i zasad jego funkcjonowania wraz z opisem przystosowania pomieszczeń Pozwolenia, przebudowa, remont 2025
Szczegółowa koncepcja aranżacji i wyposażenia wnętrz Infrastruktura 2025
Projekt wykonawczy Infrastruktura 2025
Adaptacja wnętrz Przygotowanie pomieszczeń 2025
Zakup wyposażenia Wykonanie zabudów, dostawa mebli, gablot, wyposażenia ruchomego 2025
Zakup urządzeń Zakup wyposażenia multimedialnego, interaktywnego, wykonanie elementów dostosowania dla osób niepełnosprawnych 2025
Aranżacja pomieszczeń Przygotowanie eksponatów i zabudów, wydrukowanie i wyprodukowanie treści 2025
Uruchomienie CADS CRACOVIA Kraków Start 2025

Galeria

powrót