Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 117:

WIĘKSZY PARK ZABŁOCIE I NOWY PLAC ZABAW

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

790 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: ul. Zabłocie/Bulwar Lotników Alianckich, działki nr 202/22 i 21 obr. 14 Podgórze

Krótki opis projektu

Celem projektu jest powiększenie parku "Stacja Wisła" przy ulicy Zabłocie i realizacja w nim placu zabaw. Zwiększenie terenów rekreacyjnych to jedna z największych potrzeb prężnie rozwijającego się Zabłocia.

Opis projektu

Projekt zakłada powiększenie istniejącego już parku Stacja Wisła, znajdującego się przy skrzyżowaniu ulic Przemysłowa i Zabłocie. Brakuje tutaj placu zabaw z prawdziwego zdarzenia, na którym mogłyby bawić się dzieci, a dorośli odpocząć, mając na oku swoje pociechy. W 2021 roku na zlecenie Zarządu Zieleni Miejskiej powstała dokumentacja projektowa zagospodarowania części parku, leżącego obecnie odłogiem. Dla projektu przeprowadzono już szerokie konsultacje społeczne w drugiej połowie 2021 roku. Uwzględniono wiele uwag mieszkańców i dostosowano projekt zgodnie z sugestiami. Realizacja robót budowlanych na podstawie opracowanej dokumentacji planowana była na rok 2022 jednak ze względu na brak środków finansowych w budżecie miasta została zawieszona. Park byłby powiększony o graniczące działki, obecnie to nieużytek, porośnięty dziką zielenią i wyłożony miejscowo płytami betonowymi oraz dziki parking.

 
W ramach projektu planowany jest plac zabaw w naturalnej, ciekawej formie, oparty na drewnianych konstrukcjach w stonowanej kolorystyce. Na terenie placu zabaw przewidziano też niewielką część dla dorosłych - strefa do kalisteniki (streetworkout). Projekt zakłada także powiększenie parku o nowe ścieżki, oświetlenie, ławki, kosze na śmieci, stół piknikowy, stojaki na rowery i inne elementy małej architektury, a także nową, atrakcyjną roślinność, drzewa, krzewy i trawy ozdobne. Wyższe partie zieleni zostały tak rozmieszczone, aby odgrodzić plac zabaw od drogi.
 
Projekt zgłaszamy zarówno w sekcji ogólnomiejskiej jak i dzielnicowej. Zachęcamy do głosowania na oba zadania, aby zwiększyć budżet projektu! Pozwoli to na zablokowanie znaczącej części niezbędnych środków oraz zmobilizuje urząd do szybszego działania (wygrane projekty BO muszą zostać zrealizowane w przeciągu 1-2 lat).

UZASADNIENIE PROJEKTU

Od około dekady obserwujemy dynamiczny rozwój Zabłocia. W parze z ogromnym przyrostem ludności nie idą niestety nowe usługi publiczne. Powiększenie Parku Stacja-Wisła jest obecnie najłatwiej i najszybciej dostępną możliwością polepszenia bytu mieszkańców tego obszaru. W najbliższej okolicy mocno brakuje miejsc zabaw dla dzieci oraz terenów rekreacyjnych dla dorosłych. Najbliższe w pełni rozbudowane i wyposażone publiczne place zabaw dla dzieci znajdują się przy galerii Kazimierz (1,1km), w parku Bednarskiego (1,4 km), parku Dąbie (2km). Zabłocie, w związku z niedawną rewitalizacją i przekształceniem dzielnicy z przemysłowej w mieszkalną, potrzebuje tego typu miejsc. Lokalna społeczność nie ma gdzie aktywnie spędzać czasu na wolnym powietrzu.

Działka na której miałby powstać plac zabaw, leży obecnie odłogiem. Park Stacja Wisła, chociaż niewielki, cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców, a dodatkowym atutem powstałego placu zabaw w nowej części parku byłoby podzielenie parku na dwie strefy: cześć dla dzieci – z placem zabaw oraz część dla osób pragnących spokojniej spędzić czas – w obecnej części parku Stacja Wisła.

Potrzebę powiększenia parku dostrzeżono na szczeblach miejskich, zarezerwowano działki, przygotowano projekt i poddano go konsultacjom. Zostały już poniesione znaczne koszty ze środków publicznych na przygotowanie inwestycji, a finalnie nie udało się wygospodarować funduszy na realizację.

Realizacja projektu spowoduje, że w bezpośredniej bliskości bulwarów wiślanych Kraków zyska kolejny ciekawy i niesztampowy plac zabaw. Projekt stanowi atrakcyjną przestrzeń także w skali ogólnomiejskiej i ma szansę stać się przystankiem na trasie spacerów i wycieczek rowerowych na bulwarach wiślanych.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Realizacja zadania Realizacja zadania w oparciu o istniejącą dokumentację projektową w zakresie dostosowanym do wysokości środków. 790 000,00 PLN
790 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Realizacja zadania Realizacja zadania w oparciu o istniejącą dokumentację projektową w zakresie dostosowanym do wysokości środków. 2025

Galeria

powrót