Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XI NR 25:

660-LECIE WOLI DUCHACKIEJ-SPACERY EDUKACYJNE I WYDAWNICTWA

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XI Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

43 300,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Młodzieżowy Dom Kultury ul. Beskidzka 30, Centrum Kultury Podgórze KK Wola Duchacka, Park Duchacki oraz szkoły i przedszkola na terenie Woli.

Dodatkowe lokalizacje: Młodzieżowy Dom Kultury ul.Beskidzka 30 , Centrum Kultury Podgórza KO Wola Duchacka, Park Duchacki

Krótki opis projektu

Projekt skierowany do wszystkich mieszkańców Woli Duchackiej, przybliżający historię tego rejonu poprzez SPACERY EDUKACYJNE dla dzieci i dorosłych oraz przygotowanie WYDAWNICTW O WOLI DUCHACKIEJ dla dzieci i dorosłych. Projekt jest jednym z elementów obchodów 660 lat Woli Duchackiej i ma służyć integracji społeczności lokalnej, integracji międzypokoleniowej oraz kształtowaniu wspólnoty sąsiedzkiej.

Opis projektu

Wola Duchacka to jedna z najszybciej zmieniających się dzielnic Krakowa. Projekt ma na celu: przybliżenie mieszkańcom Woli Duchackiej historii Woli, jej dziedzictwa kulturowego i pomoc w kształtowaniu sąsiedzkiej wspólnoty i oraz pokazanie miejsc historycznych, które jeszcze zostały zachowane. Kierowany będzie do najmłodszych mieszkańców - przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, ale również do dorosłych i seniorów. Realizowany będzie poprzez:

1. Przygotowanie informacji o projekcie w formie plakatów, informacji do szkół i placówek kultury, informacji w mediach społecznościowych, na łamach lokalnej prasy. Informacja powinna dotrzeć do jak największej ilości mieszkańców Woli Duchackiej. Za pośrednictwem MDK im. K.I. Gałczyńskiego i innych ośrodków prowadzona będzie rekrutacja chętnych na spacery historyczne i uczestników konkursów artystycznych.

2. 6 spacerów edukacyjnych z przewodnikami i rodowitymi mieszkańcami Woli przeznaczone dla grup dzieci, grup rodzinnych, dorosłych – grupy do około 30 os. (dostępne dla osób z niepełnosprawnościami), w okresie kwiecień-czerwiec 2025 r. Będą to spacery tematyczne: np. spacer „Szlakiem kapliczek na Woli” i ich ciekawych historii związanych z rodzinami wolskimi, np. spacer „Od dworu do dworu – park Duchacki – Bonarka” spacer od dworu Bemów do miejsca, gdzie był dwór prezydenta Krakowa Juliusza Leo itp.

3. Organizacja konkursów: plastyczny dla dzieci "Pocztówka z Woli Duchackiej" i konkurs fotograficzny dla dorosłych „Moja Wola”  styczeń 2025  – kwiecień 2025. Finał konkursów (rozdanie nagród i wystawa pokonkursowa) - podczas imprezy zamykającej obchody 660 lat Woli Duchackiej - kwiecień 2025.

4. Przygotowanie wydawnictw (również w wersji elektronicznej) będących efektem spacerów i konkursów, zawierających rys historyczny i opowieści o najbardziej znaczących miejscach na Woli, takich jak np. Park Duchacki. Będą to: „Opowieści kaczki Woladuchaczki” - wydawnictwo z ilustracjami dla dzieci, oraz  wydawnictwo „Wola Duchacka. Wiem, gdzie mieszkam” dla czytelników szukających informacji szczegółowej, skierowane do dorosłych.

Wydawnictwa zostaną przekazane do placówek oświatowych w Dzielnicy XI (przedszkola i szkoły) oraz będą dostępne bezpłatnie w Młodzieżowym Domu Kultur ul. Beskidzka 30, Centrum Kultury Podgórze KK Wola Duchacka oraz w filiach Biblioteki Kraków w Dzielnicy XI.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Wola Duchacka to jedna z najszybciej zmieniających się dzielnic Krakowa. Przybywa nowych mieszkańców, którzy sprowadzili się tu w ostatnich latach i nie znają historii tego miejsca. Wola traci swoją tożsamość i zanika jako wspólnota mieszkańców. Niestety nie ma wydawnictw przybliżających ciekawą historię Woli Duchackiej, trudno też znaleźć wiarygodne materiały w internecie. Jubileusz Woli Duchackiej jest dobrym momentem, aby mieszkańcy Woli dowiedzieli się więcej o swoim miejscu zamieszkania, dzięki spacerom edukacyjnym poznali najważniejsze zakątki Woli i mogli tę wiedzę uzupełnić dzięki wydawnictwom, które będą opowiadały historię i opisywały historyczne miejsca na Woli w formie przystępnej dla dzieci i dorosłych. Jest to też dobra okazja, aby wykorzystać wiedzę żyjących jeszcze potomków rodzin wolskich. Oprócz wymiaru edukacyjnego, projekt ma służyć również integracji społeczności lokalnej i integracji międzypokoleniowej. Naszym marzeniem jest dotrzeć do jak największej ilości mieszkańców Woli Duchackiej.

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Celem projektu jest zachęcenie mieszkańców dzielnicy XI – Woli Duchackiej do wspólnego spędzenia czasu poprzez uczestnictwo w spacerach edukacyjnych. Spacery z przewodnikiem umożliwią zarówno dzieciom, jak i młodzieży, a także dorosłym mieszkańcom dzielnicy poznanie historycznych miejsc na tym terenie. Efektem tych spacerów będzie wydanie wydawnictw zawierających rys historyczny i opowieści o najbardziej znaczących miejscach na Woli. Ponadto udział mieszkańców w konkursach plastycznych i fotograficznych sprzyjać będzie integracji środowiska lokalnego.
powrót