Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XVIII NR 37:

Nowości wydawnicze i spotkania literackie w Norwidzie

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XVIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

21 100,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie, os. Górali 5, 31-959 Kraków

Krótki opis projektu

Dofinansowanie zakupu nowości wydawniczych do Biblioteki Górali Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie oraz organizacji spotkań literackich w  2025 roku.

Opis projektu

W ramach zadania zbiory Biblioteki Górali Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie  powiększą się o szereg nowości wydawniczych (książek drukowanych oraz audiobooków), a czytelnicy zostaną zaproszeni na spotkania literackie popularyzujące czytelnictwo oraz promujące zakupione nowości. 

Z uwagi na wzrastające liczby Czytelników - seniorów i Czytelniczek - seniorek oraz potrzeby osób słabowidzących oraz niewidomych, dzięki wsparciu finansowemu, Biblioteka mogłaby zwiększyć swój księgozbiór o kolejne audiobooki i książki z dużą czcionką, które nie tylko chronią wzrok i ułatwiają czytanie, ale też zapewniają dostęp do zbiorów bibliotecznych, osobom które nie mogą korzystać ze zdecydowanej większości woluminów.  

Pomoc finansowa pozwoli Bibliotece na szybsze realizację zakupów nowości wydawniczych rekomendowanych przez osoby odwiedzające.

Biblioteka Górali Ośrodka Norwida w Krakowie powstała w 1950 r. i była pierwszą instytucją kultury na terenie Nowej Huty. Zdobyła uznanie kilku pokoleń czytelników, nie tylko Nowej Huty, ale także całego Krakowa, jako instytucja przyjazna i warta odwiedzenia. Biblioteka stara się wychodzić naprzeciw potrzebom Czytelników i Czytelniczek: na bieżąco dba o zakup nowości wydawniczych przeznaczonych dla różnych grup wiekowych, udostępnia katalog zbiorów online, który umożliwia Czytelnikom i Czytelniczkom zdalne dokonywanie rezerwacji, wypożycza czytniki e-booków. 

Księgozbiór Biblioteki Górali to blisko 35 000 tomów w tym:  książki popularnonaukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy, książki dla dzieci, literatura piękna, bogaty księgozbiór książek i druków ulotnych o swojej dzielnicy (Nowej Hucie), a także książki w wersji mówionej.


 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Czytanie jest ważną aktywność, która rozwija nasze myśli, zwiększa wiedzę, ćwiczy wyobraźnię. Książki pomagają nam uczyć się i rozumieć świat, poznawać nowe słownictwo i ćwiczyć myślenie. Promocja czytelnictwa i kultury czytania jest ważną rolą bibliotek, które poprzez proponowane przez siebie książki i aktywności, mogą pobudzać jeszcze większą liczbę Czytelników i Czytelniczek do aktywnego czytania. Wsparcie finansowe pozwoli Bibliotece Ośrodka Kultury Norwida zapewni czytelnikom najwyższą jakość i ciągłość zbiorów, co w obecnej sytuacji - szczególnie biorąc pod uwagę rosnące ceny książek, jest bardzo trudne. Dodatkowo organizacja spotkań literackich, która jest równie ważnym czynnikiem w promocji czytelnictwa, pozwoli uatrakcyjnić ofertę kulturalną Biblioteki. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup nowości wydawniczych dla Biblioteki Górali Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie Dofinansowanie zakupu nowości wydawniczych - książek i audiobooków dla Biblioteki Górali Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie w roku kalendarzowym 2025 (12 miesięcy x 1200 zł) 14 400,00 PLN
Spotkania literackie Organizacja i realizacja spotkań literackich 6 000,00 PLN
Promocja projektu Cykliczna kampania promocyjna 500,00 PLN
Oznakowanie projektu Druk naklejek i plakatów informacyjnych 200,00 PLN
21 100,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zakup nowości wydawniczych dla Biblioteki Górali Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie Dofinansowanie zakupu nowości wydawniczych - książek i audiobooków dla Biblioteki Górali Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie w roku kalendarzowym 2025 I-XII 2025
Spotkania literackie Organizacja i realizacja spotkań literackich III-XI 2025
Promocja projektu Cykliczna kampania promocyjna I-XII 2025
Oznakowanie projektu Druk naklejek i plakatów informacyjnych I-XII 2025

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: W długofalowej perspektywie projekt ten przyniesie pozytywne skutki dla mieszkańców Krakowa, w szczególności mieszkańców Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Realizacja projektu powiększy księgozbiór Biblioteki Głównej Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie, poszerzając tym samym ofertę oraz dostępność książek dla wszystkich czytelników — w tym również osób ze szczególnymi potrzebami. Zakup książek z dużym drukiem i audiobook zapewni dostęp do literatury osobom słabowidzącym i niewidomym, a także starszym czytelnikom. Dodatkowo rozbudowa kolekcji o literaturę tematyczną oraz edukacyjną wesprze rozwój intelektualny i kulturalny mieszkańców, w tym dzieci i młodzieży. Dzięki temu projektowi Biblioteka stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem spotkań i nauki dla lokalnej społeczności, przyczyniając się do budowania więzi społecznych i wzmacniając tożsamość kulturalną Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz całego Krakowa.
powrót