Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 101:

Naprawa nawierzchni pomiędzy Barbakanem a Bramą Floriańską

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

1 000 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Odcinek Plant między Barbakanem a Bramą Floriańską

Dodatkowe lokalizacje: Odcinek Plant pomiędzy Barbakanem a Bramą Floriańską.

Krótki opis projektu

Celem realizacji jest naprawa lub eliminacja wapiennych elementów nawierzchni alejki na Plantach na odcinku pomiędzy Barbakanem a Bramą Floriańską, które w obecnym stanie stanowią barierę architektoniczną.

Opis projektu

Nawierzchnia na odcinku między Barbakanem a Bramą Floriańską jest w opłakanym stanie. Wapień, użyty do wskazania miejsca, w którym znajdowała się szyja łącząca Barbakan i Bramę Floriańską i pokazujący, z jakiego surowca były wykonane mury, jest pokruszony i stanowi poważną przeszkodę dla rowerzystów, osób z niepełnosprawnościami, rodziców z wózkami, a często i samych pieszych. Wybrakowane kamienie tworzą w czasie deszczu kałuże a i sama nawierzchnie charakteryzuje się wówczas mniejszą przyczepnością.
Wyszczerbione i zaostrzone fragmenty kamienia stanowią pułapkę na rowerzystów, którzy nie są w stanie przejechać bezpiecznie po jednym z najpopularniejszych ciągów komunikacyjnych i rekreacyjnych w mieście.
Ten fragment Plant – jeden z najbardziej popularnych turystycznie, będący miejscem wizyt wielu przyjezdnych – stał się prawdziwym torem przeszkód dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Projekt, o który wnoszę, ma na celu wymianę nawierzchni na tym odcinku lub ich konserwację, jeśli obecnie leżące kamienie są zabytkiem. Proponowane działanie to zastąpienie kamiennej nawierzchni innym rodzajem materiału, który nie będzie się kruszył i stanowił bariery architektonicznej. Jeśli wspomniana nawierzchnie jest zabytkiem i konserwator zabytków wyda opinię o jej nietykalności, proponowanym działaniem jest jej zabezpieczenie, wypełnienie ubytków oraz przykrycie stosownym materiałem. W tym momencie ów fragment narażony jest na niszczejące działanie warunków atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne związane z ruchem pieszych.

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Uzasadnienie projektu stanowią dołączone do wniosku zdjęcia.



Pokazują one stan nawierzchni odcinka między Bramą Floriańską a Barbakanem. Kraków, który lubi nazywać się turystyczną stolicą Polski oraz miastem przyjaznym mieszkańcom, powinien zatroszczyć się zarówno o bezpieczeństwo przyjezdnych i miejscowych jak i o odpowiedni wizerunek. Osoby (piesi, rowerzyści, rodziny z wózkami, osoby z niepełnosprawnościami ruchu) muszą codziennie narażać się w tym miejscu na ryzyko upadku i zranienia lub uszkodzenia pojazdu.
 

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja zadania zakłada naprawę wapiennych elementów nawierzchni alejki na Plantach na odcinku pomiędzy Barbakanem a Bramą Floriańską. Realizacja zadania przyczyni się do zwiększenia dostępności wskazanego odcinka ciągu pieszego oraz poprawi komfort poruszania się po nim.
powrót