Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XVIII NR 26:

Przywróćmy tablice z planami osiedli

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XVIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

828 800,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Os. Centrum A, os. Centrum B, os. Centrum C, Os. Centrum D, Os. Centrum E, os. Handlowe, os. Zgody, os. Szklane Domy, os. Hutnicze, os. Ogrodowe, os. Na Skarpie, os. Młodości, os. Stalowe, os. Szkolne, os. Słoneczne, os. Urocze, os. Kolorowe, os. Spółdzielcze, os. Teatralne, os. Górali, os. Krakowiaków, os. Sportowe, os. Willowe, os. Wandy

Dodatkowe lokalizacje: Proponujemy po 2 tablice na 1 osiedlu, oraz 3 tablice poglądowe całościowe Nowej Huty Tablice z planem całej Nowej Huty

Krótki opis projektu

Projekt zakłada zaprojektowanie, wykonanie i zainstalowanie ok. 50 tablic z planami osiedli Nowej Huty, oraz 3 tablic z planem całej Nowej Huty. Przywróćmy tablice! Stwórzmy przyjazną przestrzeń dla wszystkich mieszkańców naszej dzielnicy i turystów.

Opis projektu

Tablice z planami osiedli były kiedyś obowiązkowym elementem każdego nowohuckiego osiedla. Aktualnie ciężko je znaleźć. 
W ramach projektu powstanie ok. 50 tablic osiedlowych (w miarę możliwości po 2 szt. na każdym z osiedli) na których znajdą się plany nowohuckich osiedli, oraz 3 tablice z planem całej starej części Nowej Huty. Tablice takie były w przeszłości obecne na nowohuckich osiedlach i stanowiły ważną informację o układzie bloków na poszczególnych osiedlach. Obecnie jednak większość tablic jest zdewastowanych lub w ogóle zniknęły z osiedli.

Jednym z głównych celów projektu będzie nie tylko przywrócenie informacyjnej funkcji tablic, ale także stworzenie spójnego i atrakcyjnego elementu miejskiej przestrzeni w Nowej Hucie. Poprzez te działania, projekt ma na celu wzmocnienie poczucia tożsamości lokalnej społeczności oraz zachęcenie mieszkańców i odwiedzających do odkrywania piękna i historii Nowej Huty. To nie tylko odnowa, lecz także nowy rozdział w rozwoju i promocji naszej dzielnicy.


Tablice z planem starej Nowej Huty zostaną umieszczone na terenach zielonych wskazanych osiedli. W miarę możliwości znajdą się na nich informację o najważniejszych punktach Nowej Huty, a także informacje gdzie się znajdują tablice z planem osiedli.

Lokalizacje tablic “osiedlowych” zostaną starannie wybrane w kluczowych punktach komunikacyjnych, umieszczone na terenach zielonych wskazanych osiedli. 

Wytypowane lokalizacje i numery działek:
Os. Centrum A (NH-47, 2/1), os. Centrum B (NH-45, 150/4), os. Centrum C (NH-50, 182/2), Os. Centrum D (NH-51, 224/3), Os. Centrum E (NH-48, 28/12), os. Handlowe (NH-51, 224/3), os. Zgody (nh-50, 153/2,), os. Szklane Domy (NH-45, 133/1), os. Hutnicze (NH-47, 15/3), os. Ogrodowe (NH-47, 140), os. Na Skarpie (NH-47,176/4), os. Młodości (NH-47, 173/6, 205/2), os. Stalowe (NH-47, 33/1), os. Szkolne (NH-45, 43/2), os. Słoneczne (NH-45, 86/6), os. Urocze (NH-50, 134/2), os. Kolorowe (NH-51, 43/1, 35/34), os. Spółdzielcze (NH-51, 2/10), os. Teatralne (NH-50, 67/2, 70/5), os. Górali (NH-50, 248, 115), os. Krakowiaków (NH-50, 26/2), os. Sportowe (NH-45, 1/4), os. Willowe (NH-47, 113/12), os. Wandy (NH-47, 155/1, 100/4)


Wszystkie tablice zostaną̨ zaprojektowane z dużą̨ dbałością̨ przez projektantów. Będą one komplementarne z nowohucką architekturą, uzgodnione z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz zgodne z Systemem Identyfikacji Miejskiej i Uchwałą krajobrazową. Staną się doskonałym dopełnieniem małej architektury miejskiej. Tablice będą stanowiły spójny element informacji miejskiej w starej Nowej Hucie.

Tablice będą również wykorzystanie do celów edukacyjnych, informujących o historii i charakterystycznych miejscach dzielnicy. Projekt przyczyni się do poprawy komunikacji po XVIII, tworząc przyjazny i funkcjonalny element przestrzeni wspólnej.

Zgodnie z opinią Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków zakłada się wykonanie programu prac konserwatorskich. Dodatkowo w sytuacji występowania na terenie opracowania tablic w złym stanie technicznym konieczne będzie ich odnowienie, bądź wymiana. Natomiast w przypadku występowania na terenie osiedli tablic w dobrym stanie technicznym i wizualnym dopuszcza się ich pozostawienie i tym samym rezygnuje z montażu nowych.

Realizacja zakresu projektu BO będzie realizowany do wysokości środków finansowych. Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie BO, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Powody dla których warto zrealizować projekt: 
 

UŁATWIENIE ORIENTACJI: Nowa Huta jest dużą dzielnicą o wyjątkowym planie urbanistyczny. Jej układ może być trudna do zrozumienia dla osób nieznających jej dokładnie. Tablice z planami osiedli pomogą mieszkańcom oraz odwiedzającym znaleźć się w przestrzeni, zlokalizować konkretne miejsca oraz łatwiej poruszać się po dzielnicy.


WSPIERANIE TURYSTYKI i ROZWÓJ LOKALNEGO BIZNESU: Nowa Huta jest coraz częściej celem wycieczek zagranicznych turystów. Często jednak jest dla nich trudne poruszanie się po dzielnicy, gubią się w przełączkach i osiedlach. Pytając o drogę napotykają na bariery językowe. Dla osób odwiedzających Nową Hutę, tablice z planami osiedli będą cennym narzędziem do zwiedzania i poznawania dzielnicy. To może przyczynić się do rozwoju lokalnych biznesów oraz turystyki, co z kolei może generować korzyści ekonomiczne dla społeczności.

ZACHOWANIE I ODNOWIENIE DZIEDZICTWA KULTUROWEGO: Tablice z planami osiedli to również odnowienie dziedzictwa kulturowego dzielnicy, które warto przywrócić i pielęgnować. Przywrócenie tych elementów może być ważnym krokiem w ochronie historii i tożsamości Nowej Huty. Powstanie tablic było wskazane jako jedna z potrzeb w trakcie konsultacji społecznych wśród mieszkańców Nowej Huty zorganizowanych przez Miasto Kraków z okazji 70.lecia Nowej Huty. Mieszkańcy wskazali na potrzebę przywrócenia tablic na osiedlach jako jeden z elementów obchodów świętowania 70 urodzin Nowej Huty. Tablic wciąż nie ma. 

Podsumowując mieszkańcy Nowej Huty chcą aby dzielnica stawała się coraz przyjaźniejsza tak dla nich jak i odwiedzających ich gości. Tablice informacyjne będą kolejnym krokiem w kierunku rewitalizacji Nowej Huty dzięki przywróceniu utraconych elementów dziedzictwa kulturowego oraz poprawę funkcjonalności przestrzeni publicznej.

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada zaprojektowanie, wykonanie i posadowienie tablic z planami osiedli Dzielnicy XVIII Nowa Huta, oraz tablic z planem całej dzielnicy. Realizacja posłuży lepszej orientacji dla wszystkich mieszkańców i turystów, dodatkowo umożliwiając im zlokalizowanie się na terenie nowohuckich osiedli i tworząc przyjazny i funkcjonalny element przestrzeni wspólnej.
powrót