Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 196:

Wielcy Krakowianie - poznaj ich dzięki tramwajom!

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

850 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Grafiki edukacyjne mogłyby być umieszczone na zewnątrz tramwajów (i autobusów) jako malowanie, ale także wyświetlane jako ciekawostki na ekranach komunikacji miejskiej w Krakowie. Gdyby była taka możliwość, możnaby umieszczać grafiki także na przystankach.

Krótki opis projektu

Przybliżmy mieszkańcom postaci historyczne związane z Krakowem! Projekt zakłada prezentowanie infografik w komunikacji miejskiej i w gablotach wiat przystankowych, a także umieszczenie ich wizerunków na zewnątrz tramwajów.

Opis projektu

Projekt ma na celu zainteresowanie mieszkańców postaciami historycznymi związanymi z Krakowem poprzez prezentację ich osobowości w komunikacji miejskiej. Nasze miasto ma bogatą historię tworzoną przez wielkich ludzi, którzy przyczynili się do świetności Stołecznego i Królewskiego Miasta Krakowa. Jest ono kojarzone głównie z epoką średniowiecza i nowożytności, kiedy na Wawelu urzędowali królowie. Tymczasem bohaterowie okresu rozbiorów, Wielkiej Wojny, dwudziestolecia międzywojennego i II Wojny Światowej są o wiele mniej rozpoznawalni. Obywatele stolicy Małopolski zasługują na przypomnienie, że mieszkają w kulturowym sercu Polski, i że mimo upływu czasu, obfituje ona w niezwykłe wydarzenia, a więc i ludzi kreujących je. 

 
Prezentowany projekt Budżetu Obywatelskiego służy popularyzacji lokalnych bohaterów wspomnianego okresu. Aby jak najwięcej Krakowian rozpoznało wyselekcjonowane niżej postacie, należy wykorzystać przy jego realizacji przestrzeń najbardziej rzucającą się w oczy, zauważalną i dynamiczną — tramwaje! Ten klasyczny element krajobrazu grodu Kraka doskonale nada się do promocji sylwetek jego nie aż tak dawnych mieszkańców. Stworzone zostaną infografiki, na które składać się będą przede wszystkim fotografie naszych bohaterów, podkreślone nazwiska oraz króciutkie biogramy, w pierwszej kolejności zawierające informację o związku z Krakowem.
 
Poszczególne grafiki znajdować się będą na tramwajach (np. na tramwaju nr 52, przejeżdżającym ulicą im. Józefa Dietla, umieszczony zostanie jego wizerunek — niech wielki Prezydent przygląda się ulicy poświęconej swojemu imieniu!), a także w gablotach wiat przystankowych. W tym celu można wykorzystać przystanki będące własnością miasta, ale także wynajmować do kwoty przyznanych na projekt środków gabloty na prywatnych przystankach w historycznym centrum miasta (jest to szczególnie ważne dla zaistnienia projektu w świadomości mieszkańców). Można również stworzyć treściwe animacje przedstawiające życiorysy tych postaci, które wyświetlane będą na ekranach w środkach transportu komunikacji miejskiej. Kraków liczy sobie bez mała 18 dzielnic, do każdej z nich zawitać powinien tramwaj z przynajmniej jedną z wybranych postaci. Historyczni Krakowianie zasługują na wspomnienie!

UZASADNIENIE PROJEKTU

Kraków jako miasto posiadające niezwykle barwną historię powinien opowiadać ją swoim mieszkańcom. Można dokonać tego zamieszczając ciekawostki edukacyjne w przestrzeni publicznej. Niezwykłe życiorysy historycznych postaci związanych z naszym miastem porwą mieszkańców i przechodniów, zachęcą ich do głębszego poznania dziejów miasta. 
 
Projekt kierowany jest do mieszkańców wszystkich dzielnic miasta. Wszystkie połączone są liniami komunikacji miejskiej, a więc każdy obywatel skorzysta z oferty edukacyjnej tej propozycji. Ponadto pomoże to spopularyzować historię Krakowa wśród turystów, których rzesze przyjeżdżają, by zwiedzać nasze piękne miasto.  
 
Zadanie jest również podyktowane troską o jakość treści w przestrzeni miejskiej: zastąpienie przestrzeni reklamowej przestrzenią edukacyjną. Wszak Kraków pełen jest banerów, bilbordów, krzykliwych haseł — teraz czas na zmianę!

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Prezentacja treści Wynajem przestrzeni reklamowej od prywatnych właścicieli wiat, wykonanie malowań pojazdów, umieszczenie materiałów w gablotach przystankowych 800 000,00 PLN
Przygotowanie merytoryczne Zatrudnienie osób odpowiedzialnych za merytorykę i grafikę. Konsultacje z MPK. 50 000,00 PLN
850 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przygotowanie merytoryczne Opracowanie merytoryczne i graficzne materiałów I-III 2025
Prezentacja treści Umieszczenie materiałów na pojazdach i przystankach MPK, wyświetlanie ich na monitorach w MPK IV-XII 2025

Załączniki

powrót