Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 107:

Enklawa - centrum konsultacji

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

65 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2, 31-027 Kraków

Krótki opis projektu

Enklawa - centrum konsultacji merytorycznych i wzmocnienia samooceny dla osób mobbingowanych oraz z syndromem wypalenia zawodowego

Opis projektu

Enklawa, to centrum, które będzie niezależne, a jednocześnie przyjazne i godne zaufania dla osób, które są uwikłane w problemy mobbingu lub syndromu wypalenia zawodowego. Będzie działać w dwóch kierunkach równolegle:
1. merytorycznym - konsultacje prawne i psychologiczne (specjaliści w danym temacie);
2. zajęcia i warsztaty grupowe dla poprawy kondycji psychicznej i samooceny.
Każdy, potrzebujący pomocy, będzie mógł się zgłosić bez obawy, że zostanie "naznaczony" lub będę wyciągnięte konsekwencje, będzie mógł otrzymać bezpłatnie konsultacje prawne, wsparcie psychologiczne – co powinien w danej sytuacji zrobić, jak sobie pomóc, jakie poczynić kroki.

Warsztaty i zajęcia dadzą możliwość odbudowy poczucia własnej wartości i fizycznego wzmocnienia.
Warsztaty oddechowe  - zdrowy oddech to dostęp do dobrego samopoczucia i zdrowia. Wspiera głęboki stan relaksu, głęboki sen oraz przywraca koncentrację i życiodajną energię. Świadome oddychanie jest jednym z najważniejszych filarów zdrowia.
Zajęcia stretchingu - ćwiczenia z serii Body&Mind, skierowane do osób, które szukają skutecznego sposobu na poprawę kondycji psychicznej oraz wsparcie ogólnej wytrzymałości organizmu. Stretching stanowi wsparcie dla układu wydolnościowego i pomaga w budowie silnego, sprawnego oraz odpornego na fizyczne i psychiczne obciążenia organizmu.
 
Grupa docelowa – mieszkańcy Krakowa czynni zawodowo
Centrum będzie działać dwa razy w miesiącu, w godz. 18:00-21:00, na początku przez pół roku II-VII 2025.
Konsultacje psychologiczne i konsultacje prawne /2 x w miesiącu - wymiennie/
Zajęcia z psychoterapeutą /grupowe, 2 x  miesiącu/
Warsztaty oddechowe, zajęcia stretchingu /grupowe, 2 x raz w miesiącu/

KFK udostępni i zaaranżuje 3 sale zajęciowe, zatrudni psychologa, psychoterapeutę, prawnika, instruktora zdrowego oddechu i instruktora stretchingu.
Konsultacje ze specjalistami indywidualne, po wcześniejszych zapisach.
Warsztaty i zajęcia w grupach do 10 os.
Konsultacje i zajęcia są bezpłatne dla mieszkańców Krakowa.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Mobbing oraz syndrom wypalenia zawodowego, to obecnie najpoważniejsze problemy dotykające ludzi czynnych zawodowo.
Długotrwałe tkwienie w okolicznościach mobbingu bardzo osłabia zdrowie psychiczne i fizyczne. Osoby, które na co dzień doświadczają tego zjawiska, mogą nie znaleźć w sobie wystarczającej siły, aby samodzielnie poradzić sobie z tym rodzajem przemocy i agresji. Trudno jest udowodnić mobbing i to na pracowniku spoczywa obowiązek przedstawienia odpowiednich dowodów. To pracownik musi wykazać szkody i konsekwencje, które mobbing spowodował. Czasami bardzo trudno przedstawić przekonywujące dowody na zaistnienie mobbingu.

Z kolei wypalenie zawodowe, syndrom wypalenia zawodowego – występujący pod wpływem długotrwałego i źle zarządzanego stresu, to stan, w którym pracownik czuje się chronicznie przemęczony i niezadowolony z pracy, staje się zdystansowany i coraz mniej angażuje się w pracę. Emocjonalne wyczerpanie – uczucie pustki i odpływu sił.
Polacy są narodem europejskim, który najczęściej boryka się z wypaleniem zawodowym. Około 1/3 wszystkich pracowników nie radzi sobie z nadmiernym stresem w życiu zawodowym.
Osoby dotknięte mobbingiem lub syndromem wypalenia zawodowego łączy to, że przede wszystkim wstydzą się przyznać z czym się borykają, czy też boją się ujawnienia tego problemu. Przeważnie nie mają zaufania do osób ze swojego środowiska pracy, czyją się bezradni i pozostawieni sami sobie, boją się konsekwencji, szykanowania. 
W obecnych czasach jest to poważny problem, który wciąż jest zamiatany pod dywan. Odpowiednia higiena pracy i relacje międzyludzkie mają bezpośredni wpływ na wydajność pracy.
Enklawa będzie bezpiecznym i przyjaznym miejscem, gdzie mieszkańcy czynni zawodowo, którzy doświadczyli ww. problemów otrzymają profesjonalną pomoc i będą mieli możliwość szybkiego powrotu do dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Wynagrodzenia specjalistów prawnik, psycholog, psychoterapeuta, instruktorzy warsztatów 50 000,00 PLN
Wyposażenie Wyposażenie sal zajęciowych (sofa, fotele, biurko, stoliki, lampy, maty, pasy, ciężarki do ćwiczeń) 10 000,00 PLN
Promocja Projekty graficzne, wydruki 5 000,00 PLN
65 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Planowanie działań Ustalenie terminów, przygotowanie umów z prowadzącymi styczeń 2025
Promocja przygotowanie projektów graficznych, druk i promocja styczeń-lipiec 2025
Realizacja zadania Konsultacje merytoryczne i warsztaty dwa razy w miesiącu luty-lipiec 2025
Ewaluacja Rozmowy z uczestnikami, ankiety zapotrzebowania marzec-listopad 2025
powrót