Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XII NR 20:

Centrum Pomocowe dla Dzielnicy XII miasta Krakowa

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XII - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

60 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Ulica Kurczaba 3

Krótki opis projektu

Centrum Pomocowe to idea w której osoby najbardziej potrzebujące wsparcia spotykają się z osobami chcącymi pomagać. To idea, która rozwija lokalny wolontariat i pozwala na aktywizację społeczną mieszkańców Dzielnicy XII.

Opis projektu

Grupą docelową są osoby potrzebujące, przede wszystkim z terenu Dzielnicy XII miasta Krakowa. Zarówno osoby z niepełnosprawnościami jak i dzieci z chorobami wrodzonymi i nabytymi oraz osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Wolontariusze to młodzież, osoby dorosłe oraz seniorzy. Zależnie od wydarzenia czy akcji grupy docelowe są zmienne. Centrum Pomocowe  działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami by normalizować ich obecność w życiu społecznym.  Poprzednie edycje projektu pokazały jak wiele osób biednych i nieporadnych żyje w najbliższym otoczeniu. W ubiegłych latach udało pomagać się osobom, które  znalazły się w trudnej sytuacji życiowej (pożar, powódź). Grupą docelową są również osoby chcące pomagać w różnych działaniach wolontariackich czy wesprzeć projekt przez bycie jego ambasadorem.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Na terenie peryferyjnych dzielnic Krakowa, takich jak Dzielnica XII Bieżanów- Prokocim jest wiele osób potrzebujących pomocy. Z doświadczenia największą grupą potrzebujących są niepełne rodziny w których tylko jedno z rodziców wychowuje i utrzymuje dzieci oraz osoby starsze i samotne. W okolicznych blokach mieszka wiele osób z niepełnosprawnościami. Są też instytucje którym warto pomagać, chociażby Dom Pogodnej Jesieni w Krakowie Nowym Bieżanowie, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu, czy Nowa Siedziba Szpitala Uniwersyteckiego. Na terenie Dzielnicy XII  jest społeczna potrzeba budowania wolontariatu oraz  organizowanie wydarzeń społeczno - charytatywnych, mające na celu zebranie rzeczy czy środków na rzecz osób potrzebujących. 

Kluczowe w projekcie jest utrzymanie i prowadzenie otwartego dla mieszkańców miejsca spotkań, gdzie pracownicy i wolontariusze projektu pomogą im wskazać drogę rozwiązania ich problemów. Osobom zaś chcącym pomagać wskażą ścieżkę aktywności i działań wolontarystycznych. Z doświadczenia wiem, że dla okolicznych mieszkańców lokal Centrum Pomocowego jest miejscem wygadania się, pożalenia i realnego spotkania z drugim człowiekiem. To przestrzeń, w której osoby potrzebujące mogą spotkać się z ludźmi chcącymi pomagać i dzielić się swoją wrażliwością oraz czasem. 

Ważnym aspektem projektu jest prowadzenie szkoleń, warsztatów, akcji pomocowych i zbiórek. Szkolenia i warsztaty będą związane m.in z takimi tematami jak opieka nad osobami starszymi i samotnymi. Głównie dla dzieci i młodzieży umiejętność przygotowania akcji pomocowych a potem ich realna obsługa jest nauką i rozwija ich wrażliwość. Natomiast dla osób dorosłych działania wolontaryjne mają często wymiar terapeutyczny i pozwalają zaspokoić głód pomocy potrzebującym. 

Wielu lokalnych mieszkańców przyzwyczaiło się już do trybu i formuły funkcjonowania Centrum Pomocowego, które było otwarte kilka razy w tygodniu, zarówno w godzinach do południowych jak i popołudniowych. 

Oprócz godzin działania Centrum Pomocowego, pracownicy koordynują wolontariat, planują akcje społeczno-charytatywne, organizują zbiórki i spotykają się z przedstawicielami instytucji i innych organizacji społecznych. 
 
Dzięki wsparciu środków z Budżetu Obywatelskiego Centrum Pomocowe mogłoby kontynuować organizację akcji społeczno - charytatywnych, które zyskały już swoją markę i rozpoznawalność oraz mogłoby dodać nowe inicjatywy społeczne i organizować wraz z lokalnymi partnerami sportowych wydarzeń charytatywnych, koncertów i eventów. Wszystkie organizowane i współorganizowane przez Centrum Pomocowe wydarzenia miały wymiar charytatywny i sprzyjały wypełnieniu założeń i celów projektowych.  Centrum Pomocowe chciałoby kontynuować organizację i współorganizację Podgórskiego Ubierania Choinki, Meczu charytatywnego i Dzielnicowego Dnia Dziecka. Dodatkowo zbiórki przyborów szkolnych dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu oraz żywności i artykułów pierwszej potrzeby dla mieszkańców Domu Pogodnej Jesieni w Nowym Bieżanowie. 
Ważnym aspektem pracy Centrum jest zaplanowanie czasu tak by nie zabrakło go dla ludzi przeżywających trudne doświadczenia życiowe choćby przez pożar mieszkania, powódź czy inne klęski żywiołowe.

Charakterystyka długoterminowych skutków: Zaplanowane w przesłanym do weryfikacji projekcie działania wpisują się w gminne działania kierowane do osób z niepełnosprawnościami, jak i dzieci z chorobami wrodzonymi i nabytymi, a także seniorów, w zakresie wyrównywania szans i umiejętności oraz zwiększenia mobilności osób z niepełnosprawnościami. Realizacja projektu pozytywnie wpłynie na wzrost integracji społecznej i międzypokoleniowej. Jego realizacja pozytywnie wpłynie na wzrost umiejętności i wiedzy oraz przeciwdziałanie samotności i wykluczeniu osób o szczególnych potrzebach w zakresie dostępu do instytucji oraz pomocy przy czynnościach codziennego życia. Projekt jednocześnie zapewnia rozwój wolontariatu jako narzędzia do integracji i przełamywania barier. Poprzez wspólne uczestnictwo w warsztatach wzrośnie nie tylko wiedza, ale i integracja mieszkańców.
powrót