Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XVIII NR 25:

Biblioteka na miarę czasów i potrzeb

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XVIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

85 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Filie nr 53, 54, 55, 56 Biblioteki Kraków znajdują się na terenie Dzielnicy XVIII. Zlokalizowane są w osiedlach: Stalowe 12, Młodości 8, Teatralne 25, Zgody 7

Dodatkowe lokalizacje: Filie nr 53, 54, 55, 56 Biblioteki Kraków znajdują się na terenie Dzielnicy XVIII. Zlokalizowane są w osiedlach: Stalowe 12, Młodości 8, Teatralne 25, Zgody 7.

Krótki opis projektu

Filie Biblioteki Kraków z Dzielnicy XVIII, zaspokajają potrzeby czytelnicze i kulturalne mieszkańców Nowej Huty. Kształtują także ich gusta czytelnicze oraz wyrabiają nawyk czytania u najmłodszych, mając wpływ na rozbudzenie w nich wrażliwości.

Opis projektu

Filie nr 53, 54, 55 i 56 Biblioteki Kraków działają na terenie Dzielnicy XVIII, w której, przybywa coraz więcej młodych mieszkańców, rodzin z małymi dziećmi, wynajmujących mieszkania studentów. Chcąc wyjść naprzeciw rosnącym potrzebom kulturalnym i naukowym tych grup społecznych, filie Biblioteki Kraków dbają o systematyczny dopływ nowości wydawniczych, zarówno w postaci książek, jak i audiobooków. Biblioteki powinny dysponować ciekawą, atrakcyjną ofertą dla wszystkich. Wśród czytelników znajdują się osoby, dla których zakup książek jest wydatkiem powyżej ich możliwości finansowych. Bezpłatna oferta biblioteki pozwala na jednoczesne wyrównanie szans różnym grupom czytelniczym, jak i zapewnienie dobrostanu w dostępie do aktualnie wydawanej literatury, lektur szkolnych i klasyki. Wśród seniorów zauważalny jest wzrost  zapotrzebowania na literaturę wydawaną dużą czcionką. Rozwój nowoczesnych technologii oraz dostęp do smartfonów i czytników powodują systematyczny wzrost zainteresowania kodami dostępu do e-booków. Oferowana przez biblioteki pula dostępu do tych kodów jest niewystarczająca. Ten sam problem dotyczy prenumeraty prasy. Poprawić to może dodatkowa pula środków. Realizacja proponowanych zadań ma szanse to zmienić, gdyż zakupione zostaną nowości wydawnicze, zaprenumerowane zostaną aktualne czasopisma, zwiększona zostanie liczba kodów dostępu do książek elektronicznych.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Zasobny, interesujący księgozbiór przyciąga nowych czytelników, a także przynosi efekty w postaci podtrzymania wielopokoleniowej tradycji korzystania z biblioteki. Śmiało można stwierdzić, że prestiż Biblioteki Kraków wśród mieszkańców Dzielnicy XVIII rośnie i jako instytucja kulturalna coraz bardziej zaznacza się na mapie Krakowa. Wraz z tym wzrastają wobec filii bibliotecznych oczekiwania odwiedzających ją rodziców z dziećmi, dziadków z wnukami i studentów. Chodzi o to, by czytelnicy mogli liczyć na interesującą dla siebie ofertę, możliwość obcowania z nowymi książkami, wypożyczenia lub wysłuchania bestsellerów wydawniczych i ciekawie spędzić czas.

Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja zadania spowoduje zwiększenie księgozbioru biblioteki o nowości wydawane w formie książkowej i audiobooki. Zakupione zostaną kody dostępu do platformy udostępniającej e-booki i zaprenumerowane nowe tytuły czasopism. Czytelnicy zyskają możliwość obcowania z nowymi książkami i bieżącymi czasopismami w poszerzonym zakresie.
powrót