Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XIII NR 38:

SMOK CO KROK, czyli kontynuacja Szlaku Smoków Krakowskich.

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

210 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Główna lokalizacja: Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej, na działkach gminy miejskiej Kraków. Konkretne lokalizacje i postacie figurek zostaną wytypowane w trakcie konsultacji z UM. Lokalizacja jest przewidziana w następujących miejscach: 1. Smok Reporter TV w rejonie wjazdu na teren TVP Kraków, 2. Smok Żerca - w rejonie ścieżki wiodącej na Wzgórze Lasoty, obok placu parkingowego, 3. Smok Kuracjusz w rejonie ścian budynków lub elementów już występujących przy wejściu do Parku Zdrojowego przy rondzie Antoniego Matecznego.

Krótki opis projektu

Projekt SMOK CO KROK jest kontynuacją zwycięskiego projektu, zakładającego stworzenie ogólnomiejskiego Szlaku Smoków Krakowskich, składającego się ze ścieżek śladem smoczych figurek, prowadzących tropem mało znanych, niezwykłych atrakcji Krakowa.

Opis projektu

Oto kontynuacja zwycięskiego projektu SMOK CO KROK. Projekt zakłada stworzenie Szlaku Smoków Krakowskich, składającego się ze ścieżek śladem smoczych figurek, prowadzących tropem mało znanych, niezwykłych atrakcji. Krakowa, których początek znajdować się będzie w ścisłym centrum miasta, prowadząc w mniej znane rejony innych dzielnic: w tym, Dzielnicy XIII Podgórze. Na terenie dzielnicy, w różnych, ciekawych turystycznie miejscach umieszczone będą 3 niewielkie figurki (o wysokości ok. 0.6 m) smoków, formą i atrybutami nawiązujące ściśle do ich lokalizacji i związanych z nimi historii; wybór dokładnych lokalizacji nastąpi w toku uzgodnień między Wnioskodawcą, Radą Dzielnicy oraz właściwymi jednostkami UMK, odpowiedzialnymi za realizację projektu. Projekt zakłada również wyposażenie figurek smoków w kody QR, umożliwiające uzyskanie informacji o kontekście figurek i symbolizowanych przez nie historii, zarazem łącząc je w spójny szlak turystyczny.

Proponowane figurki to:

DZIELNICA PODGÓRZE

1. Smok Reporter TV - 50.039454, 19.946825, działka 457/5, obręb 12, jednostka ewidencyjna Podgórze na skraju zieleńca, przy chodniku, pomiędzy wjazdami na teren TVP Kraków na Krzemionkach. Smok z kamerą trzymaną na ramieniu, z napisem TVP KRAKÓW i trzymanym w drugiej łapie mikrofonem, jakby robił wywiad z przechodniem. Smok ma być hołdem dla historii TVP Kraków, opisując dzieje regionalnej telewizji w Krakowie, słynnych programów i reporterów krakowskiego TVP.

--------------------------------------------------

2. Smok Żerca - 50.039285, 19.958055, działka 13/6, obręb 29, jednostka ewidencyjna Podgórze na skraju ścieżki wiodącej na Wzgórze Lassoty, obok placu parkingowego, na kierunku na kopiec Wandy względem dwóch głazów. Smok w szacie kapłana rodzimowierskiego, przepasany sznurem, z sumbolem krzyża słowiańskiego, tzw. "ręce boga" na plecach, wsparty na fantazyjnie wykrzywionej lasce, tzw. krzywulcu, z łapą wskazującą kierunek na kopiec Wandy. Smok ma opowiadać o historii kopca Krakusa, związanego z tradycją Rękawki, legendą o Krakusie, ale też jako prehistoryczne obserwatorium astronomiczne, będące częścią systemu kopców tzw. Moundhenge.

-------------------------------------------------

3. Smok Kuracjusz - 50.036615, 19.939900, działka 30/10, obręb 30, jednostka ewidencyjna Podgórze przy ogrodzeniu Parku Zdrojowego przy rondzie Matecznego, obok wejścia do parku. Smok leżący na leżaku, trzyma w łapie charakterystyczny, ceramiczny kubek i popija z niego wodę mineralną. Smok ma przypominać o funkcjonowaniu uzdrowiska wód mineralnych, założonego przez Antoniego Matecznego, historii odkrycia wód leczniczych oraz ich właściwościach. Smok  zostanie posadowiony przy ścianie budynków lub przy elementach już występujących.

 

Figurki smoków będą wykonane z metalu, zaprojektowane przez renomowanego artystę plastyka i wykonane przez artystę rzeźbiarza. Figurki będą miały podobną wielkość  co obecne (0,5-0,6 m), podobnie jak one będą sadowione na postumentach o 15 cm wysokości. Figurki będą sadowione przede wszystkim na skwerach i zieleńcach  w pobliżu ciągów pieszych, w niektórych uzasadnionych przypadkach będą sytuowane na chodnikach, ale w sposób nieutrudniający poruszanie się pieszych.

Propozycja finalnego wyglądu poszczególnych figurek, ich atrybutów oraz dokładne lokalizacje ich posadowienia zostaną uzgodnione z miejscową Radą Dzielnicy, jednostkami miejskimi władającymi terenem, a także wydziałami Urzędu Miasta Krakowa nadzorującymi sprawę wyglądu figurek i narracji wiążącej figurki z trasą Smoków Miejskich.

 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Pierwszym w Polsce szlakiem miejskich atrakcji, oznaczonym przez małe figurki, był słynny Szlak Wrocławskich Krasnali - początkowo, będący artystczną instalacją, z czasem, stając się wizytówką Wrocławia i jedną z najważniejszych jego atrakcji. Z czasem, kolejne miasta w Polsce zaczęły tworzyć własne szlaki charakterystycznych dla siebie postaci: lwów, gryfusów, bachusików, mew... Kraków zaś to smocze miasto i smok wawelski jest jednym z najważniejszych jego symboli, toteż w całym Krakowie motyw smoka pojawiał się od zawsze w sztuce i występuje w wielu miejscach, jako detale architektoniczne oraz rzeźby. Dlatego, to właśnie smoki będą najlepszymi przewodnikami po Krakowie, jakiego jeszcze nie znacie: prowadząc ścieżkami jego tajemnic i mało znanych skarbów. Smoki krakowskie mają stanowić dopełnienie, ale i rozwinięcie potencjału turystycznego Krakowa, rozszerzając obszar zainteresowania atrakcjami krakowskimi tak mieszkańców, jak i turystów poza ścisłe centrum, zapraszając do eksploracji skarbów historii, kultury i nauki w pozostałych dzielnicach Krakowa, wiodąc poszczególnymi szlakami w nieodkryte dotąd rejony miasta. Szlak smoków może być również łącznikiem z lokalnymi instytucjami, firmami i organizacjami, zajmującymi się krakowską kulturą, sztuka,

historią czy nauką, będąc doskonałym elementem ich marketingu; projekt pozostaje otwarty na opcję sponsoringu i figurek dedykowanych lokalnym firmom oraz organizacjom, wspierając aktywność regionalną; w porozumieniu i za zgodą. Szlak smoków krakowskich to unikalny pomysł na rozwój kolejnych obszarów miasta, wzrost i urozmaicenie atrakcyjności Krakowa oraz promocję jego historii. Projekt ten w poprzednich edycjach Budżetu Obywatelskiego zyskał wielką aprobatę mieszkańców i zwyciężył w kilku dzielnicach, a w zeszłym roku pierwsze
smoki zagościły w przestrzeni miasta Krakowa, od razu zyskując sympatię mieszkańców i turystów. Chcąc podtrzymać i nadal rozwijać ten projekt, dążymy do wzbogacenia o kolejne figurki tworzących się już szlaków i zainicjowania kolejnych, w nowych lokalizacjach, aby bogactwo skarbów Krakowa było jeszcze lepiej znane, a smoki prowadziły ciekawych krakowskich nieoczywistości jeszcze dalej, w głąb mało znanych rejonów smoczego
miasta.

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada kontynuację rozwoju smoczego szlaku i zwiększenie liczby smoczych figur w tej Dzielnicy Miasta Krakowa. Realizacja szlaku spotkała się z przychylnym odbiorem mieszkańców i przyczynia się do uatrakcyjnienia wizerunku Krakowa wśród turystów, pozwalając na eksplorowanie jego walorów nie tylko w ścisłym centrum. Odlane z metalu figurki powinny być powinny być estetyczne, bezpieczne i wytrzymałe, co należy ustalić na etapie przygotowania projektu. Figury będą posadowione na skwerach i zieleńcach w pobliżu ciągów pieszych, ale poza granicami pasa drogowego, aby pozostawić normatywną szerokość ciągów pieszych, zadbać o brak kolizji z podziemną infrastrukturą techniczną i nie zasłaniać istniejącego w terenie oznakowania. Dla zapewnienia spójnego wizualnego kształtu całego szlaku w trakcie realizacji kolejnych smoczych projektów z Budżetu Obywatelskiego w celu uzyskania gwarancji wysokiej jakości wykonania figur będzie kontynuowana współpraca w dotychczasowym wykonawcą – Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Ostateczna forma i lokalizacja rzeźb na terenach wpisanych do rejestru zabytków wymaga uzgodnienia z Miejskim Konserwatorem Zabytków po wcześniejszej akceptacji Plastyka Miasta. Propozycja finalnego wyglądu poszczególnych figurek, ich atrybutów oraz lokalizacje ich posadowienia powinny być dostosowane do kontekstu przestrzennego oraz krajobrazu, a także uzgodnione z Wnioskodawcą, przedstawicielem właściwej terytorialnie Rady Dzielnicy Miasta Krakowa oraz jednostek, które władają terenem i będą realizować zadanie posadowienia figurek w terenie, a następnie będą je utrzymywać. W przypadku pojawienia się problemów z posadowieniem figury w miejscu preferowanym (z uwagi np. na przedłużające się remonty lub konieczności ich rozpoczęcia w terenie przewidzianym do umieszczenia smoka) możliwa będzie zmiana lokalizacji figury w porozumieniu z Wnioskodawcą, Radą Dzielnicy oraz jednostkami i wydziałami miejskimi odpowiedzialnymi za realizację projektu. Docelowe zagospodarowanie terenu we wskazanych lokalizacjach winno być zgodne z obowiązującymi MPZP dla danego terenu, a w przypadku umieszczenia figury na działce drogowej/ pasach drogowych/ liniach rozgraniczających dokumentacja projektowa przedstawiająca rozwiązania techniczne dla przedmiotowego zadania także podlega uzgodnieniu z MPZP. Figurki powinny być dostosowane gabarytami i wyglądem do wcześniej posadowionych i tworzyć razem szlak. Z uwagi na charakter miejsca ich wygląd i lokalizacja powinny uzyskać akceptację Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Plastyka Miasta Krakowa oraz – tam, gdzie będzie taka potrzeba - Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, a także jednostki miejskiej, która zawiaduje terenami, gdzie mogłyby być posadowione i w wraz z instalacją figurek w przestrzeni, a następnie ich utrzymanie (konserwacja, naprawy, utrzymanie czystości). Proces inwestycyjny zostanie zrealizowany – podobnie jak w poprzednich edycjach – przez miejskiej jednostki: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie i Zarząd Dróg Miasta Krakowa, które posiadają odpowiednie wiedzę i doświadczenie w tym zakresie oraz zasoby kadrowe. Projekt w opinii Wydziału ds. Turystyki z uwagi na miejsca posadowienia figurek będzie przeznaczony głównie dla mieszkańców Krakowa oraz rodzin z dziećmi odwiedzających miasto.
powrót