Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XIII NR 48:

Sprawnościowy Tor Przeszkód dla Dorosłych

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

330 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Teren przy zalewie Bagry Wielkie, dz. P-28, 482/19

Krótki opis projektu

Tor Przeszkód to miejsce, w którym każdy dorosły, w bezpieczny sposób, będzie mógł popracować nad własną kondycją, siłą, gibkością. Pokonywanie równoważni i pionowej ściany, czołganie się w tunelu, bieg przez opony to tylko niektóre z ćwiczeń.

Opis projektu

Tor Przeszkód  to miejsce, w którym każdy dorosły, w bezpieczny sposób, będzie mógł popracować nad własną kondycją, siłą, gibkością. Pokonywanie równoważni i pionowej ściany, czołganie się w tunelu, bieg przez opony to tylko niektóre z ćwiczeń. Okolice Zalewu Bagry to idealne miejsce pod tego typu infrastrukturę. Zieleń i spokój, łatwy dostęp i dojazd to atuty tego terenu.


Lokalizacja: 126104_9.0028.482/19, tuż przy północnym brzegu Zalewu Bagry, obok parkingu.

Elementy Toru: Tor będzie składał się z różnorodnych przeszkód takich jak: pionowe, niskie ściany do wspinaczki, drążki do podciągania, przeszkody równoważne, ścieżki z przeszkodami do skakania, tunel do czołgania, i inne elementy wymagające siły, zręczności, równowagi i wytrzymałości.
Bezpieczeństwo: Wszystkie elementy toru zostaną zaprojektowane i zainstalowane zgodnie ze standardami bezpieczeństwa. Podłoże wokół przeszkód zostanie wysypana warstwą piasku amortyzującą upadki, a sama konstrukcja przeszkód będzie regularnie przeglądana i konserwowana.
Dostępność: Tor będzie dostępny przez cały rok, bezpłatnie dla wszystkich mieszkańców Krakowa, co zachęci do regularnego korzystania z obiektu i uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Na wejściu będzie umieszczony regulamin w którym będą zawarte informacje o bezpiecznym korzystaniu z urządzeń.
 

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

Ceny podane w kosztorysie projektu są cenami orientacyjnymi, które zostaną szczegółowo określone przez Projektanta na etapie opracowywania dokumentacji projektowej.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem projektu jest stworzenie bezpiecznego, zewnętrznego toru przeszkód, którego podstawową funkcją jest pomoc w budowaniu i utrzymaniu sprawności fizycznej mieszkańców Krakowa. Nie chodzi tu o kolejną siłownię na wolnym powietrzu, ale o kompleksowy tor z przeszkodami, znany choćby z takich eventów jak Runmageddon, Spartan Race i inne. Obecnie brakuje w Krakowie właśnie takich obiektów, zwłaszcza, że popularność sportów wytrzymałościowo-wysiłkowych stale rośnie. Założeniem podstawowym toru jest jego stała i nieodpłatna dostępność dla wszystkich dorosłych mieszkańców miasta, ze szczególnym uwzględnieniem lokalnych społeczności.
Tzw. Stary Płaszów to miejsce atrakcyjnie położone, sąsiadujące z Zabłociem, dobrze skomunikowane z resztą miasta, ale miejsce, gdzie wciąż brakuje nowoczesnej infrastruktury. Dodatkowo sąsiedztwo dużej ilości biurowców (przy ul. Nowohuckiej, Klimeckiego czy Saskiej) pozwala oczekiwać, że tor będzie wykorzystywany również przez pracowników korporacji.

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada montaż urządzeń tworzących tor przeszkód (równoważni, ścianki, tunel, drążki, ścieżki z przeszkodami) na terenach przylegających do zalewu Bagry w obrębie dzielnicy XIII Podgórze. Realizacja zachęci mieszkańców do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz pracy nad własną sprawnością oraz kondycją.
powrót